صنایع دستی

کدام شهر ایران بهترین صنایع دستی را دارد؟

توسط

در این قسمت از مقالات آموزشی  مجله کسب و کار سندبادسل میخواهیم راجب بهترین صنایع دستی صحبت کنیم، پس با ما در ادامه مقاله کدام شهر ایران بهترین صنایع دستی را دارد؟ همراه باشید :

به‌طورقطع می‌دانید که صنایع دستی میراث هنر و فرهنگ جامعه هستند. صمیمانه‌تر بخواهیم بگوییم، این در آئینه هر ذره از سازه‌هایی که میزبان هنرمندی اساتید صنایع دستی کشور هستند، می‌توان به روشن‌ترین حالت ممکن تلخی‌ها و شیرینی‌های یک سرزمین را تماشا کرد؛ ممکن است قرن‌ها از تاریخ دور باشیم اما رنج و شادی نهفته در صنایع دستی ایرانی دل‌مان را به این اصالت دیرینه گرم می‌کند.

تابه‌حال فکر کرده‌اید که بهترین و مشهورترین شهرهای ایران در حوزه تولید و صادرات صنایع دستی کدام هستند؟! اصلا بهترین صنایع دستی شهرهای مختلف ایران را به‌خوبی می‌شناسید؟

این مقاله ضمن بالابردن آگاهی شما از صنایع دستی اصیل ایرانی، شدیدا عرق ملی را تحریک می‌کند و خواندنش بر هرکسی که ادعا می‌کند هنر و سازه‌های هنری را دوست دارد، واجب است!

صنایع دستی

اصفهان؛ شهری که هنر نام کوچکِ او است!

میناکاری

اگر خواستید اصیل‌ترین هنر اصفهانی‌هارا از نزدیک ببینید، بااطمینان به سراغ میناکران بروید! میناکاری هنر حکاکی و لعاب‌دادن ظرف و ظروف با دنیایی از رنگ‌ها و نقش‌ونگارهااست. هنر میناکاری برای اولین‌بار در روم باستان متولد شد و در زمان ساسانیان به اوج خود رسید. فلزات مختلفی در تهیه ظروف میناکاری استفاده می‌شوند، اما زیباترین نتیجه را فلز مس برجای می‌گذارد.

میناکاری در اصفهان بیش از شهرهای دیگر ایران رواج یافته است و در فروشگاه‌های مختلف به فروش می‌رسد.

اگر به دکوراسیون‌های سنتی و ایرانی علاقه‌مند هستید، انتخاب دیوارکوب میناکاری باعث می‌شود که میهمانان به محض ورود به خانه، میخکوبِ سلیقه و اصالتِ انتخاب شما شوند!

صنایع دستی

قلم‌کاری

شاید درباره سفره قلم‌کار معروف اصفهان شنیده باشید، بااین‌حال تاکید می‌کنیم که صنعت قلمکاری در نصف جهان حقیقتا حیرت‌انگیز و متنوع است. قلم‌کاری هنر چاپ روی پارچه است که به‌لطف شاه عباس صفوی در ایران حیات یافت و با گذشت قرن‌ها هرگز از یادها نرفت. پارچه‌های قلم‌کاری در جنس‌های مختلف موجود هستند؛ مانند پارچه‌های ابریشمی و ململ حاجی اکبری که از معروف‌ترین‌ها هستند.

از انواع پارچه‌های قلم‌کار می‌توان به‌عنوان رومیزی‌های سنتی جذاب،سجاده، روتختی و هر موردی که دلخواه شما باشد، استفاده کرد.

منبت‌کاری

منبت‌کاری هنر کنده‌کاری بر انواع چوب است که انواع نقوش سنتی و اسلیمی، حتی اشعار کهن پارسی را بر تکه‌های چوب حک می‌کند و چشم دوست‌داران صنایع دستی را نوازش می‌دهد. اصفهان یکی از قطب‌های منبت‌کاری ایران است؛ شما می‌توانید به‌راحتی مرغوب‌ترین سازه‌های این صنعت را از شهر گنبدهای فیروزه‌ای تهیه کنید.

صنایع دستی

فیروزه‌کوبی

هنر فیروزه‌کوبی به نسبت هنرهای دیگر مدرن‌تر است و جلوه جوانانه و شادی دارد. هنرمندان این حوزه با استفاده از سنگ بی‌همتای فیروزه، انواع سطوح و ظروف را تزئین می‌کنند. رنگ فیروزه‌ای بارزترین نشانِ فیروزه‌کوبی است و جلای خاصی مخصوصا به ظروف مسی می‌دهد. میدان امام اصفهان میزبان دوست‌داران صنایع دستی است و ظروف فیروزه‌کوبی را با قیمت مناسب در اختیار شیفتگان این هنر قرار می‌دهد.

“در پلتفرم عمده فروشی آنلاین سندباسل از یک کیلو تا یک کشتی را به راحتی بفروش!!!”

لالجین؛ وقتی همدانی‌ها با سفال غوغا می‌کنند!

هنر سفال‌گری در لالجینِ همدان را محال است نشناسید! درحقیقت این هنر در شهر لالجین به‌قدری مشهور است که این شهر را به یکی از قطب‌های مهم سفال‌گری ایران تبدیل کرده است. سفال‌گری در لالجین سابقه‌ای دیرینه دارد و از هنرهای کهن به‌شمار می‌آید.

البته جالب است بدانید که این هنر چیزی فراتراز هنر است و به دلیل شهرت هنرمندان لاجینی، بسیاری از آن‌ها به سفال‌گری به‌عنوان حرفه اصلی‌شان نگاه می‌کنند. هنر سفال‌گری مردمان لالجین در چندسال اخیر، از واردات سفال‌های بی‌کیفیت چینی هم جلوگیری کرده است که جای تقدیر دارد.

تبریز؛ مهر تاییدی بر اصالت زیباترین فرش‌های ایرانی!

تبریز مهد حیرت‌انگیزترین فرش‌های ایران است. اصلا اصالت تبریز را با تاروپود فرش‌هایش گره زده‌اند! بنابراین جای تعجب نیست که از بهترین صنایع دستی ایران باشد و قصد هم نداشته باشد به این زودی‌ها این جایگاه خجسته را ترک کند!

صادرات انواع فرش‌های ایرانی از تبریز به کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی، نقطه‌قوتی در تاریخچه صادرات صنایع دستی ایران به‌شمارمی‌رود.

مشهد؛ هنر و نور در پناهِ هم‌دیگر!

انگشتر و زیورآلات

مشهد از دیرباز در عرصه طراحی و تولید انواع انگشتر نقره، عقیق و فیروزه ید طولانی داشته است و فروشگاه‌های معتبر این شهر در زمینه طراحی انگشتر و جواهرات فعالیت گسترده‌ای داشته‌اند. تنوع زیورآلات در شهر مشهد، در کنار تضمین اصالت کالا رقم می‌خورد و این موضوع خریداران را برای خرید مصمم‌تر از پیش خواهد کرد.

نمدبافی

نمدبافی یا نمدمالی، از قدیمی‌ترین‌های صنایع دستی محسوب می‌شود، اما این موضوع هرگز باعث عدم استقبال دوست‌داران صنایع دستی از این هنر نشده است. استان خراسان میزبان زیباترین و چشم‌نواز‌ترین نمدبافی‌های ایران است که هرساله کارگاه‌های بسیاری را جهت احیای این هنر، در مسیر خط تولید پشتیبانی می‌کند. مواد اولیه نمدبافی ارزان‌قیمت است و اگر تولیدکنندگان امیدشان به تولدِ دیگرِ این هنر را از دست ندهند، آینده روشنی در انتظار هنرمندان این عرصه به‌ویژه در شهر مشهد است.

 

“خرید و فروش عمده محصولات صنایع دستی به راحتی چند کلیک ! سندبادسل بزرگترین پلتفرم آنلاین خرید و فروش عمده

زنجان؛ صنایع دستی این شهر تاریخی مهره مار دارند!

چاروق دوزی

هنر چاروق‌دوزی یکی از صنایع دستی محترم در حوزه پوشاک است. چرا محترم؟! چون پای‌پوش‌ها روز‌به‌روز در انواع رنگ‌ها و طرح‌های مدرن از معروف ترین برندها عرضه می‌شوند  و در این بازار پرهیاهو، تولید پوشاک، آن‌هم از نوع پای‌پوش سنتی یقینا جرئت می‌خواهد! از قدیم‌الایام گفته‌اند که کفش خوب آدم را به جاهای خوب می‌برد؛ بااین‌وجود پای پوش‌های چرمی با طراحی سنتی و اصیل ایرانی، می‌تواند هدیه گران‌بهایی برای قدم‌های شما باشد؛ هدیه‌ای ازجنس هنر و اصالت!

صنایع دستی

مس‌گری

هنر مس‌گری در زنجان از  سالیان پیش تا به امروز خوش درخشیده است. از آن‌جایی که مس هیچ‌گاه قدیمی نمی‌شود و همیشه ارزشمند به‌نظر می‌آید، بهتراست به‌جای تهیه ظروف چینی و جنس‌های مدرنی که از اصالت ایرانی برخوردار نیستند، نیم‌نگاهی به هنر دست مس‌گران زنجانی بیندازید و کیفش را ببرید!

چاقوسازی

زنجان مهد بومی‌ترین صنایع دستی ایران است. چاقوی اصل زنجان هم که دیگر گل سرسبد صنایع دستی این استان به‌شمار می‌رود. جالب است بدانید که چاقوهای زنجانی عمدتا از آهن درست می‌شوند و دسته آن‌هارا در هنرمندانه‌ترین شکل ممکن با استفاده از صدف، شاخ گوزن، چوب یا عاج شکل می‌دهند.

صنایع دستی

سیرجان؛ ستاره‌ای فراتراز آسمانِ کرمان!

قالی کرمان

قالی در استان کرمان به اندازه‌ای مشهور است که بارها و بارها برای اشاره به ازبین نرفتن و رنگ کهنگی نگرفتن چیزی به آن اشاره می‌شود. حتی اگر شخصی به نظر هر روز جوان‌تراز دیروز برسد، او را مثالی از قالی کرمان خطاب می‌کنند! خلاصه کلام این‌که کرمانی‌ها در تهیه و تولید انواع قالی به شهرتی مثال‌زدنی رسیده‌اند؛ البته سیرجان قطب مسلمِ اتخاذ این شهرت است!

پته بازوبندی نگین دوزی

یکی از ظریف‌ترین هنرها به لطف نقاشی و طرح‌اندازیِ هنرمندانه سیرجانی‌ها، صنعت پته بازوبندی نگین‌دوزی است. دوختن این پته‌ها در انواع طرح‌ها و مدل‌ها امکان‌پذیر است.

نقش‌ونگارهای به کار برده‌شده در پارچه نشان از اصالت و تمدن چندهزارساله ایران دارد و از این صنعت دستی بی‌نظیر سیرجان، می‌توانید به‌عنوان رومیزی، روتختی، تابلو دیواری و هرآن‌چه که دلخواه شما است، استفاده کنید.

حصیربافی

به‌لطف حضور ساقه‌های گندم و دیگر مواد اولیه، سیرجان زیبا در صنعت حصیربافی هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. امروزه تنوع بی‌نظیری در بافت انواع حصیر وجود دارد؛ البته هنوز هم که هنوز است هنرمندان حصیرباف از برگ‌های گیاهان، ترکه درختان و موارد دیگر در بافت حصیر استفاده می‌کنند؛ بنابراین خاطرجمع باشید که اصالت این هنر در سیرجان کاملا حفظ می‌شود.

صنایع دستی ایران به‌قدری متنوع هستند که کلمات مجال تحسین آن‌هارا پیدا نمی‌کنند. جالب است بدانید که حتی روستاهای کهنه‌نام ایران در دورترین مناطق کشور از خلق هنر دور نمانده‌اند و هرچند که تهیه مواد اولیه صنایعِ مرسوم سخت و جان‌فرسا به‌نظر برسد، با احیای صنایع دستی، هنر و فرهنگ ایرانی را احیا می‌کنند.

یادمان باشد که اگر بعداز این، تجربه خرید انواع صنایع دستی را داشتیم، به دست‌های صنعت‌گرِ این حوزه‌ها نگاه موشکافانه‌تری بیندازیم تا ارزش رنجی که بر دست‌های آن‌ها رفته است را عمیق‌تر از قبل درک کنیم.

سندبادسل ، بازاربزرگ عمده فروشی کالا با تنوعی بالا از محصولات به قیمت عمده ، مرجع خرید تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی و مرجع محصولات عمده ایرانی”

ممکن است دوست داشته باشید