انواع گندم و کشت

پول خرید تضمینی گندم بلافاصله پرداخت می‌شود!!

توسط

به گزارش سندبادسل نیوز به نقل از  خبرگزاری فارس سرپرست مجری طرح گندم گفت: کشاورزان بلافاصله پس از تحویل گندم خود، وجه طلب‌شان را دریافت می‌کنند و نگرانی در مورد تامین نقدینگی در کشور وجود ندارد.

سهراب سهرابی گفت: ظرف ده روز اخیر که عملیات برداشت در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان و جنوب کرمان آغاز شده است، ۵۰ هزار تن گندم خرید تضمینی شده و پرداخت وجه گندم‌کاران بلافاصله پس از ورود اطلاعات آنان در سامانه بانک کشاورزی، انجام شده است.

وی با بیان این که با گذشت زمان سطوح برداشت گندم افزایش خواهد یافت، افزود: در حال حاضر بیش از ۱۱۰۰ مرکز خرید آماده تحویل گندم کشاورزان هستند.

سهرابی پیش‌بینی کرد: در سال زراعی جاری نزدیک به ۹ میلیون تن گندم در کشور برداشت و بخش اعظم آن تحویل مراکز خرید تضمینی تحویل داده شود.

وی اضافه کرد: هر سال بخشی از گندم تولید شده در کشور برای مصارف بذری و بخشی دیگر به مصرف صنف و صنعت می‌رسد و مابقی گندم که مازاد بر مصرف کشاورزان و صنایع است، تحویل مراکز خرید تضمینی دولتی می‌شود.

سرپرست مجری طرح گندم اظهار داشت: برای فراهم کردن عملیات برداشت این محصول، بیش از ۱۹ هزار کمباین آماده و برای تامین سوخت این ماشین‌ها با شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در سطوح ملی و استانی هماهنگی‌های لازم شده است.

وی با اشاره به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم گفت: تعیین مبلغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر کیلوگرم از این محصول موجب خوشحالی گندم‌کاران شده و تمایل آنان را برای مدیریت بهتر عملیات داشت و مدیریت علف‌های هرز، بیماری‌ها و آفات و تغذیه گیاهی به ویژه در اقلیم‌های معتدل و سرد که هنوز فرصت عملیات زراعی وجود دارد، افزایش داده است.

سهرابی درباره کاهش قیمت کود و تاثیر آن بر تولید گندم نیز تصریح کرد: کودهای اوره، فسفاته و پتاسه نقش کلیدی در ارتقای کمی و کیفی تولید محصولات زراعی از جمله گندم دارد و از این رو کاهش ۴۷ درصدی قیمت کودهای فسفاته و پتاسه که با پیگیری‌های وزیر جهادکشاورزی و معاونت امور زراعت صورت گرفت، تمایل کشاورزان به مصرف این کودها را برای زراعت محصولات زراعی به ویژه گندم افزایش خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد که طی دو سال اخیر به علت افزایش قیمت کودهای شیمیایی تمایل کشاورزان برای مصرف این نهاده کم شده بود و از ابتدای سال با کاهش ۴۵ درصدی قیمت کودهای فسفاته و‌پتاسه بارقه امید به آنها بازگشته است.

 تامین نهاده‌های کشت قراردادی

سرپرست مجری طرح گندم با بیان این که کشت قراردادی ۲ میلیون هکتار از این محصول در اراضی آبی برای سال زراعی ۱۴۰۲- ۱۰۴۱ در دستور کار معاونت امور زراعت قرار گرفته است، گفت: در بستر کشت قراردادی، نهاده‌ها شامل بذرهای اصلاح شده، سموم مورد نیاز برای دفع آفات و کودهای فسفاته و پتاسه در قبال مستندات و ضمانت‌های لازم در اختیار گندم‌کاران قرار می‌گیرد و پس از برداشت و تحویل محصول، هزینه‌های مربوط به این نهاده‌ها از مبلغ خرید، کسر می‌شود.

وی افزود: در کشت قراردادی بخشی از بیمه محصول از سوی دولت پرداخت می‌شود.

 حمایت‌های ویژه از دیم‌کاران

سهرابی در مورد کشت گندم در دیمزارها نیز اذعان داشت: اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارهای مستعد کشور در سال زراعی آینده در سطح ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار پیش بینی شده است.

وی گفت: در قالب این طرح برخی غلات مانند گندم و جو، دانه های روغنی، علوفه و حبوبات با حمایت ها و خدمات ویژه برای دیمکاران زیر کشت خواهد رفت.

سهرابی بهینه کردن تولید، افزایش بهره‌وری و افزایش عملکرد در واحد سطح را از اهداف وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد.

وی اظهار داشت: در قالب این طرح نیز نهاده‌های مورد نیاز کشاورزان به راحتی تامین می‌شود و دغدغه‌ای برای تولید وجود نخواهد داشت و اگر در مسیر کشت، عامل قهری مانند سرمازدگی یا خشکسالی اتفاق بیفتد، از طریق بیمه، حمایت‌های لازم صورت خواهد گرفت.

ممکن است دوست داشته باشید