جدول مشخصات عسل طبیعی

راهنمای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

توسط

زنبور بعد از تغذیه از گل ها و گیاهان مختلف شهد آن ها را جمع آوری می کند سپس شهد گل ها را به غلظت لازم می رساند و آن ها را در کندوی عسل ذخیره می کند که در این صورت عسل طبیعی بدست می آید ولی اگر زنبور به جای شهد گیاهان و گل ها از شکر ، آبمیوه ها و … تغذیه کند عسلی که بدست می آید تقلبی است. عسل طبیعی دارای خواص درمانی زیادی است بنابراین بهتر است شما در زمان خرید عسل با انواع روش تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی آشنا باشید تا بتوانید عسل با کیفیت و طبیعی را خریداری نمایید و از خواص بی نظیر آن بهره مند شوید.

نحوه تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی روش های زیادی وجود دارد که بهتر است شما این روش ها را به خاطر بسپارید تا بتوانید در زمان خرید عسل ، عسل طبیعی را به راحتی از عسل تقلبی تشخیص دهید.

روش تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

بررسی ویژگی های عسل طبیعی

نسبت فروکتوز به گلوکز :

حداقل 0.9

گلوکز

20 -35 درصد

فروکتوز

30 درصد

ساکارز

5 درصد

هیدروکسی متیل فورفورال HMF

حداکثر 40 mg/kg

رطوبت

حداکثر 20 درصد

پرولین

حداقل 180 mg/kg

قند احیاء کننده

حداقل 65 درصد

فعالیت دیاستازی کیفی

+

فعالیت دیاستازی کمی

حداقل DN8

جدول مشخصات عسل طبیعی

روش های تولید عسل تقلبی 

برای تولید عسل تقلبی سه روش وجود دارد و همه عسل های تقلبی که در بازار به فروش می رسند جزء یکی از همین سه دسته می باشند. انواع روش ها برای تولید عسل تقلبی عبارتند از :

روش هایی برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی

 1. عسل تغذیه ای :

در این روش زنبورها علاوه بر تغذیه از گل ها و گیاهان توسط مواد مصنوعی نظیر شکر ، شیره خرما و … تغذیه می شوند همچنین کندو دار برای تغذیه زنبوران از شیرین کننده های صنعتی نظیر ساخارین نیز استفاده می کند که در این صورت زنبور عسل تولید می کند ولی عسل تقلبی است.

زنبورها اگر به کمک روش ذکر شده تغذیه شوند عسل بیشتری را تولید می کنند و در نتیجه بارگیری کندوی عسل افزایش پیدا می کند. در برخی از فصول سال منطقه کندوی عسل فاقد گل و گیاه می باشد که در این صورت کندو داران می توانند زنبورها را به کمک تغذیه مصنوعی تغذیه نمایند ولی نباید عسل بدست آمده را به عنوان عسل طبیعی در بازار بفروشند همچنین این روش تغذیه ای باید مخصوص فصل سرما باشد.

 1. عسل مخلوط

برخی اوقات زنبورداران یا فروشندگان عسل برای افزایش دادن حجم عسل ، مواد گلوکزی نظیر قند ، شکر ، شیره میوه ها و … را با عسل ترکیب می کنند که این نوع عسل نیز تقلبی است و نباید به عنوان عسل خالص به فروش برسد.

 1. عسل تقلبی

عسل کاملا تقلبی به شکل مصنوعی و از شیره برخی از میوه ها نظیر توت ، خرما و … تولید می شود همچنین ممکن است برای تولید عسل تقلبی مواد گلوکزی نظیر قند ، شکر و … حرارت داده شوند و برای قوام عسل تقلبی نیز مقداری نشاسته به آن افزوده شود. برای خوش طعم و خوشبو کردن عسل نیز از اسانس هایی که رایحه ای شبیه به عسل دارند استفاده می شود.

جدول مشخصات عسل طبیعی

خرید عمده عسل طبیعی از سندبادسل – دیگه با خیال راحت عسل اصل و طبیعی ارگانیک سفارش بده !!”

 

بهترین روش برای تشخیص عسل طبیعی از عسل طبیعی چیست ؟

1.بهترین روش برای تشخیص عسل طبیعی بردن مقداری عسل طبیعی به آزمایشگاه تخصصی عسل است و شما می توانید بعد از بردن مقداری عسل به آزمایشگاه از پرسنل بخواهید تا عسل را مورد آنالیز قرار دهند. در آزمایشگاه انواع ویژگی های عسل نظیر ساکارز ، فروکتوز ، گلوکز و … مورد بررسی قرار داده می شوند و بعد از بررسی همه ویژگی ها طبیعی یا تقلبی بودن عسل مشخص می شود.

این روش تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی دارای هزینه زیادی می باشد بنابراین بهتر است زمانی که شما تمایل دارید عسل را به صورت عمده خریداری کنید قبل از خرید مقداری از عسل را به آزمایشگاه ببرید تا از طبیعی بودن آن مطمئن شوید.

 1. یکی از بهترین روش ها برای خرید عسل طبیعی ، خریداری آن از فروشندگان و زنبور داران معتمد می باشد و اگر شما مطمئن شوید که فروشنده و زنبوردار عسل را با مواد دیگری مخلوط نکرده است و زنبوران به صورت مصنوعی تغذیه نشده اند می توانید بدون داشتن هیچ دغدغه ای عسل طبیعی بخرید.

 

چگونه می توانیم عسل طبیعی را از عسل تقلبی تشخیص دهیم ؟

برخی اوقات تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی برای خریدار دشوار یا غیر ممکن می شود و اگر شما تمایل دارید از طبیعی بودن عسل مطمئن شوید می توانید از راهکارهای زیر برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی استفاده نمایید. توجه داشته باشید که این روش ها فقط برای تشخیص دادن عسل طبیعی از عسل های کاملا تقلبی کاربرد دارند و نمی توان از آن ها برای تشخیص عسل های مخلوط و طبیعی استفاده کرد.

جدول مشخصات عسل طبیعی

 1. شکرک زدن عسل

 همه عسل های طبیعی بعد از گذشت مدت زمانی شکرک می زنند. زمان شکرک زدن عسل به نوع گیاه یا گلی که زنبور از شهد آن تغذیه می کند بستگی دارد. مدت زمان برای شکرک زدن عسل بین 14 روز تا 2 سال متفاوت می باشد.

نکته قابل توجه این است که عسل تغذیه ای نیز شکرک می زند بنابراین شکرک زدن عسل نمی تواند معیار مناسبی برای تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی باشد.

 1. میزان چسبندگی عسل

برای تشخیص میزان چسبندگی عسل می توانید مقدار کمی از عسل را بین دو انگشت تان قرار دهید سپس انگشت ها را به هم فشار دهید و آن ها را از یکدیگر جدا کنید اگر بعد از جدا کردن انگشتان از یکدیگر آن ها تمایلی به چسبندگی نداشته باشند عسل طبیعی است ولی اگر عسل تقلبی باشد مقداری احساس چسبندگی خواهید داشت.

 1. غلظت عسل

عسل طبیعی نسبتا غلیظ می باشد و اگر شما شیشه عسل را مقدار کمی خم کنید چند ثانیه ای طول بکشد تا عسل کمی جابجا شود این حالت بیانگر این است که عسل طبیعی می باشد. توجه داشته باشید که اغلب عسل های تقلبی روان هستند و در زمان خم کردن شیشه عسل به راحتی جابجا می شوند.

 1. طعم و مزه عسل

طعم و مزه عسل نباید به مدت طولانی در دهان شما باقی بماند. در تولید عسل های تقلبی از شیرین کننده ها استفاده می گردد که در این حالت بعد از خوردن عسل حالت گلو زدگی ایجاد می گردد و علاوه بر این طعم و مزه عسل به مدت طولانی تری در دهان باقی می ماند.

 1. عطر و بو عسل

بوی عسل طبیعی با توجه به گیاهی که زنبور از آن تغذیه می کند متفاوت است و اگر شما در زمینه خرید عسل طبیعی تجربه داشته باشید می توانید با بو کردن عسل نوع گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده است را هم به آسانی تشخیص دهید.

اغلب عسل های تقلبی بوی اسانس و ترشی یا بوی شیرینی می دهند.

 1. حرارت دادن عسل

یکی دیگر از انواع روش های تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی حرارت دادن عسل می باشد. اگر در زمان حرارت دادن عسل رنگ آن به سرعت کاراملی شود و عسل کف نکند می توان گفت که عسل طبیعی است. عسل تقلبی در زمان حرارت دادن به صورت حباب حباب در می آید و کف می کند.

 1. حلالیت عسل

 اگر مقداری از عسل طبیعی را درون یک لیوان آب بریزید عسل بدون اینکه در آب حل شود در ته لیوان جمع می شود ولی اگر عسل تقلبی باشد درون آب حل می شود و در ته لیوان نیز پخش می گردد.

 1. فریزر

 عسل را به مدت دو ساعت درون فریزر قرار دهید و اگر بعد از بیرون آوردن عسل از درون فریزر ، عسل تغییر شکل داد تقلبی است ولی اگر عسل بعد از مدتی به حالت طبیعی برگشت عسل طبیعی است.

 

 1. کاغذ

 یک قاشق مرباخوری از عسل را روی سطح کاغذ بریزید اگر عسل جذب کاغذ نشد طبیعی است ولی اگر عسل به سرعت جذب کاغذ شد تقلبی می باشد.

جدول مشخصات عسل طبیعی

نتیجه گیری :

عسل طبیعی دارای خواص زیادی برای سلامت بدن و درمان برخی از بیماری است در صورتی که عسل تقلبی بی کیفیت است و برای سلامت بدن هیچ خاصیتی ندارد بنابراین بهتر است شما در زمان خرید عسل به کمک روش تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی از طبیعی بودن عسل مطمئن شوید.

 

ممکن است دوست داشته باشید