بازاریابی ویروسی

بازاریابی ویروسی چیست؟

توسط

ناخودآگاه انسان همیشه نسبت به واژه ویروس واکنش منفی دارد. در واقع تنها چیزی که انسان از ویروس دیده و شنیده است، خطر و مشکل بوده است.

اما در مورد بازاریابی ویروسی موضوع کاملاً متفاوت می‌باشد. یکی از ویژگی‌های مهم ویروس‌ها چسبندگی آن‌ها به میزبان خودشان می‌باشد.

در واقع آن‌ها میزبان خودشان را منبع تغذیه قرار داده و از آن استفاده می‌کنند. بازاریابی ویروسی نیز قرار است به شما کمک کند تا تعداد افرادی که با برند‌تان آشنایی دارند را افزایش دهید.

در واقع مفهوم دقیق بازاریابی ویروسی به ما می‌گوید باید پیام‌های متعدد در شبکه‌های اجتماعی گوناگون و پرمخاطب مثل تلگرام و اینستاگرام ارسال کنیم و از این طریق آگاهی مردم را نسبت به برند خودمان افزایش دهیم. البته این تعریف و مفهوم برای شرایط حال کاربرد دارد.

در گذشته بازاریابی ویروسی بر پایه تبلیغات بیلبوردی و تلویزیونی انجام شده است چرا که مردم بیشتر تمرکز و وقت خودشان را روی این تبلیغات قرار می‌دادند.

ممکن است در آینده هم با ابزار و جذابیت‌های جدیدی که در زندگی مردم ایجاد می‌شود مفهوم بازاریابی ویروسی کاملاً متفاوت شود اما در حال حاضر برای اینکه بتوانیم بهترین استفاده را از بازاریابی ویروسی داشته باشیم باید آن را در شبکه‌های اجتماعی پر مخاطب به کار ببریم.

شما اگر موفق شوید این بازاریابی را به خوبی اجرا کنید مانند یک ویروس تبلیغات شرکت خودتان را به سرعت تکثیر می‌دهید و هدف تبلیغاتی خودتان را می‌توانید به هزاران نفر منتقل کنید.

در ادامه در مورد مهمترین عواملی که باید در بازاریابی ویروسی مورد توجه قرار بگیرند نکاتی را خدمت شما بیان خواهیم کرد.

سندبادسل بزرگترین بستر عمده فروشی آنلاین ، سریع ترین راه پیدا کردن تولید کننده ها و تامین‌کننده های کالاهای عمده فقط تو سندبادسل ممکنه!!”

بازاریابی ویروسی

مهمترین اصول در بازاریابی ویروسی چیست؟

برای اینکه بتوانید بازاریابی ویروسی را به خوبی پیاده کنید ابتدا باید با عناصر مهم آن آشنا شوید.

• اولین ویژگی که خودتان در این بازاریابی باید داشته باشید، صبر است. بازاریابی ویروسی به عنوان روش شناخته می‌شود که ممکن است در کوتاه مدت سودی برای شما نداشته باشد اما بازدهی بلند مدت آن از هر بازاریابی دیگری ارزشمند‌تر است.

شما در این بازاریابی نباید از ارائه خدمات رایگان مثل سرویس‌ایمیل رایگان یا نرم‌افزار رایگان اجتناب کنید. در واقع خدمات رایگان یکی از اصل‌های مهم بازاریابی ویروسی هستند.

• یکی دیگر از اصولی که در این بازاریابی باید به آن دقت داشته باشید ساده بودن پیام تبلیغاتی شما است. این اصل برگرفته از ویژگی ویروس‌ها است که هرچه ساده‌تر باشند راحت‌تر تکثیر می‌شوند. شما باید راه هموار و مناسبی را برای انتقال پیام خودتان در نظر بگیرید و امکان تکثیر و انتقال را به خوبی فراهم‌آورید.

• یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در این بازاریابی باید به آن دقت داشته باشید آماده‌سازی شرایط برای گسترش بیشتر بازاریابی خودتان است. در واقع پیش از آنکه بخواهید این بازاریابی را در تبلیغات خود‌تان پیاده کنید باید تمامی جزئیات را با دقت بررسی کنید و تمامی سیستم‌های موجود را با اهداف بازاریابی خودتان هماهنگ نمایید.

• در بازاریابی ویروسی شما باید از تمامی شبکه‌های ارتباطی که در اختیار دارید استفاده کنید. البته منظور ما از شبکه‌های ارتباطی صرفاً شبکه‌های اجتماعی نیست.

طبیعتاً شما، کارکنان و اطرافیان نزدیکتان هرکدام با دسته از انسان‌ها در ارتباط هستید که خود این دسته‌ها یک شبکه ارتباطی را تشکیل می‌دهند و بهترین فرصت برای شروع بازاریابی شما هستند. در واقع افرادی که به آن‌ها اشاره کردیم هسته‌های اصلی بازاریابی شما خواهند بود.

پخش عمده کالا در دنیایی از خریدار عمده فقط فقط در سایت سندبادسل ممکنه “

بازاریابی ویروسی

مهمترین انواع بازاریابی ویروسی

برای اینکه در این بازاریابی موفق باشید ابتدا باید انواع آن را بشناسید و در زمان مناسب هر کدام از آن‌ها که لازم است را مورد استفاده قرار دهید. این تکنیک‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

• بازاریابی ارزشی:

اولین نوع بازاریابی ویروسی در سبک ارزشی شناخته می‌شود. برای این مدل از بازاریابی شما باید محصولتان را در بهترین کیفیت ممکن به مشتری عرضه کنید. زمانی که مشتری کیفیت فوق‌العاده محصول شما را مشاهده کند علاقه‌مند می‌شود آن را به دیگران، به ویژه نزدیکان خودش معرفی کند.

این روش بازاریابی که به بازاریابی دهان به دهان هم مشهور است بر اساس کیفیت محصول استوار می‌باشد و باید روی آن دقت زیادی داشته باشید.

• بازاریابی حیله‌ای:

این روش از بازاریابی ویروسی به این صورت است که شما افرادی را به همکاری خودتان دعوت می‌کنید و به ازای معرفی محصولات خودتان به دیگران به آن‌ها پول می‌دهید. این روش ریسک زیادی دارد و نوع معرفی محصول توسط افراد در کنار کیفیت محصول تأثیر زیادی در موفقیت آن دارند.

• بازاریابی مارپیچی:

این روش بازاریابی بر تجربیاتی که افراد نسبت به محصولات و خدمات دارند تکیه می‌کند. در این روش فرد تبلیغات خودش از محصولات و خدمات را بر اساس شناخت قبلی که از آن‌ها دارد انجام می‌دهد. این سبک بازاریابی زمانی موفق می‌شود که سیاست‌های بلند مدت و مشخصی برای آن وجود داشته باشد.

• بازاریابی ناخوشایند:

همیشه انتقال تجربیات افراد در مورد یک محصول یا خدمات جنبه مثبت ندارد بلکه ممکن است جنبه منفی و هشدار دهنده داشته باشد. بازاریابی ویروسی ناخوشایند دقیقاً بر اساس همین موضوع طراحی شده است و بر روی انتقال تجربیات اشتباه افراد تمرکز می‌کند.

مزایای بازاریابی ویروسی

قبل از آنکه بخواهید وارد این بازاریابی شوید بهتر است با برخی از مزایای آن هم آشنا گردید. اولین مزیت بزرگی که بازاریابی ویروسی دارد رشد روزافزون مشتریان علاقه‌مند به محصولات شما می‌باشد.

در حقیقت شما می‌توانید در بازه‌های زمانی نسبتاً کوتاه، محصولات خودتان را در جامعه هدف بزرگتری معرفی کرده و به فروش برسانید. این روش بازاریابی به شما کمک می‌کند تا اعتبار بهتری بین مردم پیدا کنید و آن‌ها با دیدگاه مناسب‌تری به سراغ خدمات و محصولات شما بیایند.

یکی دیگر از مزایای مهم این بازاریابی بهتر دیده شدن شما در عین کم هزینه‌تر بودن آن است. شما در این بازاریابی می‌توانید هزینه‌های تبلیغاتی خودتان را تا حد زیادی کاهش دهید و آن‌ها را محدود نمایید. البته دقت داشته باشید که پیروزی یا شکست شما در این بازاریابی بستگی به استراتژی که در نظر می‌گیرید دارد.

بازاریابی ویروسی

بررسی برخی معایب بازاریابی ویروسی

طبیعتاً این بازاریابی در کنار مزایای مختلفی که دارد ممکن است درگیر معایبی هم باشد. اولین عیب بزرگ این روش بازاریابی سختی کار شما برای حفظ نام و نشان تجاری شرکتتان است.

همچنین شما در این روش نمی‌توانید پیش‌بینی دقیقی در مورد آینده کاری خودتان داشته باشید. به نوعی می‌توان گفت این روش ریسک‌های زیادی دارد که البته با یک استراتژی مناسب می‌توانید آن‌ها را کنترل کنید.

یکی دیگر از ایرادات بزرگ این روش این است که شما نمی‌توانید تحلیل مناسب و صحیحی بر رفتار کاربران داشته باشید چرا که این روش بر اساس برخورد کاربران طراحی شده است.

“خرید و فروش عمده محصولات صنایع دستی به راحتی چند کلیک ! سندبادسل بزرگترین پلتفرم آنلاین خرید و فروش عمده

ممکن است دوست داشته باشید