مدیریت بهتر است یا رهبری

مدیریت بهتر است یا رهبری؟

توسط

 

یکی از مهمترین بحث های امروزه، تفاوت بین رهبری و مدیریت به شمار می رود. بدون شک به صرف اینکه شما یک مدیر عالی باشید، نمی توانید به یک رهبر قدرتمند تبدیل شوید.

با وجود اینکه بسیاری از افراد این دو واژه را با هم اشتباه مورد استفاده قرار می دهند، آن ها را به یک معنی می دانند باید بدانید که این دو واژه تفاوت های گسترده‌ای با هم خواهند داشت. آگاهی شما از تفاوت بین رهبری و مدیریت می‌تواند کمک کند تا در یک سازمان نقش خود را به بهترین شکل بتوانید درک کنید.

 

تفاوت بین رهبری و مدیریت

علاوه بر این تفاوت بین رهبری و مدیریت به شما این نکات را می‌آموزد که بتوانید در زمینه های کاری خود به خوبی عمل کرده و با تقویت توانایی‌های موجود، بتوانید پتانسیل کاری را به مقدار قابل توجهی افزایش دهید. وجه تمایز و تفاوت بین رهبری و مدیریت را می‌توانید در زمینه‌های مختلف کاوش کنید.

مدیریت بهتر است یا رهبری

بررسی تفاوت بین رهبری و مدیریت

برای بررسی تفاوت بین رهبری و مدیریت شما باید خصوصیات متفاوت هر کدام را بتوانید به دست آورید. به طور قطع هر کدام از این واژه ها خصوصیت های متفاوتی داشته و بر روی فعالیتی خاص می توانند تمرکز کنند.

یکی از مهمترین موارد در بین تفاوت رهبری و مدیریت، تمرکز بر چشم انداز در مقابل تمرکز بر وظایف به شمار می رود. رهبر باید در راستای اهداف چشم ‌انداز خود جهت گیری کرده و باید بتواند ایده های خود را برای تحقق دهد. با این حال مدیر موظف است که طبق سیاست‌های کلان ارائه شده توسط سازمان، بتواند وظایف مدیریت را به خوبی اجرایی نمایند.

دیگر تفاوت بین رهبری و مدیریت مربوط به تولید ایده و بیان آن خواهد بود. رهبر باید در نوک پیکان نوآوری قرار گرفته و باید بتواند افراد را متقاعد کند که ایده های آن ها ارزشمند بوده و در جهت حمایت از آن ها بتواند اعتماد سایرین را نیز به دست بیاورد. در طرف مقابل مدیر هیچگونه ایده ای تولید نکرده و وظیفه آن اجرای سیاست های کلان به شمار می رود.

مدیریت باید به خوبی بتواند در مسیر شرکت و سازمان حرکت کرده و چنانچه کارکنان نیز نتوانند در مسیر صحیح قرار گیرند، آن ها را به مسیر درست هدایت کند.

در بررسی تفاوت بین رهبری و مدیریت می توان حرکت بر خلاف جریان، توسط رهبر، در مقابل حرکت در جهت جریان، توسط مدیر را اشاره نمود. رهبر می تواند برای وضعیت کنونی یک چالش جدید ایجاد کرده و با بررسی زوایای کلی امر، نحوه حرکت را تبیین کند. مدیر در این زمینه باید با حفظ وضعیت کنونی در راستای اصول تعیین شده توسط رهبر حرکت کرده و فعالیت خود را انجام دهد.

رهبر باید کوهی از انگیزه داشته و بتواند این انگیزه را به سایر کارکنان انتقال دهد. در صورتی که مدیریت باید اهداف تعیین شده را به خوبی بررسی کرده و با در نظر گرفتن فعالیت های کارکنان، میزان عملکرد آن ها را سنجیده که بر اساس استانداردهای تعیین شده شرکت توانند حرکت کنند.

تفاوت مدیریت و رهبری

علاوه بر مواردی که برای شما بیان کردیم، شما در تفاوت بین رهبری و مدیریت می‌توانید نکات گسترده‌تری را مشاهده کنید. پرورش نوآوری در کارکنان القای اعتماد به کارکنان به منظور بالا بردن اعتماد آن ها به رهبر و دادن قدرت قانون شکنی از دیگر ویژگی‌های یک رهبر به شمار می ‌روند.

انواع مدیریت

بررسی تفاوت بین رهبری و مدیریت نشان می دهد که هر کدام می توانند شکل های مختلفی داشته باشند. با این حال از میان مدل های مختلف مدیریت شما می توانید بسته به زمینه کاری خود، هر کدام را انتخاب کرده و در راستای سیاست‌های کلان حرکت کنید.

مدیریت بهتر است یا رهبری

بد نیست بدانید که امروز بیش از ۲۰ سبک مدیریت در دسته‌ های اقتدارگرا، تفویضی و دموکراتیک ارائه شده و شما می توانید نظارت بر کارکنان را در بالاترین سطح از مدیریت بر عهده داشته باشید. به عنوان مثال یک مدیر اقتدارگرا به خوبی می‌تواند کنترل و نظارت کارکنان را در بالاترین سطح در اختیار داشته باشد. در طرف مقابل مدیریت تفویضی سطح کمتری از کنترل را در اختیار خواهد داشت. مدیر دموکراتیک نیز می تواند با مشورت و استفاده از ایده های سایر کارمندان، مدیریت خود را انجام دهد.

در کنار این موارد که به عنوان انواع مدیریت برای شما بیان کردیم، برخی دیگر از روش ها مانند مدیریت متقاعد کننده، مدیریت شورایی، مدیریت استبدادی و مدیریت عدم مداخله کننده در کنار مدیریت تحول آفرین می توانند زمینه های مختلفی را در بر گرفته و از آن ها در شرایط مختلف می توانید استفاده کنید.

مدیریت بهتر است یا رهبری

مدیریت استارت آپ چگونه است؟

یکی از روش های نوین در زمینه مدیریت مختلف، مدیریت استارت آپ خواهد بود. فردی که مدیریت در این زمینه را بر عهده دارد باید به خوبی بتواند با خصوصیات مختلف آگاهی داشته و در زمینه کاری خود عملکرد مناسبی داشته باشد.

یکی از مهمترین نکات برای مدیریت استارت آپ، بهره مندی از ایده های خلاقانه به شمار می‌رود. مدیر استارت آپ باید به خوبی بتواند به مدلسازی از ایده ها بپردازد و بهترین مدل کاری را پیدا کند.

علاوه بر این مدیر استارت آپ باید استراتژی ورود و خروج داشته و در بهترین زمان به فعالیت و پروژه وارد شده و برای خلاصی از بحران بتواند عملکرد مناسبی داشته باشد. یک مدیر استارت آپ باید زمان گسترش را به دقت پیش‌بینی کرده و در این زمینه نیز بتواند خود را تقویت کند.

علاوه بر این، برای رشد محصولات و رونق کسب و کار باید بتوانند از مدل ذهنی فروشنده‌ها استفاده کرده و برای شناسایی ذائقه مشتریان از بهترین راهکار بهره ببرد. فراموش نکنید که مدیریت استارت آپ باید مشتری مداری را در کنار احترام به مشتری در نظر داشته باشد.

مدیریت بهتر است یا رهبری

رهبری بهتر است یا مدیریت؟

بدون شک با بررسی تفاوت بین رهبری و مدیریت شما نکات فراوانی را می‌توانید دریابید. همانگونه که عنوان کردیم رهبر و مدیر هر کدام با قابلیت هایی که در اختیار دارند باید تیم تحت نظر خود را هدایت کنند.

با این حال عمده ترین تفاوت بین رهبری و مدیریت به قدرت بسیار بالای رهبر در مقایسه با مدیر برمی گردد. رهبر باید بتواند برای متمایز کردن خود از دیگران از قدرت و توانایی بالایی برخوردار بوده و سایر افراد را ترغیب به حمایت و پشتیبانی از فعالیت مدنظر نماید.

تفاوت بین رهبری و مدیریت در نوع نگرش به تغییرات نیز کاملا ملموس بوده و در این بین رهبر می‌تواند به عنوان یک شکل منحصر به فرد خود را معرفی کند.

 

ممکن است دوست داشته باشید