سقوط جف بزوس به رتبه سوم فهرست ثروتمندان فوربس

توسط

جف بزوس با ضرر 20.5 میلیارد دلاری به رتبه سوم فهرست ثروتمندان فوربس سقوط کرد. ارزش خالص بنیان‌گذار آمازون به ۱۵۰.۱ میلیارد دلار کاهش یافت زیرا سهام این شرکت با مشکل مواجه شد.

جف بزوس، بنیان‌گذار آمازون، در فهرست میلیاردرهای فوربس به رتبه سوم سقوط کرد و دارایی خالص او به دلیل شکست سهام آمازون به ۱۵۰.۱ میلیارد دلار کاهش یافت. این میلیاردر پس از اینکه نتایج شرکت تجارت الکترونیکی، سرمایه‌گذاران را ناامید کرد، شاهد کاهش ۲۰.۵ میلیارد دلاری از ثروت خود بود.

طبق گزارش فوربس، برنارد آرنو، رئیس گروه لوکس فرانسوی ال و ام هاش (LVMH) با ثروت شخصی ۱۵۷.۷ میلیارد دلاری در جایگاه دوم قرار گرفت.

برخلاف فهرست فوربس، شاخص میلیاردرهای بلومبرگ، بزوس را با دارایی خالص ۱۴۸ میلیارد دلار، دومین فرد ثروتمند جهان معرفی کرد. در اوج فعالیت خود در سال جاری، بنیان‌گذار آمازون از دارایی خالص بیش از ۲۱۰ میلیارد دلار برخوردار بود.

سهام آمازون در روز جمعه پس از گزارش اولین ضرر سه ماهه خود در هفت سال گذشته و کندترین رشد فروش از سال ۲۰۰۱ به بعد، ۱۴ درصد کاهش یافت زیرا بزرگترین خرده فروش آنلاین تلاش می‌کند تا دستاوردهای عمده‌ای را که در اوایل همه‌گیری به دست آورده است را کسب کند. این شرکت با افزایش انرژی، افزایش تورم که ممکن است فروش و هزینه‌های نیروی کار را کاهش دهد همچنین تغییر عادات خرید با بازگشت مردم به فعالیت‌های قبل از همه‌گیری دست و پنجه نرم می‌کند.

بلومبرگ گزارش کرد که  بزوس، ۵۸ ساله، اکنون سومین بازنده بزرگ ثروت در سال جاری است و دارایی وی از اول ژانویه نزدیک به ۴۴ میلیارد دلار کاهش یافته است.

بر اساس داده‌های فوربس، ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیر اجرایی تسلا، سازنده خودروهای الکتریکی و شرکت موشکی اسپیس ایکس، با ثروت خالص ۲۴۶ میلیارد دلاری، ثروتمندترین فرد جهان است. ماسک که توییتر را به مبلغ ۴۴ میلیارد دلار معامله کرد، در اقدامی آشکار برای شروع سرمایه‌گذاری برای خرید پلتفرم میکروبلاگینگ، حدود ۸.۵ میلیارد دلار از سهام تسلا را فروخته است.

بر اساس پرونده‌های نظارتی انجام شده در کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده، وی در این هفته حدود ۹.۶ میلیون سهام این سازنده خودروهای الکتریکی را واگذار کرد. این میلیاردر شخصا ۲۱ میلیارد دلار از سهام خرید توییتر را که در ۲۵ آوریل اعلام شد، تضمین کرد. ۱۲.۵ میلیارد دلار دیگر از قرارداد توییتر توسط سهام وی در تسلا تضمین می‌شود. انتظار می‌رود این معامله در سال ۲۰۲۲ نهایی شود.

بر اساس گزارش فوربس، بیل گیتس، بنیان‌گذار مایکروسافت، با دارایی خالص ۱۲۹.۴ میلیارد دلار، چهارمین فرد ثروتمند جهان است. پس از وی میلیاردر خودساخته گوتام آدانی با ثروت شخصی ۱۲۵.۹ میلیارد دلاری قرار دارد. فهرست ثروتمندان نشان داد که رئیس گروه آدانی روز دوشنبه با عبور از وارن بافت، رئیس برکشایر هاتاوی، برای اولین بار به جمع پنج میلیاردر برتر ملحق شد.

بلومبرگ گزارش کرد که در ماه فوریه، آدانی، ۵۹ ساله، با دارایی خالص ۸۸.۵ میلیارد دلار، به عنوان ثروتمندترین فرد آسیا معرفی شد و در آن زمان به عنوان دهمین فرد ثروتمند جهان نیز شناخته شد. بر اساس گزارش فوربس، آدانی یکی از بزرگ‌ترین ثروت‌آوران جهان در سال جاری است و با افزایش سرسام‌آور سهام شرکت‌های فهرست‌شده‌ خود، بیش از ۴۰ میلیارد دلار به ثروت خود اضافه کرده است.  

بافت که به اوراکل اوماها معروف است، ۱۱۶.۶ میلیارد دلار دارایی خالص دارد.

بر اساس شاخص فوربس، موکش آمبانی، رئیس صنایع ریلاینس (Reliance)، با دارایی خالص ۱۰۵.۴ میلیارد دلار، هفتمین فرد ثروتمند جهان است.

بر اساس شاخص بلومبرگ، ۵۰۰ ثروتمند جهان در روز جمعه در بحبوحه رکود گسترده بازار در مجموع بیش از ۵۴ میلیارد دلار ضرر کردند.

فوربس در فهرست سالانه میلیاردرهای جهان در سال ۲۰۲۲ اعلام کرد در مجموع ۲۶۶۸ میلیاردر در جهان وجود دارد که از رکورد ۲۷۵۵ میلیاردر در سال ۲۰۲۱ کمتر است. این فهرست ماه گذشته منتشر شد و از قیمت سهام و نرخ ارز از ۱۱ مارس برای محاسبه دارایی خالص ثروتمندترین افراد جهان استفاده کرد.

فوربس در آن زمان اظهار کرد: «در مجموع، امسال ۳۲۹ نفر از فهرست میلیاردرها خارج شدند که بیشترین میزان از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ است».

همچنین افزود: «ایالات‌متحده با ۷۳۵ نفر، در مقایسه با ۷۲۴ نفر در سال گذشته همچنان بیش از هر کشور دیگری میلیاردر دارد».

چین با ۶۰۷ نفر از جمله هنگ کنگ و ماکائو در رتبه دوم قرار دارد و پس از آن هند (۱۶۶)، آلمان (۱۳۴) و روسیه (۸۳) قرار دارند.

فوربس در گزارش سالانه خود بیان کرد: مجموع دارایی خالص ثروتمندترین افراد جهان در سال گذشته ۳ درصد کاهش یافت و به ۱۲.۷ تریلیون دلار رسید که رکورد ۱۳.۱ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۱ به ثبت رسید./ ایسنا

 

https://www.sandbadcell.com/

ممکن است دوست داشته باشید