lies

زبان بدن افراد دروغگو چیست؟

توسط

چگونه می‌توانید بفهمید که فردی به شما دروغ می‌گوید؟ زبان بدن افراد دروغگو چیست؟

تحقیقات دکتر Leanne ten Brinke، استاد روانشناس دانشکده بازرگانی هاس در دانشگاه کالیفرنیا به همراه همکارانش نشان داد که غریزه ما جهت تشخیص فرد دروغگو نسبتاً قوی است، اما ذهن خودآگاه ما گاهی نمی‌تواند این مسأله را درست تشخیص دهد.

خوشبختانه نشانه‌هایی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانیم بفهمیم آیا فرد در حال دروغ گفتن است یا خیر.

دکتر Lillian Glass، تحلیلگر رفتار، کارشناس زبان بدن و نویسنده کتاب «زبان بدن افراد دروغگو» گفت: « وقتی سعی می‌کنید بفهمید کسی دروغ می‌گوید یا نه ابتدا باید رفتار عادی افراد دروغگو را بشناسید. برخی از عادت‌ها مانند اشاره کردن و یا تکان دادن سر می‌تواند ویژگی‌های یک فرد دروغگو باشد.

همواره به یاد داشته باشید که این نشانه‌ها تنها احتمالات هستند و نمی‌توانند به طور صد در صد در مورد همه صادق باشند. گاهی اوقات افراد دروغگو چنان متبحر هستند که ممکن است هیچ کدام از این نشانه‌ها را از خود بروز ندهند. با این حال به کمک چند نشانه زبان بدن افراد دروغگو می‌توانید صادق بودن یا عدم صداقت آن‌ها را تشخیص دهید.


زبان بدن افراد دروغگو

۱. افراد دروغگو تمایل دارند سر خود را به سرعت تکان دهند

اگر از شخصی یک سؤال مستقیم بپرسید و او ناخودآگاه سرش را تکان دهد ممکن است درباره چیزی به شما دروغ بگوید. این حرکت می‌تواند به صورت عقب بردن سر، خم کردن و یا کج کردن سر باشد. این مورد اغلب قبل از اینکه فرد به سؤال پاسخ دهد اتفاق می‌افتد.

۲. تنفس آن‌ها ممکن است تغییر کند

وقتی فردی در حال دروغ گفتن است ممکن است شروع به تنفس سریع کند. زمانی که نفسش تغییر کرد‌شانه‌های خود را به سمت بالا می‌برد و تن صدایش را کاهش می‌دهد. دلیل این امر این است که ضربان قلب و جریان خونش تغییر می‌کند و در واقع نفسش بند می‌آید. این احساس درست مانند زمانی است که دچار اضطراب و تنش می‌شوید.


۳. افراد دروغگو ساکن هستند

زمانی که فردی مضطرب و عصبی می‌شود بی‌قرار می‌شود، اما مراقب افرادی باشید که اصلاً حرکت نمی‌کنند. هنگامی که در حال صحبت هستید طبیعی است که از حرکات ظریف، آرام و یا عمدتاً ناخودآگاه استفاده کنید. بنابراین اگر حالتی سفت و سخت و بدون حرکت از طرف مقابل مشاهده کردید هشداری بر این است که ممکن است دروغ بگوید.

۴. افراد دروغگو کلمات و عبارات خود را تکرار می‌کنند

افراد دروغگو کلمات و عبارات خود را تکرار می‌کنند، زیرا سعی دارند شما و خودشان را متقاعد کنند. آن‌ها در حقیقت در حال تلاش برای تأیید دروغ ذهنی خود هستند. به عنوان مثال ممکن است بار‌ها و بار‌ها بگوید: « کار من نبود. کار من نبود. »

تکرار کلمات و عبارات راهی برای خرید زمان و تلاش برای جمع‌آوری افکار است.

lies
۵. افراد دروغگو ممکن است اطلاعات زیادی ارائه دهند

هنگامی که فرد اطلاعاتی که از او درخواست نشده را با جزئیات زیاد ارائه می‌دهد به احتمال زیاد در حال دروغ گفتن است. افراد دروغگو اغلب زیاد حرف می‌زنند، زیرا‌امیدوارند که با حرف زدنِ به ظاهر صریح خود کاری می‌کنند که دیگران آن‌ها را باور کنند.

۶. افراد دروغگو در هنگام صحبت دست خود را روی دهان، گلو یا صورت خود می‌گذارند

یک نشانه آشکار دروغگو بودن فرد این است که نمی‌خواهد به سؤالی پاسخ دهد و یا به موضوع رسیدگی کند. از این رو دستش را روی دهانش می‌گذارد. زمانی که فرد دهانش را می‌گیرد به این معنی است که در حال پنهان کردن چیزی است و یا نمی‌خواهد حقیقت را بگوید. آن‌ها به معنای واقعی کلمه ارتباط را قطع می‌کنند. اگر متوجه شدید فردی که عادت به لمس صورت خود ندارد، در هنگام گفتگو صورت، گلو، یا دهان خود را لمس کرد پرچم قرمزی است که باید به یاد داشته باشید.

lies
۷. افراد دروغگو به طور غریزی قسمت‌های آسیب‌پذیر بدن خود را می‌پوشانند

این نواحی می‌تواند شامل نواحی مانند گلو، سینه، شکم و یا شرمگاه باشد.

۸. افراد دروغگو تمایل دارند پا‌های خود را به هم بزنند

به هم زدن پا‌ها نشان دهنده عدم راحتی و اضطراب فرد است. این موضوع نشان می‌دهد که فرد قصد دارد آن محل را ترک کند و یا از گفتگو طفره رود.

به هم زدن پا‌ها یکی از نشانه‌های بارز زبان بدن افراد دروغگو است. فقط کافی است به پا‌های آن‌ها نگاه کنید و دروغگو بودن آن‌ها را تشخیص دهید.

۹. افراد دروغگو به زحمت صحبت می‌کنند

اگر صحبت‌های ضبط شده یک مجرم را گوش کنید متوجه می‌شوید که صحبت کردن برای او تا چه اندازه دشوار و سخت است. دلیل این موضوع این است که در زمان استرس، سیستم عصبی خودکار جریان بزاق را کاهش می‌دهد و غشای مخاطی دهان را خشک می‌کند.
سایر علائمی که باید مراقب آن‌ها باشید عبارتند از گاز گرفتن ناگهانی لب یا لب‌های جمع شده.

lies
۱۰. افراد دروغگو بدون پلک زدن به شما خیره می‌شوند

یک فرد دروغگو در تلاش برای کنترل و دستکاری شما تماس چشمی‌اش را حفظ می‌کند. وقتی مردم حقیقت را می‌گویند گهگاه چشم‌های خود را به اطراف می‌چرخانند. اما افراد دروغگو از نگاه سرد و ثابت برای اعراب و کنترل استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از علائمی که باید مراقب آن باشید چشمک زدن سریع است.

۱۱. فرد دروغگو با انگشت خود اشاره می‌کند

وقتی یک فرد دروغگو حالت خصمانه یا تدافعی پیدا می‌کند و یا سعی می‌کند به شما اعتراض کند، معمولاً انگشت اشاره خود را به سمت شما نگه می‌دارد.

۱۲. افراد دروغگو به در نگاه می‌کنند

افراد دروغگو در هنگام صحبت به سمت در نگاه می‌کنند و در این هنگام کمتر به شما نگاه می‌کنند. برخی دیگر از این افراد مدام به ساعت خود نگاه می‌کنند و نشان می‌دهند که تمایلی برای صرف زمان و گفتگو ندارند.

lies
۱۳. استفاده از حرکات ناهماهنگ

اگر فردی در پاسخ به سؤال شما جواب «بله» بدهد اما سرش را به نشانه «نه» تکان دهد، ممکن است نشان دهنده این باشد که حقیقت را نمی‌گوید. در حقیقت ژست‌های ناهماهنگ حرکاتی هستند که با کلمات فرد مطابقت ندارند. اگر فردی بگوید « بله، من با تحقیقات شما همکاری می‌کنم» و کمی سرش را تکان دهد، این احتمال وجود دارد که تمام حقیقت و یا جزئی از آن را نگوید.

۱۴. بی قراری بیش از حد

به این فکر کنید که وقتی از کودکی پرسیدید آیا کلوچه‌ها را برداشته یا نه، لب‌های خود را لیس میزد، به ناخن‌هایش نگاه می‌کرد و یا حتی دستان خود را تکان می‌داد تا یک دروغ بزرگ بگوید.

در حقیقت افراد دروغگو با انجام این کار‌ها سعی در آرام کردن واکنش اضطرابی خود دارند تا خون را به اندام‌هایشان برگردانند. همه این‌ها می‌تواند نشان دهنده عصبی بودن فرد از گفتن یک دروغ باشد.

سخن آخر

شما تا چه حد در تشخیص افراد دروغگو تبحر دارید؟ برای اینکه بتوانید فرد دروغگو را از فرد صادق تشخیص دهید نیاز نیست که یک کارآگاه باشید یا ماشین دروغ سنج داشته باشید. به کمک نکاتی که در اینجا گفته شد می‌توانید به راحتی زبان بدن افراد دروغگو را تشخیص دهید و متوجه شوید که آیا فرد با شما صادق است یا خیر.

ممکن است دوست داشته باشید