گردوی ایرانی

با گردوی ایرانی بیشتر آشنا شوید!!

توسط

ایران سرزمین چهارفصل و بهشتی برای تولید انواع محصولات کشاورزی است. در هر فصلی از سال در یک‌گوشه از این سرزمین حاصلخیز می‌توان محصولی منحصربه‌فرد را یافت. یکی از محصولات کشاورزی مهم تولیدی در ایران، گردو یا همان طلای سبز است. در این مقاله نگاهی اجمالی به گردوی ایرانی خواهیم داشت، پس با سندبادسِل همراه باشید. 

اما چرا طلای سبز؟! زیرا همه بخش‌های گردو سودآور بوده و قابلیت استفاده دارد و برای مواردی چون تغذیه، رنگ‌آمیزی، منبت‌کاری و دارو مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در حال حاضر ایران با تولید سالانه بیش از یک‌میلیون تن، دومین تولیدکننده این طلای سبز در قاره آسیا است و چین و ترکیه از رقبای قابل‌توجه ایران در تولید گردو هستند. گفتنی است قاره آسیا پس از آفریقا و آمریکا سومین تولیدکننده گردو در جهان محسوب می‌شود.

شهرهای تولیدکننده گردو در ایران

کشت گردو در ایران سابقه دیرینه دارد و در باغ‌های قدیمی و سنتی می‌توان درختانی به قدمت 300 سال یافت. این طلای سبز در مکان‌های جغرافیایی بسیاری از ایران کشت می‌شود اما معروف‌ترین قطب‌های تولیدکننده گردو عبارت‌اند از:

  • همدان
  • فارس
  • کردستان

آیا می‌دانستید کهن‌سال‌ترین درخت گردوی ایران با قدمت 1400 سال در روستای کدوده فیروزکوه قرار دارد.

علاوه بر استان‌هایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، شهرستان‌های آذرشهر، کلیبر، اسکو و عجب شیر نیز از قطب‌های تولید گردو در استان آذربایجان غربی محسوب می‌شوند. ناگفته نماید که برخی شهرستان‌های آذربایجان شرقی نیز در تولید گردو فعالیت دارند. ناگفته نماند شهرستان بافت استان کرمان نیز از دیگر قطب‌های تولیدکننده گردو در ایران است.

 

“رایگان و بدون کارمزد، از یک کلیو تا یک کشتی از محصولات غذایی،آرایشی بهداشتی و صنایع دستی رو در سایت سندبادسل بفروش. کافیه فقط ثبت نام کنی!!!!  “

میزان تولید گردو در ایران

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی جهاد کشاورزی، میزان تولید گردو در ایران بین 1.5 تا 2.5 تن در هکتار است. به گفته مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک معاونت باغبانی جهاد کشاورزی، در حال حاضر سطح زیر کشت گردو در ایران اندکی بیش از 157 هزار هکتار است که این سطح زیر کشت محصولی بیش از 261 هزار تن را تولید می‌کند.

ایران به دلیل موقعیت مناسب استراتژیک خود تا شعاع ۴ هزار کیلومتری توانایی صادرات به ۵۰ کشور را دارد.

سندبادسِل، پلتفرمی مطمئن برای خرید و فروش محصولات

صادرات گردوی ایرانی

همان‌طور که می‌دانید گردوی ایرانی به دلیل طعم و روغن دهی جز بهترین گردوهای جهان است. به دلیل مقبولیتی که گردوی ایرانی دارد در حال حاضر این محصول بی‌نظیر به بیش از ۳۰ کشور جهان صادر می‌شود؛ کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، ترکیه، عراق و کشورهای اروپایی مانند آلمان و انگلستان از طرفداران اصلی گردوی ایرانی هستند.

پتانسیلهای صادرات گردوی ایرانی
پتانسیلهای صادرات گردوی ایرانی

گردو در گمرک جهانی با کد تعرفه (HS Code) به شماره ۰۸۰۲۳۱ شناخته می‌شود. انواع زیادی از گردوی محلی شامل گردوی سوزنی، جمال، نوک کلاغی، گردوی کاغذی، سنگی و … در ایران تولید و صادر می‌شود که علاوه بر آن‌ها نمونه‌های خارجی گردو مانند چندلر، فرانکت، ژنوتپ و … نیز در ایران یافت می‌شود.

بایستی به این نکته توجه داشت که کشورهای ترکیه و عراق بازار اشباع‌شده برای صادرات گردو از ایران هستند و بیشتر از ظرفیتشان صادرات به آن‌ها انجام‌شده است؛ اما کشورهای چون ایتالیا، قزاقستان، اسپانیا، هند و امارات در حال حاضر پتانسیل خوبی برای صادرات گردوی ایرانی هستند.

در مقاله «معرفی نهال‌های پرسود» به‌طور مختصر به انواع نهال‌های گردو اشاره‌کرده‌ایم که شمارا به خواندن این مطلب دعوت نمی‌نماییم

همچنین شمارا به مطالعه مقاله «چگونه یک صادرکننده شوم» دعوت می‌کنیم

امید است با افزایش صادرات، لبخند رضایت بر چهره تولیدکننده و صادره کننده نقش بندد.

در بخش نظرات این صفحه، منتظر نظرات شما خوانندگان گرامی هستیم.

 

“تجریه خرید و فروش عمده محصولات غذایی و کشاورزی را با پلتفرم آنلاین سندبادسل تجربه کن!!! “

ممکن است دوست داشته باشید