گردش مالی کسب‌وکارهای خانگی

از گردش مالی کسب‌وکارهای خانگی چه می‌دانید؟

توسط

امروزه کسب‌وکارهای خانگی از بخش‌های حیاتی و مهم  فعالیت‌های اقتصادی هر کشور محسوب می‌شود.  کسب‌وکار خانگی به لحاظ ایجاد شغل و  نوآوری در عرضه محصول یا خدمات، عامل تنوع در اقتصاد کشورها است. شما از گردش مالی کسب‌وکارهای خانگی چه می‌دانید؟ در این مقاله بیشتر با کسب و کارخانگی و اهمیت آن آشنا خواهید شد.  

تاریخچه کسب‌وکارهای خانگی

ازنظر لغوی تاریخچه کسب‌وکار خانگی به صنعت روستایی برمی‌گردد.

این واژه نخستین بار در سال ۱۹۷۸ توسط «ماربون بر» بکار رفت. او در آن زمان طی یادداشتی راجع به فعالیت زنان کارآفرین در منزل، شرایط کار خانگی ۴۰ هزار زن را موردبررسی قرارداد. در طی بررسی‌ها،  وی در سال ۱۹۸۰ انجمن «کار خانگی و تاجران زن» را راه‌اندازی کرد.

این اقدام موجب رشد کسب‌وکارهای خانگی در امریکا شد.  به‌طوری‌که در مارس ۲۰۱۳ بیش از ۸ میلیون نفر در امریکا از راه اشتغال خانگی امرارمعاش می‌کردند.

طبق آمارهای جهانی در حال حاضر بیش از ۱۵۰ کشور در زمینه مشاغل خانگی فعالیت دارند. بسیاری از  این کشورها تولیداتشان وابسته به محصولات خانگی است.. به‌عنوان مثال تایوان با شعار «هر خانه، کارخانه و هر کارخانه، خانه است» جهش اقتصادی خود را از کسب‌وکار خانگی آغاز کرد. امروزه نزدیک به ۸۰ درصد فعالیت‌های اقتصادی تایوان به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم، با کسب‌وکارهای خانگی مرتبط است.

جالب است که بدانید تولید ساعت‌های معروف سوئیس نیز به لطف کسب‌وکارهای خانگی آوازه‌ای جهانی پیداکرده است.

در چین نیز تولید محصولات خانگی در روستاها آغاز انقلاب اقتصادی در این کشور بود. همچنان نیز تولیدات خانگی در این کشور پاسخگو نیاز روزمره بیش از یک میلیارد جمعیت این کشور است.

سندبادسِل، پلتفرمی مطمئن برای خرید و فروش محصولات

مزایای کسب‌وکارهای خانگی

مزایای بسیاری برای کسب‌وکارهای خانگی تعریف‌شده است؛ اما مهم‌ترین مزایای این‌گونه کسب‌وکار عبارت‌اند از:

  • حامی توسعه پایدار
  • نقش حیاتی در ارتقای تولید ناخالص داخلی و ثروت ملی
  • افزایش نقش بانوان در اقتصاد
  • موتور محرک اقتصادی در مناطق روستایی و کمتر توسعه‌یافته
  • رفع مشکل بیکاری

کسب‌وکارهای خانگی پلی به‌سوی ثروت

شاید برای بسیاری باورپذیر نباشد اما برخی از اسم‌های بزرگ و ثروتمندترین تجارت‌های دنیا همچون آمازون، علی‌بابا و اپل فعالیت خود را با کسب‌وکارهای خانگی شروع کرده‌اند. ازاین‌رو برای کسب‌وکارهایی که با طرح تجاری مشخص و هدفمند راه‌اندازی شده‌اند، آینده روشنی پیش‌بینی می‌شود.  در ادامه به مثال‌های جالبی از راه‌اندازی کسب‌وکارهای خانگی اشاره می‌کنیم.

  • استیو وزنیاک و استیو جابز در سال ۱۹۷۷ اولین نمونه رایانه‌های اپل را به‌صورت دستی در گاراژ خانه جابز تولید کردند.
  • جف بزوس و همسرش نیز از سال ۱۹۹۴ فعالیتشان را در سایت آمازون با فروش آنلاین کتاب آغاز کردند.

مایکروسافت، فیس‌بوک، گوگل، دیزنی، آندر آرمور، اسپنکس، تامبلر، هارلی دیویدسون، یانکی کندل، اچ پی و متل از دیگر برندهایی هستند که کارشان را از یک کسب‌وکار ساده خانگی شروع کرده‌اند.

در حال حاضر ارزش سهام برند اپل، بعد از گذشت حدود نیم‌قرن، از مرز یک تریلیون دلار فراتر رفته است.

گردش مالی کسب‌وکارهای خانگی

درست است که راه‌اندازی کسب‌وکارهای خانگی برای شروع نیاز به سرمایه زیاد ندارند؛ اما توسعه آنها نیز با درایت و پشتکار امکان‌پذیر است.  در ایران نیز شخصی چون « بهروز فروتن»، رئیس کارخانه محصولات بهروز، کار خود را از تولید محصولاتی مانند خیارشور خانگی آغاز کرد. وی به ممارست و تلاش توانست به بالاترین سطوح تجاری در کشور رسیده و بارها جایزه بهترین تولیدکننده کشوری را کسب نماید.

گردش مالی کسب‌وکارهای خانگی در سال ۲۰۲۱

بی‌تردید یکی از رایج‌ترین راه‌ها برای شروع یک کسب‌وکار، استفاده از فرصت کسب‌وکارهای خانگی، به‌ویژه فرصت‌های تجاری آنلاین است. طی ۲ سال گذشته و با شیوع کرونا، بسیاری از افراد دور کارشده یا رو به کسب‌وکار خانگی بردندتا سال ۲۰۱۹ آمار فعالان در حوزه کسب‌وکارهای خانگی حدود 100 میلیون نفر تخمین زده شد؛  اما در سال ۲۰۲۰ این آمار با ۲۶۰ درصد رشد به ۲۶۰ میلیون نفر رسید. به گونه‌ای که در شرایط کرونایی در سطح جهان سهم مشاغل خانگی 3 برابر افزایش یافت. نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد، در سال ۲۰۲۰ کسب‌وکارهای خانگی در ایالات‌متحده به طرز شگفت‌آوری رونق پیداکرده‌اند.

بنا بر برآورد sba.gov تقریباً نیمی از کسب‌وکارهای کوچک در امریکا از خانه اداره می‌شوند. با توجه به فعالیت حدود  ۳۱٫۷ میلیون کسب‌وکار کوچک در آمریکا، این بدان معناست که در حال حاضر حداقل  ۱۵ میلیون نفر در این کشور به کسب‌وکار خانگی مشغول هستند.  ایالات‌متحده در دوران شیوع کووید 19  شاهد شروع بکار تعداد بی‌سابقه از مشاغل جدید خانگی بود. این کارآفرینان جدید از کجا آمده بودند؟ آنها کسانی بودند که در طول سال 2020 شغل خود را ازدست‌داده بودند. بنابراین برای گذران زندگی و همچنین رعایت دستورالعمل‌های فاصله‌گذاری اجتماعی در خانه‌هایشان شغل ایجاد کرده و منبع درآمد جدیدی را خلق نمودند.

جداول زیر آمار حجم کسب‌وکارهای خانگی و موفق‌ترین کشورهای در این حوزه، در سال ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد.

گردش مالی کسب‌وکارهای خانگی

کشورهای موفق در کسب و کار خانگی

سرمایه موردنیاز برای راه‌اندازی کسب‌وکار خانگی و میزان درآمد آن

ممکن است فکر کنید که برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار به پول زیادی احتیاج است؛ اما جالب است بدانید که طبق آمار منتشرشده از کسب‌وکارهای خانگی در آمریکا، اکثر مشاغل خانگی با کمتر از 5 هزار دلار راه‌اندازی شده‌اند. اگر خوش فکر باشید و نیازهای بازار را به‌درستی شناسایی کنید، می‌توانید بدون سرمایه اولیه فعالیت خود را آغاز کنید. 

طبق داده‌های PayScale ، گردش مالی کسب‌وکارهای خانگی در سال ۲۰۱۷  حدود ۷۳ هزار دلار در سال بوده است. بنا بر گزارش همین مرجع در سال ۲۰۲۱،  گردش مالی کسب‌وکارهای خانگی در ایالات‌متحده حدود ۶۸ هزار دلار در سال برآورد شده است. همچنین برآوردها نشان داده مشاغل خانگی تا سالی ۴ هزار دلار پس‌انداز خانواده را افزایش داده‌اند. 

انجمن کسب‌وکار اینترنتی در پایان سال ۱۳۹۷، میزان گردش مالی کسب‌وکارهای خانگی در ایران را رقمی بالغ‌بر ۱۲۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

متأسفانه آمار دقیقی از میزان رشد و درآمدزایی مشاغل خانگی از سال ۱۳۹۷ به بعد منتشرنشده است. تنها نکته قابل تأمل آنکه کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ اینترنتی در سال ۱۳۹۹ رشد ۲۸۴ درصدی را تجربه کردند. 

بیشتر بخوانید: چرا و چگونه یک کسب و کار اینترنتی داشته باشیم.

گردش مالی کسب‌وکارهای خانگی

۳ تا ۴ درصد کسب‌وکارهای ایران در بخش خانگی فعالیت دارند.

طبق آمارهای جهانی، میزان مشاغل خانگی در کشورهای توسعه‌یافته بیش از ۱۰ درصد از کل مشاغل است. اما متأسفانه این رقم در ایران بین ۳ تا ۴ درصد است. در این میان سهم کسب‌وکارهای خانگی در حوزه صنعت ۴۷ درصد، در حوزه خدمات ۴۳ درصد و در حوزه کشاورزی ۱۰ درصد است.

بیشتر بخوانید: گردش مالی تولید ماسک در زمان کرونا

در سال ۱۴۰۰ به منظور حمایت و گسترش کسب‌وکارهای خانگی، اعتباراتی نیز پیش‌بینی‌شده است. میزان تسهیلات مشاغل خانگی پس از  سال‌ها محدودیت، از ۲۰۰ میلیارد تومان به ۲٬۰۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت.  بنا بر آمارها طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ حدود سه میلیون نفر برای ایجاد کسب‌وکارهای خانگی اعلام آمادگی کرده‌اند. از این تعداد حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر موفق به دریافت مجوز شده و از بین افرادی که مجوز فعالیت‌های خانگی دریافت کرده‌اند  ۷۷۲ هزار نفر تسهیلات نیز دریافت کردند. طبق این آمار برآورد می‌شود که  برای ۸۵۲ هزار نفر فرصت شغلی ایجادشده است.

عملکرد کسب و کارهای خانگی در ایران

امید است شاهد رشد و رونق بیش‌ازپیش کسب‌وکارهای خانگی در کشور باشیم.

ممکن است دوست داشته باشید