email marketing

استراتژی های بازاریابی ایمیلی یا همان ایمیل مارکتینگ

توسط

یکی از روش های مقرون به صرفه و در عین حال از بهترین روش های تبلیغاتی و ارتباطی ایمیل مارکتینگ است. در ارتباط های کاری و تبلیغاتی استفاده از روش ایمیل مارکتینگ اثربخشی فوق العاده ای در نتیجه بازاریابی خواهد داشت. کسانی که از ایمیل برای رد و بدل کردن اطلاعات استفاده می کنند متوجه اند که قسمت تبلیغات یا spam مملوء از ایمیل های تبلیغاتی است. اما از استراتژی های بازاریابی ایمیلی تیم بازاریاب به صورت هدفمند مخاطب های خاص خود را شناسایی کرده و با آنان ارتباط برقرار می نمایند.

این روش از بازاریابی دارای ویژگی هایی است که عدم نیاز به هزینه هنگفت در بازاریابی ایمیلی از مهم ترین مزایای استفاده از این روش است. پیشنهاد های ویژه و درج محتوای جذاب در ایمیل مارکتینگ می تواند در امر بازاریابی اثر بخش باشد. تقریبا امروزه جهان به سوی تبلیغات آنلاین پیش می رود و شاید بیشترین هزینه های تبلیغاتی و بازاریابی برای تبلیغات آنلاین صرف شود. بسیاری از افراد در دنیا هنوز بر بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ برای تبلیغات خدمات و کسب و کار خود معتقد هستند. در ادامه این مقاله با بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ و استراتژی های آن بیشتر آشنا خواهیم شد.

سندبادسل بزرگترین بستر عمده فروشی آنلاین ، سریع ترین راه پیدا کردن تولید کننده ها و تامین‌کننده های کالاهای عمده فقط تو سندبادسل ممکنه!!”

ایمیل مارکتینگ

 ایمیل مارکتینگ یکی از روش های بازاریابی به شیوه ارسال تبلیغات به ایمیل است. به منظور جذب مشتریان جدید به مخاطبان خاص پیام های تبلیغ ارسال خواهد شد. محتوای پیام فقط تبلیغات نخواهد بود.پ

بلکه شامل محتوای کاربردی و پیشنهاد های جذاب و یا تخفیف ها یا …. می باشد. استراتژی های بازاریابی ایمیلی یا برای حفظ مشتری و یا ترغیب به خرید یا آگاهی و اطلاع رسانی برند و موارد دیگر می باشد. استفاده از ایمیل مارکتینگ ظرفیت های بسیار بالایی دارد که در ادامه مطلب با هر یک از آن ها به طور مفصل آشنا می شویم.

هدف از شکل گیری بازاریابی ایمیل مارکتینگ

همیشه افرادی باهوش در بازار های کسب و کار پیدا می شوند تا دست به خلاقیت و نوآوری بزنند. استفاده از ایمیل مارکتینگ کاری خلاقانه بود که برای اولین بار توسط گری توئرک انجام شد. گری توئرک ایمیلی را به صورت انبوه برای 400 نفر ارسال کرد که نتیجه آن دستیابی به سودی 13 میلیون دلاری بود.

استفاده از اینترنت و پیام رسان ایمیل، سبک زندگی بسیاری از مردم را تحت تاثیر قرار داد و تا به امروز عملا بدون اینترنت و دنیای وسیع آن، زندگی افراد در بعدهای مختلف متوجه ضررهای شده است. ایمیل مارکتینگ یکی از شاخه هایی بود که در نتیجه بزرگ شدن درخت اینترنت در دنیا به وجود آمد. استفاده از ایمیل مارکتینگ با هدف و استراتژی کاهش هدف بازاریابی های حضوری و تلفنی صورت گرفت. ایمیل های تبلیغاتی ارسال شده یا به قسمت inbox   و یا به قسمت spam می روند.

email marketing

هدف از شکل گیری بازاریابی ایمیل مارکتینگ

قبلا مشکلی که در خصوص ایمیل مارکتینگ وجود داشت این بود که در صورتی که موضوع ایمیل مرتبط نبود و یا زمان ارسال محتوای تبلیغات مناسبی نبود ایمیل های بازاریابی به قسمت spam انتقال داده می شدند. اما از سال 2010 به بعد ایمیل مارکتینگ وارد فاز جدیدی شد و به نسبت شرایط را برای بازاریابی ایمیلی سخت تر کرد. سخت گیری های صورت گرفته در ارسال ایمیل های انبوه، فراگیر شدن استفاده و کاربرد گوشی های هوشمند، بررسی محتوای ایمیل ها، ظهور شبکه های اجتماعی جدید، ارزان بودن روش جدید بازاریابی و شانس کاربران برای استفاده از ایمیل شرایطی بودند که بازاریابی ایمیلی را تحت شعاع قرار داد.

برای استفاده حرفه ای از این روش نیاز به اطلاعات و آگاهی است. به کارگیری نرم افزار های حرفه ای و در نظر گرفتن نیاز کاربران و استفاده از محتوای مناسب، استفاده از سیستم های اتوماسیون ایمیل مارتیک و ارائه پیشنهاد های جذاب و ارسال محتوا های مبتنی بر علاقه و نیاز کاربران تماما باعث شد تا مخاطبان هدف درگیر ایمیل های بازاریابی شوند.

کاربرد بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی یکی از انواع بازاریابی در کسب و کار است که کاربرد های بسیار وسیعی دارد. از ایمیل مارکتینگ به دلایل مختلفی می توان استفاده نمود. استفاده از شیوه ایمیل مارکتینگ محدود به برخی از کسب و کار ها و شرکت های ارائه خدمات است. بازاریابی ایمیلی برای مواردی کاربرد دارد که لازم است تا با کاربرد این شیوه از ایمیل مارکتینگ آشنا شویم.

خوش آمد گویی به کاربران جدید ایمیل

از ساده ترین کاربرد های ایمیل مارکتینگ خوش آمدگویی به عضو یا کاربر جدید است در خبرنامه و سایت های جدید است. دسترسی به بخش های خاص و اطلاعات ورود و دسترسی به راه های ارتباطی دیگر را برای کاربر فرستاده می شود.

ارسال خبرنامه

بسیاری از کاربران در ازای دریافت محتوای منظم و تخصصی و یا دریافت هدیه رایگان حاضر می شوند تا ایمیل خود را در اختیار افراد با کسب و کار مشخص قرار دهند. در محتوا های منظم می توان طرح یا متن و ویدیو و عکس در ایمیل افراد استفاده کرد.

اطلاع رسانی درباره محصول یا خدمات

اطلاع رسانی و خبررسانی یکی از کاربرد های ایمیل مارکتینگ است. قبل از ارائه محصول و خدمات جدید می توان آن را از طریق ایمیل اطلاع رسانی نمود تا مخاطبان هدف در جریان قرار بگیرند.

ارائه پیشنهاد و تخفیف های ویژه

اگر صاحبان مشاغل در حال اجرای تبلیغات خاصی هستند و یا زمان تخفیف یا پیشنهاد های ویژه مشخص شده باشد می توان برای اطلاع رسانی از این شیوه استفاده نمود. بیشتر مخاطبان در جریان این موضوع مهم قرار خواهند گرفت و حتی آخرین فرصت استفاده از تخفیفات و پیشنهاد های ویژه را به اطلاع مشتریان می رسانند.

اطلاع رسانی رویداد ها

اطلاع رسانی رویداد های خاصی در کسب و کار به شیوه ایمیل مارکتینگ خیلی راحت و سریع خواهد بود و مخاطبان در زمان کم از برگزاری رویداد خاص مطلع خواهند شد.

ارسال اطلاعات خرید

یکی از موضوعات جالب و مهم استفاده از ایمیل مارکتینگ بعد از خرید فرد و ارسال فاکتور و جزئیات خرید به ایمیل مخاطب است. در صورت ارسال فاکتور خرید می توان پیشنهاد های خرید دیگر را به ایمیل مخاطب ارسال نماید که به نوعی بازاریابی ایمیلی محسوب می شود.

email marketing

مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ

مسلما همه روش های کاربردی برای بازاریابی دارای مزایا و معایبی است. روش بازاریابی ایمیل مارکتینگ نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای مزایا و معایبی در بازاریابی کسب و کار و مشاغل است. برای استفاده از این روش بایستی به همه جهات مختلف آن توجه نمود. از مزایای ایمیل مارکتینگ نرخ بازگشت سرمایه خوب، اثر بخشی آنی، مقرون به صرفه بودن و سرعت در کار، تحلیل رفتار مشتری، ایمیل سفارشی، شروع اسان، بستر نشر محتوا و انتقال مستقیم پیام است. از معایب استفاده از روش ایمیل مارکتینگ نیز اسپم، ایمیل های ارسال نشده و مشکلات در طراحی است. در ادامه به توضیح هر یک به طور مختصر خواهیم پرداخت.

مزیت های بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

اگر استفاده از روش ایمیل مارکتینگ اصولی و درست باشد روشی کارآمد و بسیار موثر در بازاریابی خواهد بود. این روش به نسبت سایر روش های بازاریابی نرخ تبدیل بسیار خوبی دارد و از نظر هزینه مقرون به صرفه می باشد. خرج کردن و هزینه برای بازاریابی در مشاغل همیشه با محدودیت هایی روبرو بوده است. همچنین صرف سرمایه و بازگشت آن بسیار مهم است. بنابراین روش ایمیل مارکتینگ به نسبت سایر روش ها نیاز به هزینه کمی دارد.

اثر بخشی این روش از بازاریابی این است که پس از ارسال ایمیل بلافاصله می توان اثر آن را مشاهده نمود. در بازاریابی ایمیلی می توان محدودیت زمان و عجله را به مخاطب القا نمود.

گفته شد که استفاده از روش بازاریابی ایمیلی بسیار مقرون به صرفه است همچنین در عین حال سریع و ساده ترین ابزار برای تبلیغات خواهد بود. لیست ایمیل های درست و با در نظر داشتن هزینه لازم می توان نتیجه عالی را برای بازاریابی خود متصور شد.

سندبادسل، بازاربزرگ عمده فروشی کالا با تنوعی بالا از محصولات به قیمت عمده، مرجع خرید تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی و مرجع محصولات عمده ایرانی”

فرایند تدوین استراتژی

مزیت های بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

برای دریافت نتیجه بهتر در روش ایمیل مارکتینگ می توان پیام های خود را سفارشی سازی نمود و مخاطبان حتی می توانند نوع ایمیل ارسال شده را برای خود انتخاب نمایند.

تحلیل رفتار های مشتری همیشه مورد تاکید و توجه مدیران بازاریاب بوده است. زیرا با باز کردن ایمیل ها و یا با تاکید بر ایمیلی از سوی مشتری می توان علاقه و رفتار مشتری را از این طریق تحلیل نمود و به تصمیم قطعی اتکا کرد.

هر کسی با حداقل آموزش ها می تواند کمپین خود را با استفاده از ایمیل راه اندازی نماید. حتی برای شروع کار نیز بهره از تیم حرفه ای نیاز نمی باشد . افراد در شروع کار خود می تواند از قالب های آماده در ایمیل استفاده نمایند.

پیام به مخاطب سریع و بدون واسطه می باشد و انتقال آن مستقیم می باشد. بیشتر افراد ایمیل دریافتی را باز می کنند و از کسب و کار اطلاعات را کسب می کنند.

نشر محتوا در قالب ایمیل یکی از راه های مناسب می باشد بخشی از محتوا یا تمام آن از طریق ایمیل به مخاطب ارسال می شود و مخاطب را درگیر خواهد کرد. در نتیجه مخاطب کاری را انجام می دهد که مد نظر شماست.

معایب بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

همانطور که گفته شد استفاده از هر روشی در امر بازاریابی دارای مزایا و معایبی است. ایمیل مارکتینگ نیز دارای معایبی است که لازم است افرادی که قصد استفاده از این روش در بازاریابی دارند مطلع شوند. هیچ سیستمی بدون نقص نخواهد بود. افراد با توجه به نوع کسب و کار خود بایستی بهترین شیوه بازاریابی را انتخاب نمایند.

چنانچه بازاریاب نتواند مخاطب خود را مورد هدف قرار دهد از طرفی هم محتوای ارسالی در ایمیل حاوی محتوا تبلیغاتی باشد در این صورت ممکن است مخاطبان ایمیل را پاک کرده و یا آن را به عنوان اسپم معرفی کنند. بنابراین محتوای ارسالی باید درست و اصولی باشد. در غیر این صورت به اسپم معرفی خواهد شد.

“در پلتفرم عمده فروشی آنلاین سندباسل از یک کیلو تا یک کشتی را به راحتی بفروش!!!”

ممکن است در استفاده از ارسال ایمیل های انبوه پیام بازاریاب ارسال نشود. استفاده از عبارت های رایگان و یا کلیک کنید در ارسال ایمیل های انبوه در روش ایمیل مارکتینگ باعث عدم ارسال ایمیل به مخاطبان خواهد شد.

طراحی ایمیل ها همیشه با مشکل روبرو می شود پس برای طراحی نیاز به حرفه و دانش خاص است. طراحی ایمیلی که در همه نمایشگر ها درست نشان داده شود مشکل است. به همین علت بیشتر افراد شاید از کمپین متنی استفاده نمایند. ارسال ایمیل متنی برای تبلیغات یا اطلاع رسانی جذاب نخواهد بود.

 

“خرید و فروش عمده آجیل و خشکبار به راحتی چند کلیک ! سندبادسل بزرگترین پلتفرم آنلاین خرید و فروش عمده”

 

ممکن است دوست داشته باشید