خرید انجیر خشک

راهنمای خرید انجیر خشک و انواع انجیر

توسط

راهنمای خرید انجیر خشک و انواع انجیر

انجیر یکی از میوه های پر طرفدار است که در اواخر تابستان و اوایل پاییز به بازار میوه وارد می شود. خرید انجیر خشک نیز به مانند انجیر تازه بین مصرف کنندگان این محصول طرفداران خاص خود را دارد. چه بسا طرفداران انجیر خشک خیلی بیشتر از نوع تازه این میوه باشند.

مهمترین ویژگی انجیر خشک ماندگاری بالای این محصول است. اگر انجیر خشک را به مدت طولانی در جای مناسب نگهداری کنید کیفیت، طعم و مزه انجیر تغییری نخواهد کرد.

 انواع انجیر خشک و تازه خواص و فواید بسیاری برای بدن انسان دارد. انجیر سرشار از ویتامین های گوناگون و مواد معدنی فراوان است و برای کار کرد روده و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است و از بروز بیماری های مختلف در بدن جلوگیری میکند.

انجیر تازه در زمان محدودی از سال وجود دارد و خیلی زود تمام می شود چرا که ماندگاری انجیر تازه بسیار کم است و به زودی خراب می شود. در هنگام خرید انجیر تازه باید دقت کنید ظاهر انجیر سالم باشد و بو یا مزه ترشی ندهد. هنگام خرید انجیر تازه به میوه دست بزنید میوه نمی بایست خیلی نرم و یا خیلی سفت باشد. نرمی زیاد انجیر به معنی افت کیفیت انجیر و سفتی بیش از حد هم به معنی کال و نارس بودن محصول است. با توجه به اینکه میوه انجیر خیلی زود خراب می شود و عمر کوتاهی دارد. کشاورزان بیشترین قسمت محصول خود را خشک میکنند و سپس به بازار مصرف کنندگان انجیر خشک ارائه می کنند.

طرفداران انجیر خشک در تمام طول سال میتوانند با خرید انجیر خشک، میوه مورد علاقه خود را در سبد تنقلات خود داشته باشند و از طعم، مواد مغذی و ویتامین های زیاد این محصول به طور کامل بهره ببرند. انجیر خشک پس از خشک شدن شیرینی بیشتری پیدا میکند و همین امر سبب می شود نوع خشک شده محصول طرفداران بیشتری داشته باشد.

“خرید و فروش عمده مواد غذایی به راحتی چند کلیک ! سندبادسل بزرگترین پلتفرم آنلاین خرید و فروش عمده

انواع انجیر

انجیر انواع گوناگون دارد ولی هنگام خرید انجیر خشک ما اکثرا  نوع انجیر زرد را در بازار این کالا می بینیم.  از نظر گیاه شناسی انجیر جزو گیاهان مرکب است. از آن جهت نام مرکب را روی میوه انجیر گذاشته اند که مجموعه ای از میوه های کوچک و ریز خشک در داخل قسمت گوشتی و آبدار میوه قرار گرفته است.

 مسلمانان میوه درخت انجیر را میوه بهشتی می دادند و حتی در یکی از سوره های قرآن نیز  به نام این میوه و زیتون قسم یاد شده است ( سوره مبارکه تین، قسم به تین و زیتون). این گیاه در مناطق گرمسیری پرورش پیدا میکند. یعنی تابستان های گرم و بارندگی های پراکنده مناسب رشد درخت انجیر است.

“در پلتفرم عمده فروشی آنلاین سندباسل از یک کیلو تا یک کشتی را به راحتی بفروش!!!”

انجیر انواع گوناگون دارد

  • انجیر معابد
  • انجیر زرد
  • انجیر سیاه
  • انجیر قهوه ای ترکیه
  • انجیر ببری
  • انجیر آلما
  • و…

در بازار انجیر با برخی از انواع انجیر آشنا هستید( انجیر زرد، انجیر سیاه و انجیر سفید) ولی برخی دیگر در کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی کشت می شوند. هر کدام از انجیر ها در آب و هوای خاصی رشد میکنند و اشکال مختلف دارند.برخی از شهرهای ایران شرایط کشت این گیاه را دارند و در تولید این میوه بهشتی فعال هستند. شهر معابد از شهرهای هرمزگان( محل پرورش انجیر معابد)، شهر استهبان (پرورش انجیر زرد) و انجیر مراغه در شهر مراغه که همگی بسیار خوشمزه هستند و در بین افراد طرفداران خاص خود را دارند ولی بهترین انجیر برای خشک کردن انجیر زرد استهبان است و اکثر انجیر خشک های بازار این کالا از این نوع انجیر است.

sandbadcell

روش تشخیص انجیر خشک مرغوب از نوع بی کیفیت

با توجه به وجود انواع انجیر خشک در بازار خرید انجیر خشک، برای خرید باید دقت ویژه داشته باشید تا نوع بی کیفیت را خریداری نکنید.

انجیر خشک به هیچ وجه نباید بوی ترشیدگی بدهد. هرگاه قند داخل انجیر تخمیر شده باشد بوی ترشیدگی می گیرد و این به این معناست که میوه خراب شده است.

هر گاه دم میوه انجیر خشک شده حالت کشیده پیدا کرده و رگ رگی شده باشد این انجیر نیز بی کیفیت بوده و به این معناست که درخت این میوه آفت داشته است.

پوست انجیر خشک نیاید حالت کهنگی داشته باشد. این حالت نیز به معنای شرایط بد نگهداری انجیر خشک است. یا به احتمال زیاد محصول بسیار کهنه است و سالها در انبار نگهداری شده است.

انجیر خشک را طبق رنگ و سایز بسته بندی می کنند. هر چقدر میوه انجیری که خشک کرده اند بزرگتر و روشنتر باشد این کالا مرغوب تر و با کیفیت تر است.

میوه انجیر هنگام خشک شدن شکفته و خندان می شود و درست به مانند پسته خندان دهان باز میکند. انجیر اگر خندان تر باشد قیمت بیشتری دارد خندان بودن انجیر از آن جهت گرانتر است که ظاهر زیباتری دارد و توجه مشتری ها را به خود جلب میکند.

هنگام خرید انجیر خشک به تمام نکاتی که ذکر شد توجه کنید تا محصول بی کیفیت نخرید.

خرید انجیر خشک

 روش های مختلف خشک کردن انجیر

روش های مختلفی برای خشک کردن این میوه بهشتی وجود دارد. برای اینکه در خرید انجیر خشک موفق عمل کنید و بدانید خریدتان موفق بوده یا نه، در درجه اول برایتان توضیح دادیم که چگونه میوه خشک سالم و ناسالم را از یکدیگر تمیز دهید. در این قسمت نیز با روش های خشک کردن این میوه پر آب بهشتی تا حدودی آشنا می شویم.

انجیر را در باغات و زیر نور مستقیم خورشید خشک میکنند. این روش متداول ترین روش برای خشک کردن انجیر در ابعاد زیاد است. در این روش انجیر ها در یک سطح( انجیرها نباید روی هم قرار بگیرند) در جایگاه ویژه ایی که برای خشک کردن انجیر تدارک دیده اند ریخته می شوند.

محل خشک کردن انجیر باید در تمام مدت روز در معرض تابش نور خورشید باشد تا روند خشک شدن به خوبی انجام شود. خشک شدن در زیر نور خورشید حدود 5 روز طول میکشد. نکته مهم و اساسی در جمع آوری میوه خشک شده انجیر این است که کار جمع آوری می بایست قبل از طلوع خورشید صورت بگیرد. چرا که تابش نور خورشید سبب نرم شدن میوه خشک شده می شود و جمع آوری و نگهداری را با مشکل مواجه میکند.

برخی کارخانه ها نیز میوه انجیر را به صورت استفاده از جریان هوای داغ در خشک کن های بزرگ خشک میکنند. و یا از مواد خشک کننده برای تبخیر شدن سریع آب داخل میوه استفاده میکنند.

برخی بانوان در منزل خود انجیر را در فر و یا خشک کن های خانگی خشک میکنند. در نظر داشته باشید بهترین روش خشک کردن انجیر روش باغداران عزیز و استفاده از نور خورشید است.

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله درباره انواع انجیر و روش های مختلف خشک کردن آن و فواید زیادی که برای بدن انسان دارد با شما سخن گفتیم. شما دیگر به راحتی می توانید برای مصرف خانواده و بهره بردن از مواد مغذی این میوه بسیار خوشمزه بهترین و با کیفیت ترین محصول را بخرید. 

سندبادسل، بازاربزرگ عمده فروشی کالا با تنوعی بالا از محصولات به قیمت عمده، مرجع خرید تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی و مرجع محصولات عمده ایرانی”

انجیر را با هر روشی که خشک کنند در کیفیت و رده بندی آن تاثیر مستقیم خواهد داشت. بعد از خشک شدن انجیر کار دسته بندی انجیر خشک صورت میگیرد. معمولا میوه هایی که از نظر ظاهر، رنگ و اندازه شبیه  به هم هستند را در یک بسته بندی قرار می دهند. به این ترتیب انواع انجیر خشک در بازار وجود دارد. انجیر خشک ها در بازار با قیمت های متفاوتی به  فروش می رسند. اختلاف قیمت ها از جهت ظاهر، شکل و رنگ انجیر ها انتخاب می شوند و به خریداران عرضه می شوند.

برای مشاهده لینک لطفا اینجا کلیک کنید

 

ممکن است دوست داشته باشید