فرش

راهنمای خرید فرش ماشینی و دستباف

توسط

فهرست مطالب مقاله

احتمالاً شما هم به دنبال خرید فرش هستید و برای انتخاب هوشمندانه، قصد دارید از راهنمای خرید فرش ماشینی و دستباف کمک بگیرید. در راهنمای خرید فرش ماشینی و دستباف شما را از انواع فرش‌های ماشینی و دستباف و خصوصیات و ویژگی‌های هر کدام مطلع می‌کنیم. راهنمای خرید فرش ماشینی و دستباف به شما کمک می‌کند تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

ابتدا انواع فرش ماشینی را برای شما نام می‌بریم درباره‌ی آن‌ها توضیحاتی را بیان می‌کنیم.

فرش

فرش ماشینی اکریلیک

فرش‌های اکریلیک را می‌توان محبوب‌ترین نوع از میان فرش‌های ماشینی قلمداد کرد. این محبوبیت از فرو ویژه‌ای که این فرش‌ها دارند، قابل استنباط است. مزیتی که این فرش‌ها نسبت به انواع دیگر دارند، لطافت و نرمی آن‌ها است که ناشی از الیاف آنهاست. الیاف فرش‌ های اکریلیک مشابه پشم است، به علاوه، دوام و طول عمر زیاد این فرش سبب اشتیاق بیشتر برای خرید این نوع است. همه این برتری‌ها موجب می‌شود که به نسبت، قیمت فرش اکریلیک، از دیگر فرش‌های ماشینی بالاتر باشد.

فرش

فرش ماشینی پلی استر

نام ابریشم مصنوعی، معرف این فرش است. زیبایی و درخشندگی از ویژگی‌های فرش ماشینی پلی استر است. با این وجود، قیمت این نوع فرش از فرش‌های اکریلیک پایین‌تر است. فرش‌های پلی استر، همانطور که از نامشان مشخص است، از الیاف پلی استر تولید می‌شوند. همین ویژگی موجب می‌شود که این فرش‌ها بدون پرز باشند. نبود پرز باعث می‌شود که این فرش‌ها ضد حساسیت هم باشند. فرش‌های پلی استر به خاطر ضد حساسیت بودن، برای اتاق کودکان مناسب است. فرش‌هایی که از الیاف پلی استر ساخته می‌شوند، خاصیت آنتی باکتریال هم دارند! اگر شما در خانه نوزاد یا کودک دارید، توصیه می‌کنیم از این نوع فرش خریداری نمایید. تا خیالتان از بابت بیماری‌های باکتریای و حساسیت‌ها راحت باشد. فرش‌های پلی استر باکتری‌ها را جذب نمی‌کنند، در نتیجه از تکثیر آن‌ها هم جلوگیری می‌شود. همچنین، الیاف پلی استر باعقث شده‌اند این فرش‌ها ضد تحریق هم باشند. همچنین، بوی ناخوشایند ناشی از نم گرفتگی فرش که یکی از معضلات فرش‌های دیگر است، در فرش‌های پلی استر وجود ندارد!

“رایگان و بدون کارمزد، از یک کلیو تا یک کشتی از محصولات غذایی،آرایشی بهداشتی و صنایع دستی رو در سایت سندبادسل بفروش. کافیه فقط ثبت نام کنی!!!!  “

فرش

فرش ماشینی پلی پروپیلن

فرش‌های پلی پروپیلن، به نسبت فرش‌های اکریلیک و پلی استر از قیمت مناسب‌تری برخوردار هستند. دلیل این ارزان‌تر بودن، جنس الیاف فرش است. فرش‌های پلی پروپیلن با استفاده از الیاف مصنوعی تولید شده‌اند. مزیت دیگر این فرش‌ها، طول عمر طولانی آن‌ها است. فرش‌های پلی پروپیلن، با وجود آسیب‌پذیری کمتری که دارند، اما لطافت و نرمی‌شان زود از بین می‌رود.

فرش

فرش‌های کهنه نما، وینتیج یا طرح پتینه

فرش‌های کهنه نما سبک خاصی از فرش هستند. همین خاص بودن موجب شده که این فرش‌ها طرفداران زیادی در ایران و خارج از کشور داشته باشند. محبوبیت فرش کهنه نما در کشور‌های خارجی، زمینه صادرات این نوع فرش را فراهم آورده است.

فرش‌های کهنه نما با تکنولوژی خاصی تولید می‌شوند. به این صورت که، بعد از تولید فرش اولیه، با به کار بردن اسلوب خاص و ایجاد تغییراتی، این فرش‌ها به گونه‌ای تغییر می‌یابند که شبیه فرش‌های دستباف قدیمی به نظر می‌رسند.

به دلیل به کار بردن همین اسلوب خاص و تکنولوژی‌ها مخصوص، قیمت این فرش‌ها از انواع قبلی بالاتر است. تولید فرش کهنه نما یا وینتیج، نیاز به تخصص و مهارت دارد.

سندبادسل، بازاربزرگ عمده فروشی کالا با تنوعی بالا از محصولات به قیمت عمده، مرجع خرید تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی و مرجع محصولات عمده ایرانی”

فرش

حال با توضیحاتی که درباره‌ی فرش ماشینی بیان کردیم، به سراغ فرش دستباف می‌رویم.

همه ما می‌دانیم که در فرش دستباف از الیاف طبیعی استفاده می‌شود و این، مهمترین عامل برای ایجاد برتری‌های فرش دستباف نسبت به فرش ماشینی است. الیاف فرش‌های دستباف طبیعی هستند، حا اگر این الیاف با استفاده از مواد رنگی طبیعی رنگ شده باشند، بر ارزش و ماندگاری آن‌ها، بیش از پیش افزوده می‌شود. و به تبع، قیمت آن‌ها هم بالاتر می‌رود. همچنین، فرش‌های دستباف به خاطر خاصیت طبیعی بودنشان و اینکه دست انسان تاروپود آن‌ها را بهم آمیخته است، آرامش خاطر خاصی را به مخاطب می‌بخشند.

در اینجا به انواع طرح‌هایی که قالی‌های دستباف دارند اشاره می‌کنیم:

قالی گل ترنج با طرح اسلیمی:

 اگر عاشق گل هستید، قالی ترنج یا لچک را به شما توصیه می‌کنیم. از ویژگی این قالی‌ها می‌توان به زمینه لاکی، یک گل بزرگ در وسط قالی، و حاشیه‌هایی با گل‌های طرح اسلیمی، اشاره کرد.

قالی با نقش روستا:

 می توان گفت این نوع قالی‌ها، در دسته قالی‌هایی با بافت درشت قرار دارند. در قالی‌های طرح روستایی، نقش و نگار‌هایی از انسان و درخت یا انسان و حیوان یا فقط درخت یا حتی گل و مرغ به تصویر کشیده می‌شود.

قالی ریز بافت:

 اگر از تماشا کردن منظره گل و باغ لذت میرید، قالی ریزبافت لچک را به شما پیشنهاد می‌دهیم. البته طرح‌ها با نام \”شکارگاه \”، \”ریزماهی\” یا \”هزاره هریس\” هم در نقش‌های ریز بافت دسته‌بندی می‌شوند. قالی‌های ریز بافت در تبریز، قم، خوی، اصفهان و مرند تولید می‌شوند.

قالی‌هایی با نقش کویر مانند و ساده:

اگر از شلوغ بودن نقش‌های قالی خوشتان نمی‌آید و بیشتر به سادگی علاقه دارید، قالی‌های دستباف کرمان و اردکان، گزینه مناسبی برای شما هستند. همانطور که از نامش برمی آید، این قالی‌ها در زمینه‌هایی کویر مانند، به رنگ قهوه‌ای، کرم، شتری یا حتی خاکستری نقش‌نگاری می‌شوند. در واقع، این طرح‌ها شبیه ترنج بدون حاشیه هستند. انواعی از قالی‌های ساده با نام‌های \”\”قاب قرآنی\”، \”محرمات\” و\”راه راه\” شناخته می‌شوند.

قالی دستباف مدرن:

 شاید شما طرح‌های سنتی و اصیل را زیاد نپسندید، اما به قالی‌های دستباف علاقه داشته باشید، دراین شرایطی قالی دستباف با نقش مدرن می‌تواند تحقق خواسته شما باشد. نقش مدرن بیشتر در اراک، اصفهان و کاشان تولید می‌شود. این نوع، با نقش‌های \”قابی\”، \”خشتی\”، \”بته جقه\” و \”میناخانی\” شناخته می‌شود.
قالی دستباف ارزان:
شاید برای شما پیش بیاید، با اینکه علاقه زیادی به فرش دستباف دارید، شرایط مالی شما به گونه‌ای باشد که نتوانید قالی دستباف با قیمت بالا را بخرید، خبر خوب این است که قالی‌های دستباف ارزان هم وجود دارند. تفاوت این قالی‌ها با دیگر قالی‌های دستباف در کلفت‌تر بودن پشم به کار رفته در بافت آنهاست. خاستگاه قالی‌های دستباف ارزان در کاشان، همدان و زنجان است.
در ادامه راهنمای خرید فرش ماشینی و دستباف، نکاتی را که برای خرید فرش دستباف باید به آنهاتوجه کنیم بیان می‌کنیم.

توجه به ابعاد فرش:

اگر ابعاد فرش بیش از چند سانت با اندازه اصلی اختلاف داشته باشند، غیرطبیعی است. به علاوه، متقارن بودن نقش‌ها بر اساس محور‌های اصلی، نیز باید مورد توجه باشد.
کیفیت رنگ فرش:

رنگ فرش باید در تمام فرش یکسان باشد و کم رنگی وپررنگی در آن به چشم نخورد. با کشیدن پارچه‌ای که کمی مرطوب باشد بر روی قالی، از اصلی بودن رنگ آن اطمینان یابید. توجه داشته باشید که غیراصلی بودن رنگ قالی می‌تواند به این دلیل باشد که قالی را با جوهر رنگ کرده‌اند. رنگ جوهر با آزمایش پارچه مرطوب، مشخص می‌شود.
نرمی و زبری پرز‌های فرش:

جالب است بدانید پرز‌های زبر نسبت به پرزهی نرم کیفیت بهتری دارند. چرا که پرز نرم گردوخاک را بیشتر جذب کرده؛ همچنین، سخت‌تر تمیز می‌شوند.
نکات مربوط به پشت فرش:

برای اینکه به کیفیت بافت فرش پی ببرید باید به پشت فرش دقت کنید و آن را از حیث یکنواختی، تعداد گره‌ها، کوبیدگی پود‌ها و تراکم بررسی نمایید.

فرش

 در راهنمای خرید فرش ماشینی و دستباف به معرفی انواع فرش ماشینی اعم از:

فرش اکریلیک، فرش پلی استر، فرش پلی پروپیلن، و فرش کهنه نما و انواع فرش دستباف اعم از: فرش ترنج یا لچک، فرش با نقش روستا، فرش ریز بافت، فرش با نقش ساده، فرش مدرن، و فرش دستباف ارزان، را معرفی و درباره‌ی هر کدام توضیحات مختصری را بیان نمودیم.

سندبادسل بزرگترین بستر عمده فروشی آنلاین ، سریع ترین راه پیدا کردن تولید کننده ها و تامین‌کننده های کالاهای عمده فقط تو سندبادسل ممکنه!!”

ممکن است دوست داشته باشید