sandbadcell

روشهای متقاعد سازی دیگران؛ چگونه فردی با نفوذ باشیم؟

توسط

هدف از مذاکره رسیدن به توافق بر سر یک موضوع خاص است و یکی از مهارت های حیاتی در این زمینه، توانایی متقاعد کردن دیگران است.

مهارت متقاعد سازی یک عنصر کلیدی برای داشتن مذاکره موفق است. شما باید بتوانید همتای خود را متقاعد کنید که موضع شما را بفهمد و آن را بپذیرد. از طریق یادگیری مهارت های کلیدی مذاکره، می توانید هنر متقاعد سازی مؤثر را بیاموزید.

چرا متقاعد سازی در مذاکره حیاتی است؟

متقاعد سازی یک مهارت مهم برای داشتن مذاکره موفقیت آمیز است. شما باید بیاموزید که چگونه دیگران را متقاعد کنید تا نظرات شما را بپذیرند. همچنین باید بدانید که چگونه به طور موثر دیگران را متقاعد کنید دیدگاه های خود را تغییر دهند. ممکن است متقاعد سازی از نظر برخی استعداد محسوب شود. اما هنر متقاعد سازی را می توان از طریق تمرین و آموزش نیز آموخت. برخی شرکت های مذاکره خبره هنر متقاعد سازی را به صورت دوره های حضوری و آنلاین برگزار می کنند.

هنر متقاعد سازی به شما امکان می دهد که در طول یک مذاکره، به اختلافات رسیدگی کنید. این مهارت فقط به مذاکرات تجاری محدود نمی شود. بلکه از آن می توان برای حل و فصل اختلافات سیاسی و حتی دعواهای خانوادگی استفاده کرد.

متقاعد سازی تاکتیکی برای تغییر باور، نگرش یا طرز فکر دیگران و تایید دیدگاه های خود تعریف می شود. با شرکت در یک دوره آموزشی مذاکره و آموختن روش های متقاعد سازی موثر می توانید در برخورد با مشتریان و تامین کنندگان به بهترین نتیجه دست یابید.

سندبادسل، بازاربزرگ عمده فروشی کالا با تنوعی بالا از محصولات به قیمت عمده، مرجع خرید تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی و مرجع محصولات عمده ایرانی”

انواع متداول متقاعد سازی

شما می توانید از دو سبک متقاعد سازی در مذاکره استفاده کنید – سبک کششی یا سبک فشاری.

  • سبک کششی – این سبک شامل دریافت اطلاعات در مورد طرف مقابل، درک موقعیت آنها و ایجاد توافق سودمند متقابل است. این سبک به طور کلی زمانی توصیه می شود که هر دو طرف قصد دارند وارد یک رابطه طولانی مدت شوند.
  • سبک فشاری – این نوع متقاعد سازی شامل دادن اطلاعات به طرف مقابل و درک کردن نظرات شما توسط آنها است. سبک فشاری زمانی مناسب است که طرف مقابل قدرتمندتر باشد و علاقه کمتری به مشارکت داشته باشد.

نوع سومی از متقاعد کردن وجود دارد که به عنوان سبک تهاجمی شناخته می شود، اما در طول مذاکره توصیه نمی شود. تاکتیک های تهاجمی شامل اجبار، تهدید و دستکاری به ندرت منجر به یک مذاکره موفق می شود. این نوع سبک ممکن است طرف مقابل را متقاعد کند که شرایط را بپذیرد، با این حال، این رابطه برای مدت طولانی دوام نخواهد آورد.

اکنون که به اهمیت متقاعد سازی در فنون مذاکره و همچنین انواع مختلف سبک‌های متقاعد سازی واقف شدید، بیایید تمرکز خود را بر روی این بگذاریم که چگونه با کمک مهارت‌ متقاعد سازی تأثیر مثبتی بر نتیجه مذاکره بگذارید.

تکنیک های متقاعد سازی

از پیش برنامه ریزی کنید

برای داشتن یک مذاکره موثر و موفقیت آمیز باید آماده باشید. ابتدا از خود بپرسید که چه می‌خواهید، هدف از مذاکره چیست و تا چه حد می‌خواهید پیش ببرید. این به شما کمک می‌کند تمرکز خود را حفظ کنید و در موقعیت‌های بحرانی بلاتکلیف نشوید.

همچنین، سعی کنید بفهمید که با چه کسی در حال مذاکره هستید. گزینه های آنها چیست، نقاط قوت، ضعف و انگیزه آنها چیست. از این رو، می توانید با انتظارات خود واقع بین باشید و بفهمید که چگونه می توانید همتای خود را متقاعد کنید.

“خرید و فروش عمده محصولات صنایع دستی به راحتی چند کلیک ! سندبادسل بزرگترین پلتفرم آنلاین خرید و فروش عمده

از زبان بدن برای برقراری ارتباط استفاده کنید

یادتان باشد لبخند بزنید. شما نباید ناخوشایند و غیر دوستانه ظاهر شوید، زیرا در صورت احساس خصومت، بحث می تواند شدیدتر شود. اما، در عین حال، نباید اشتیاق زیادی از خود نشان دهید زیرا این کار موقعیت شما را از بین می برد. بنابراین سعی کنید احساسات خود را کنترل کنید و به یاد داشته باشید که چهره پوکری خود را حفظ کنید.

برقراری تماس چشمی هنگام صحبت طرف مقابل نیز مهم است. زیرا به آنها نشان می دهد که علاقه مند هستید و به آنها گوش می دهید، این به پیشرفت مذاکره کمک می کند، زیرا اعتماد و صراحت را بیان می کند.

“رایگان و بدون کارمزد، از یک کلیو تا یک کشتی از محصولات غذایی،آرایشی بهداشتی و صنایع دستی رو در سایت سندبادسل بفروش. کافیه فقط ثبت نام کنی!!!!  “

فرایند تدوین استراتژی

گوش کنید و تصدیق کنید

این مهارت دشوار است. ما اغلب سعی می‌کنیم بدون گوش دادن به صحبت‌های طرف مقابل، هدف خود را به گوش مخاطب برسانیم. فقط از طریق گوش دادن به همتای خود می توانید در مورد موضع یا نگرانی های او اطلاعات کسب کنید.

با این حال، نباید تنها در آنجا بنشینید و به صحبت هایشان در طول کل مذاکره گوش دهید. سعی کنید از مذاکره‌کننده سؤالات کاوشی بپرسید تا اطلاعات درست دریافت کنید.

سکوت کلید است

 استفاده عاقلانه از سکوت می تواند یک مزیت بزرگ در مذاکره باشد. اگر طرف مقابل شما چیزی گفت که آن را دوست ندارید یا با آن موافق نیستید، سکوت کنید. پس از ارائه پیشنهاد ، سکوت کنید.

سکوت برای بسیاری می تواند ناخوشایند باشد، به همین دلیل است که برخی افراد برای غلبه بر ناراحتی نیاز به صحبت کردن دارند. پس سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و منتظر پاسخ باشید.

گزینه های خود را باز نگه دارید

هنگام مذاکره، فقط فرصتی را در نظر بگیرید که از آنجا دور شوید و گزینه های دیگر را بررسی کنید. شما نباید خود را تا این حد ناامید جلوه دهید، زیرا طرف مقابل از آن سو استفاده می کند

اگر آماده باشید که از مذاکره کنار بروید، به طرف مقابلتان نشان می دهید که از موضع قوی برخوردار هستید و گزینه های دیگری در ذهن دارید.

اعتماد به نفس را توسعه دهید

برای اینکه دیگران را دعوت کنید دیدگاهتان را بپذیرند، ابتدا باید به خود ایمان داشته باشید. با تمرین این مهارت می توانید اعتماد به نفس را تقویت کنید. این مهارت ها را می توان از طریق آزمون و خطا یا بهتر با شرکت در یک دوره آموزشی مذاکره توسعه داد.

وقتی اعتماد به نفس و انگیزه داشته باشید، بهتر می توانید طرف مقابل را متقاعد کنید. همچنین می توانید به درستی به مسائل فکر کنید و به دقت ارزیابی کنید که چه تصمیمی به نفع شماست. با جمع آوری و ارزیابی حقایق، موقعیت خود را درک خواهید کرد و می توانید به طور موثر طرف مقابل را متقاعد کنید که نظرتان را بپذیرد.

مقابله فعالانه با انتقادات را بیاموزید

بزرگترین اشتباه در طول مذاکره این است که فرض کنیم همه چیز به آرامی و بدون هیچ اعتراضی از طرف مقابل پیش خواهد رفت. اما این مورد به ندرت اتفاق می افتد. باید انتظار دریافت انتقاد از طرف مقابل خود را داشته باشید.

اگر انتظار انتقاد از طرف مقابل را دارید، پس نباید غافلگیر شوید. آماده بودن به شما امکان می دهد که به سرعت سوالات طرف مقابل را درک کرده و به آن پاسخ دهید. به این ترتیب مخالفت ها را به نقاط قوتی تبدیل خواهید کرد که راه را برای یک مذاکره موفق هموار می کند.

 

مزایا را برجسته کنید

برای متقاعد کردن دیگران، باید مزایای پیشنهاد را نیز برای طرف مقابل برجسته کنید. شما باید به این سوال ساده در ذهن طرف مقابل پاسخ دهید، «چه چیزی برای من مفید است؟» پاسخ به این سوال به همسویی پیشنهاد با منافع طرف مقابل کمک می کند.

در پایان، شما باید مهارت ساده و در عین حال بسیار مهم و مؤثر متقاعد سازی را بیاموزید و در عین حال گام‌های حیاتی برای بهبود مهارت‌های مذاکره خود را نیز بشناسید. یادگیری این مهارت‌ها به شما کمک می‌کند طرف مقابل را متقاعد کنید نظرات شما را بپذیرد و در نتیجه یک معامله موفق به‌دست آورید.

 

ممکن است دوست داشته باشید