دورکاری

آیا دورکاری به نفع کسب و کارهای آنلاین است؟

توسط

در این قسمت از مقالات آموزشی مجله کسب و کار سندبادسل میخواهیم راجع به دورکاری در این شرایط کرونایی صحبت کنیم پس با ما در ادامه مقاله  آیا دورکاری به نفع کسب و کارهای آنلاین است؟ همراه باشید :

دوری کاری چیست ؟

شاید این جمله را خیلی شنیده باشید اما با منطق ‌تان جور درنیامده باشد! چطور امکان دارد شخصی که در خانه کار می‌کند بهره‌وری بیشتری داشته باشد؟

به هر حال، خانه پر از حواس پرتی های متفاوت است و نظارتی هم در کار نیست! این نگرانی‌ها درست هستند اما در عمل، ماجرا متفاوت است. کارمندان دورکار قدر انعطاف بالا و راحتی کارکردن در خانه را می‌دانند.

آنها تمام تلاششان را می‌کنند تا این شرایط را حفظ نمایند. کارمندان دورکار راضی هستند آخر‌هفته‌ها یا حتی تا پاسی از شب و در تعطیلات کار کنند تا زمان‌های تلف‌ شده جبران شود و کار را در زمان تعیین شده و باکیفیت به شما تحویل دهند

پژوهش‌ها هم همین موضوع را تأیید می‌کنند. ساعات مفید کار‌کردن برای کارمندان به صورت دورکاری فعالیت می کنند، تقریبا ثابت است. این کارمندان به صورت میانگین هفته‌ای ۴۰ ساعت کار می‌کنند و حتی تعطیلات یا بیماری هم مانع فعالیت آنها نمی‌شود! نظرسنجی شرکت(CoSo Cloud)گفته‌های ما را تایید می‌کند:

۲۳ درصد از کارمندان دورکارِ موردپژوهش راضی هستند ساعاتی طولانی ‌تر از حد معمول فعالیت کنند. ۵۲ درصد از این کارمندان گفته اند که بسیار بعید است مرخصی بگیرند. ۳۰ درصد از دورکاران هم فعالیت بهتری را در زمان کمتر ارائه می‌دهند! در مجموع ۷۷ درصد از کسانی که دورکاری می‌کنند اعتقاد دارند بهره‌وری آنها با کارکردن در منزل افزایش یافته است.

دورکاری

شرایط دورکاری اینترنتی

دورکاری مفهومی رو به گسترش در دنیای کسب و کار است. شرکت‌های مختلف امروزه بیش از پیش طبق شرح وظایف شغلی که برای سمت‌های مختلفشان در نظر گرفته‌اند؛ به دنبال استخدام دورکار به صورت تمام وقت یا پاره وقت هستند.

اگر به دورکاری اینترنتی علاقه دارید باید قبل از عقد قراردارد دورکاری، شرح وظایف شغلی را به خوبی مطالعه کنید. آیا این دورکاری به طور ۱۰۰ درصد از راه دور و مجازی انجام می‌شود یا گاهی اوقات برای انجام هماهنگی‌های لازم یا دریافت آموزش‌های جدید باید به محل مدنظر شرکت مراجعه کنید؟

دورکاری‌ها می‌توانند آزادکاری یا فریلنسری را هم در برگیرند که همه اینها وابسته به شرایط کارفرما و کارمند است. تمامی این موارد را در طول مصاحبه شغلی مدنظر قرار دهید. در شرکت‌های ایرانی معمولاً مفاهیم دورکاری، آزادکاری و فریلنسری معادل یکدیگر به کار می‌روند و کارفرما و کارمند بر سر وظایف شغلی به تفاهم دو طرفه می رسند.

پخش عمده کالا در دنیایی از خریدار عمده فقط فقط در سایت سندبادسل ممکنه “

دورکاری

دورکاری یا حضور فیزیکی در محل کار؟

تصمیم گیری در مورد دورکاری یا حضور فیزیکی در محل کار، از آن دسته از تصمیماتی است که به اولویت‌های فرد و همچنین در نظر گرفتن جوانب مثبت و منفی این حوزه برمی‌گردد.

رشد و پیشرفت در حوزه مشاغل فریلنسری از آن دسته از مسائلی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت! چرا که ساعت کار و میزان درامد هر فرد بر اساس معیارهای خود و کارفرما متغیر خواهد بود که این موضوع می‌تواند زمینه پیشرفت را نسبت به سایر مشاغل فراهم سازد.

طبق نظرسنجی صورت گرفته در آمریکا، حدود 56.7 میلیون نفر از مردم آمریکا در سال 2018 به کارهای فریلنسری مشغول بودند که این میزان نسبت به سال 2014 تقریبا 3.7 میلیون نفر افزایش یافته است. آمارها نشان می‌دهد که از هر 3 نفر نیروی کار در آمریکا 1 نفر به صورت دورکاری فعالیت می‌کند.

یکی دیگر از نتایج این نظرسنجی به این نکته اشاره دارد که نسل‌ جوان بیشتر از نسل‌های قدیم به مشاغل فریلنسری می‌اندیشند. آمار و ارقام حاکی از آن است که 42 درصد از مردم آمریکا در سال 2018 در گروه سنی 18 تا 34 سال دورکار بودند. در حالی که این عدد در سال 2014 فقط 34 درصد بود.

امروزه با توجه به پاندمی کرونا و خانه نشینی نیروهای کار، این عدد قطع به یقین چند برابر شده و به نظر می‌رسد که احتمال تداوم دورکاری حتی پس از بهبود این بیماری نیز برقرار باشد.

شرکت «Pacific Bell» مدعی است تعداد کارمندان غایب در جلسات ویدئویی، در مقایسه با غایبان در جلسات حضوری، ۲۵ درصد کمتر است. کارمندان دورکار در شرکت «AT&T» هم در هفته ۵ ساعت بیشتر از دیگران کار می‌کنند. این موارد نشان می‌دهند وفاداری و درگیری شغلی کارمندان دورکار بیشتر از دیگر کارمندان است.
 
دورکاری

مزایای دورکاری مشاغل چیست؟

قطعا اگر دورکاری مشاغل را تجربه کرده باشید، می‌دانید که لذت کار کردن از خانه تا چه اندازه زیاد است. فضای راحت، با امکانات و آرامش مطلوبی که به شما اجازه می‌دهد انعطاف‌پذیرتر کار کنید و با حجم عظیمی از آرامش و انگیزه کارتان را بهتر انجام دهید.

این ویژگی اساسی کار در منزل است. در ادامه به این مزایا اشاره می‌کنیم.

 1. احساس امنیت و آرامش بیشتر کارمندان در شرایط دورکاری مشاغل فراهم است.
 2. عدم ضرورت جهت حضور در فضای مشخص، موجب کاهش هزینه‌های رفت و آمد می‌شود.
 3. عدم وجود چالش‌های کار در محیط شرکت یکی از بهترین مزایای دورکاری است.
 4. رضایت شغلی ناشی از آرامش دورکاری مشاغل موجب افزایش راندمان کاری می‌شود.
 5. کاهش اضطراب‌های شغلی یکی از بهترین مزایای دورکاری مشاغل است.
 6. مدیریت بهتر زمان در خانه بسیار مطلوب‌تر است، چرا که زمان هدر رفته در رفت و آمد وجود ندارد.
 7. روحیه کارمندانی که به‌صورت دورکار فعالیت می‌کنند، بسیار شادتر است، چرا که امکانات بیشتری در منزل برای‌شان وجود دارد و نگرانیشان بابت به خطر افتادن سلامتیشان کمتر است.
 8. سلامت افرادی که به‌صورت دورکاری فعالیت می‌کنند، بسیار مطلوب‌تر از کارمندان حاضر در شرکت‌ها است.
 9. احساس آرامش از کار موجب رضایتمندی کارمندان و همکاری مطلوب‌تر آن‌ها در پیشبرد اهداف سازمانی می‌شود.
 10. عدم وجود محدودیت حضور در مکان خاص، موجب می‌شود تا فرد در سفر نیز امکان فعالیت داشته باشد و بدون محدودیت‌های رایج در کار حضوری، تفریح کند. قطعا استفاده از لپ تاپ در بالکن سرسبز یک ویلای مشرف به حیات در روستایی زیبا هیجان‌انگیزتر از حضور در محیط شهری و فضای کاری خشک و رسمی است.
 11. کاهش هزینه‌های حضور کارمندان در محیط ثابت یکی از بهترین مزایای دورکاری مشاغل برای مدیران مجموعه است. (این هزینه‌ها شامل آب، برق، تجهیزات، اینترنت و امکانات و موارد این‌چنینی است)
 12. برای مدیران کسب و کارها، امکان همکاری با افراد متخصص بدون درنظر گرفتن محدودیت‌های جغرافیایی فراهم می‌شود.

“خرید و فروش عمده آجیل و خشکبار به راحتی چند کلیک ! سندبادسل بزرگترین پلتفرم آنلاین خرید و فروش عمده”

امنیت کمتر با مشاغل دورکاری

استفاده از نرم‌افزارهای مختلف و فضای ابری، یکی از مزایای telecommuting است. اما در عین حال یکی از معایب مهم آن هم محسوب می‌شود. مسلما هرگونه فعالیت اینترنتی آسیب‌پذیری زیادی از لحاظ امنیتی دارد. اما دورکاری می‌تواند خطرات بیشتری را برای کارفرمایان به همراه داشته باشد. جلساتی که به صورت آنلاین برگزار می‌شوند، ممکن است در معرض هک شدن قرار بگیرند؛ و این می‌تواند منجر به از دست رفتن اطلاعات شخصی شود که کارمندان را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. از طرف دیگر ممکن است هکرها اطلاعات مهم شرکت‌ را به سرقت ببرند و کارفرما از این لحاظ ضرر و زیان زیادی ببیند.

کاهش روابط حرفه‌ای و حضوری با مشاغل دورکاری

یکی دیگر از معایب دورکاری این است که همکاران خیلی دیر به دیر یکدیگر را می‌بینند و روابط حرفه‌ای و اجتماعی در دفتر را از دست می‌دهند. البته امکان برقراری تماس‌های تصویری وجود دارد، اما واقعیت این است که این روابط زمانی کاهش پیدا می‌کند که کارکنان پنج روز در هفته مشغول دورکاری هستند و معمولا وقت کمی برای برگزاری این جلسات وجود دارد.

سایر معایب telecommuting در ادامه آمده است:

 • وجود عوامل حواس‌پرتی، شلوغی و نبود تمرکز در خانه برای برخی از کارمندان دورکار و در نتیجه کاهش بهره‌وری
 • نبود کارفرما و مدیر در کنار کارمندان و ناتوانی در کنترل وقت آن‌ها
 • دشواری پرداختن به مسائل مربوط به فناوری اطلاعات
 • سختگیری بیشتر مدیران به دلیل عدم دسترسی به آن‌ها

اما به هر حال کار تاثیرات مثبت کار از راه دور بسیار زیاد است و اثر مثبتی بر امور مالی می‌گذارد. هم کارمند مجبور نیست هر روز کلی هزینه بابت رفت و آمد و پارکینگ بدهد و هم کارفرما هم از دست خیلی از هزینه‌ها راحت می‌شود. این احتمال هم وجود دارد که غیبت‌ها کاهش پیدا کند و با افزایش بهره‌وری، گردش مالی بهتر شود. حتی در صورتی که اتفاقاتی مثل سیل یا زلزله هم رخ بدهد، سازمان با استفاده از چارچوب دورکاری و ادامه فعالیت‌ها در طول بحران، مزیت‌های رقابتی کسب می‌کند.

سندبادسل بزرگترین بستر عمده فروشی آنلاین ، سریع ترین راه پیدا کردن تولید کننده ها و تامین‌کننده های کالاهای عمده فقط تو سندبادسل ممکنه!!  “

دورکاری

چه شغل‌هایی می‌توانند به صورت ریموت انجام شوند؟

مدیر توسعه کسب و کار

مدیران توسعه کسب و کار معمولا وظیفه ایجاد برنامه‌های تجاری را دارند، مشتریان و مشاغل جدید را مدیریت می‌کنند، حساب‌های مشتری را مدیریت می‌کنند، وفاداری به برند را افزایش می‌دهند و رضایت مشتری را بالا می‌برند. برای انجام این شغل باید مهارت‌های ارتباطی قوی داشته باشید.

کپی رایتر، یکی از معروف‌ترین مشاغل دورکاری

کپی‌رایترها یکی دیگر از افرادی هستند که می‌توانند کار خود را به راحتی به صورت دورکاری انجام دهند. این افراد معمولا جملات و شعارهای متقاعدکننده‌ای برای جذب مخاطب و جلب آن‌ها برای خرید یا استفاده از محصول یا خدمات می‌نویسند. کپی‌رایترها باید بتوانند متنی واضح و مختصر بنویسند و بسیاری از مشاغل به مهارت ویرایش این افراد نیاز دارند.

طراح برنامه درسی

طراحان برنامه‌های درسی یا آموزشی، مطالب آموزشی کتاب‌ها و دوره‌ها را می‌نویسند. وظایف این شغل شامل به روز رسانی و نوشتن برنامه‌های درسی، ایجاد محتوای دوره‌های آنلاین و استفاده از بازخوردها برای به روز رسانی مطالب دوره‌ها است و به راحتی در حالت دورکاری هم انجام می‌شود.

متخصص پشتیبانی مشتری

متخصصان خدمات مشتری اغلب با مشتریان و مشتریان احتمالی از طریق تلفن، ایمیل، چت در پیامرسان‌ها و سیستم پیامرسان وبسایت و شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کنند. این افراد به سوالات پاسخ می‌دهند، مشکلات را برطرف می‌کنند و ممکن است محصولات یا خدمات را هم بفروشند.

مدیر بازاریابی

مدیران بازاریابی معمولا کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی برای فروش محصولات و خدمات را ایجاد می‌کنند. نوشتن، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، تولید تقاضا و داشتن مهارت‌های سئو برای این شغل خیلی مهم است.

معلم یا استاد آنلاین

با ظهور اپیدمی کرونا، اکثر معلمان وظیفه خود را به صورت دورکار انجام می‌دهند. این معلمان مجازی ممکن است دانش‌آموزان یا دانشجویان را به صورت فردی یا گروهی ملاقات کنند، اما اکثرا از طریق برنامه‌های سایت و اپ‌های پیامرسان ارتباط برقرار می‌کنند. درجه‌بندی کار دانشجویی و ایجاد برنامه درسی ممکن است بخشی از کار آن‌ها باشد.

مدیر تولید

مدیران تولید بر تولید محصولات نظارت می‌کنند و می‌توانند روند کار ررا به صورت ریموت هم کنترل کنند. آنها به تحقق اهداف، هدایت تیم، مدیریت هزینه‌ها، نظارت بر بودجه و … کمک می کنند.

استخدام کننده دورکار

استخدام‌کنندگان وظیفه انتخاب کاندیداها برای نقش‌های مختلف کاری را دارند. آنها ممکن است توضیحاتی بنویسند و ارسال کنند، با داوطلبان واجد شرایط تماس بگیرند، مصاحبه انجام دهند، سوابق را بررسی کنند و کارمندان جدید را استخدام کنند.

ادمین شبکه‌های اجتماعی

مدیران شبکه‌های اجتماعی روی پیج‌ها و پروفایل‌های شبکه‌های اجتماعی نظارت می‌کنند. تهیه و انتشار پست‌ها، تعامل با فالوورها و ردیابی تعاملات و اینسایت اینستاگرام، جزء وظایف مدیر شبکه‌های اجتماعی است.

مترجم دورکار

دورکاری برای مترجمان هم خیلی راحت است. چون فقط کافی است فایل‌های متن اصلی و ترجمه را رد و بدل کنند. مترجمان کتاب، مقاله، متن، زیرنویس و … می‌توانند به این صورت فعالیت کنند. این شغل برای همه افرادی که یک زبان خارجی را می‌دانند، خیلی مفید است.

دستیار مجازی

دستیاران مجازی افرادی هستند که جلسات و قرارهای ملاقات را تنظیم می‌کنند، بر مدیریت تقویم‌های کاری نظارت می‌کنند، یادداشت‌های جلسات را تنظیم می‌کنند، فایل‌های دیجیتالی را سازماندهی می‌کنند و به ایمیل‌ها پاسخ می‌دهند.

طراح وب‌سایت

توسعه، ایجاد و کدگذاری صفحات وب و برنامه‌ها وظایف اصلی یک طراح وب است. طراحان وب معمولا باید یک یا چند زبان برنامه‌نویسی بلد باشند و با مهارت‌های طراحی گرافیکی آشنا باشند.

حرف آخر
 • دورکاری نتایج بسیار بهتری برای کسب‌و‌کارها به ارمغان می‌آورد و سودآوری آنها را افزایش می‌دهد. اگر در فکر شروع یک کسب و کار‌ جدید هستید یا این کار را شروع کرده‌اید، بهتر است به دورکاری فکر کنید. دورکاری آیندهٔ جهان کسب‌و‌کار است. شاید شروع دورکاری کمی دشوار باشد اما ابزارهایی برای دورکاری در دسترس‌اند که کار شما را بسیار ساده می‌کنند. شروع کنید و از نتایج کار لذت ببرید.

سندبادسل ، بازاربزرگ عمده فروشی کالا با تنوعی بالا از محصولات به قیمت عمده ، مرجع خرید تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی و مرجع محصولات عمده ایرانی”

برچسب ها: دورکاری

ممکن است دوست داشته باشید