charisma2

کاریزما چیست و افراد کاریزماتیک چه ویژگی های منحصر به فردی دارند؟

توسط

کاریزما توانایی یک فرد در جذب و شیفته کردن دیگران نسبت به خود است. افراد کاریزماتیک چنان نیروی غیر قابل مقاومتی از خود نشان می‌دهند که همه افراد را به خود جذب می‌کنند به طوری که همه دوست دارند شبیه آن‌ها باشند و یا دوستی و تأیید آن‌ها را به دست آورند. کلینتون و میشل اوباما از این دست افراد کاریزماتیک هستند. وقتی که از یک دختر ۱۷ ساله پرسیده شد چرا هیلاری کلینتون و شری سندبرگ، مدیر ارشد فیس بوک در لیست ده زن برتر قرار دارند، او گفت که آن‌ها افراد کاریزماتیک هستند. چه کسی دوست ندارد که یک فرد کاریزماتیک به نظر برسد؟

charisma2

مترادف کلمه کاریزما فریبنده بودن، جذاب بودن، دلربا بودن یا اغوا‌کننده بودن است. کاریزما یک قدرت است و افراد کاریزماتیک به راحتی می‌توانند افراد را مجاب به اطاعت و پیروی کورکورانه کنند. درست مانند افرادی چون آدولف هیتلر و چارلز منسون که به داشتن کاریزمای خطرناک معروفند. اما آیا از کاریزما نیز می‌توان در جهت مثبت آن استفاده کرد؟ بله، کاریزما شاید یک قدرت باشد، اما زمانی که در جهت مثبت استفاده شود، آن وقت پیروی کورکورانه را شیرین می‌سازد.

چشمان خود را ببندید و به کلمه کاریزما فکر کنید؟ چه افراد مشهوری به ذهن شما خطور می‌کند؟ در مورد من، پنج نفر اولی که به ذهنم خطور می‌کنند میشل اوباما، هیلاری کلینتون، گلوریا استاینم، باراک اوباما و بیل کلینتون هستند. پس از آن هامریل استریپ، دایان کیتون، اپرا، استیو جابز و جورج کلونی قرار دارند.

سندبادسل، بازاربزرگ عمده فروشی کالا با تنوعی بالا از محصولات به قیمت عمده، مرجع خرید تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی و مرجع محصولات عمده ایرانی”

کلمه کاریزما مرا به این پرسش سوق می‌دهد که آیا واقعاً کسی هست که از نظر فردی کاریزماتیک باشد، اما از نظر دیگری نباشد؟ مثلاً، گروه بیلتز (Beatles) زمانی که در سال ۱۹۶۴ وارد ایالات متحده شدند، از نظر بسیاری دختران جذاب بودند، اما از دیدگاه والدین چنین نبودند. پس چرا برخی از افراد کاریزماتیک هستند و برخی دیگر نیستند؟ آیا ما کاریزماتیک به دنیا آمده‌ایم و یا می‌توانیم آن را پرورش دهیم؟ آیا زمانی که به آن تبدیل شدیم می‌توانیم آن را از دست بدهیم؟

برای اینکه عمیق‌تر وارد دنیای رازآلود افراد کاریزماتیک شویم و به این پرسش‌ها پاسخ دهیم، ابتدا اجازه دهید ویژگی‌های افراد کاریزماتیک را برای شما آشکار می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

ویژگی‌های افراد کاریزماتیک

شادی‌آور

افراد کاریزماتیک شادی‌آور هستند. اولین چیزی که در مورد افراد کاریزماتیک متوجه می‌شوید جرقه زندگی در آنان است. آن‌ها احساسات قدرتمندی را در اطرافیانشان بر میانگیزند. حتی زمانی که خشمگین هستند مردم از پیوستن به آن‌ها خوشحالند. آن‌ها آشکارا از تجربه، لذت می‌برند و دیگران را نیز دعوت می‌کنند در این تجربه سهیم شوند. شما نیز می‌توانید با به اشتراک گذاشتن شور و اشتیاق خود با دیگران به شکوفایی شور و اشتیاق آن‌ها کمک کنید.

اعتماد به نفس

افراد کاریزماتیک به دیگران اعتماد به نفس می‌بخشند. به نظر می‌رسد که دنیا در دست کنترل افراد کاریزماتیک قرار دارد. عزت نفس و اعتماد به نفس شخصی آن‌ها چنان قوی است که حتی در نبود آن نیز احساس می‌شود. آن‌ها به توانایی دانش و ارزش خود واقف هستند و مرز بین اعتماد به نفس و خودشیفتگی را می‌دانند. آن‌ها موجب سرافکندگی و یا حقارت افراد پیرامون خود نمی‌شوند. شما نیز می‌توانید کاریزمای خود را با ارتقای اعتماد به نفس افزایش دهید.

همینطور این اعتماد را با دیگران به اشتراک بگذارید تا در نظر آن‌ها قدرتمند باشید. افراد کاریزماتیک اطمینان دارند که تصمیمات شجاعانه می‌گیرند، با تکیه بر خودشان احساس راحتی می‌کنند، نیازی به تأیید خارجی ندارند و معمولاً در گفتار از کلماتی مانند \”حدس می‌زنم، ‌امیدوارم، فکر می‌کنم، انتظار دارم، شاید، احتمالا\” اجتناب می‌کنند.

charisma

اعتقاد راسخ

افراد کاریزماتیک اعتقادات مشترک دارند. افراد کاریزماتیک در هنگام هدایت یک نهضت بیشتر از همیشه برجسته می‌شوند. آن‌ها قویا به چیزی اعتقاد و باور دارند و آن را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.

اعتقادات و اقدامات مداوم آن‌ها بر دیگران تأثیر می‌گذارد و آنان را به پیروی وا می‌دارد. افراد دنباله رو آن‌ها به طور تصاعدی به انرژی ساطع شده از یک رهبر کاریزماتیک می‌افزایند. بی‌تفاوتی کاریزما را از میان می‌برد. با کوشش و تعهد کاریزمای خود را تقویت کنید. به دیگران نیز کمک کنید که به یک اعتقاد واحد دست یابند و الهام بخش آنان باشید.
داستان سرایی عالی
افراد کاریزماتیک داستان سرایان بسیار خوبی هستند. مردم تنها به این دلیل که از آن‌ها خواسته می‌شود از کسی پیروی نمی‌کنند. بلکه سوق دادن افراد به عمل مستلزم ایجاد زمینه و انگیزه است.

از این رو داستان سرائی بهترین شیوه تأثیر‌گذاری بر دیگران است. افراد کاریزماتیک این استعداد را دارند که ریسمان افراد را به یکدیگر گره بزنند و عمیقاً آن‌ها را به هم متصل کنند. صدا، لحن گفتار و شیوه بیان آن‌ها رسا و دلپذیر است. شما نیز می‌توانید از طریق بیان داستان‌های معنادار و احساسی کاریزمای خود را تقویت کنید. هنر طنز، استعاره و نماد‌سازی را تمرین کنید تا بتوانید در عین اطلاع‌رسانی سرگرم‌کننده نیز باشید. علاوه بر این، از رویداد‌های جهان اطراف خود آگاه باشید مردم عاشق پیروی از کسانی هستند که در جریان امور قرار دارند.

charisma

همدلی قوی

افراد کاریزماتیک از طریق همدلی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنند. گفته می‌شود زمانی که بیل کلینتون با شما سخن می‌گوید شما احساس می‌کنید که تنها فرد کره زمین هستید.

این استعداد افراد کاریزماتیک است. آن‌ها به طور واقعی و غریزی چشم و گوش و روح خود را در وجود شما متمرکز می‌کنند و نه وجود خود. آن‌ها شما را می‌خنداند، باعث می‌شوند احساس کنید که شنیده می‌شوید، و به شما احساس خاص یا جذاب بودن می‌دهند. این احساس همیشه پیش نمی‌آید، بلکه تنها در برابر یک فرد کاریزماتیک به انسان دست می‌دهد.

شما نیز می‌توانید با تمرکزِ انرژی و توجه خود بر روی شخص مقابل، کاریزمای خود را تقویت کنید. صدای درونی خود را خاموش کنید و تمرکز خود را بر روی ایجاد ارتباط با طرف مقابل بگذارید تا بتوانید انرژی و اطلاعاتی که او با شما به اشتراک می‌گذارد را ببینید، بشنوید و احساس کنید.

سندبادسل بزرگترین بستر عمده فروشی آنلاین ، سریع ترین راه پیدا کردن تولید کننده ها و تامین‌کننده های کالاهای عمده فقط تو سندبادسل ممکنه!!”

مثبت‌اندیشی

افراد کاریزماتیک از چیزی شکایت نمی‌کنند. در واقع برعکس، آن‌ها نسبت به دیگران خوش بین‌تر هستند. همیشه به یاد داشته باشید که مردم آنچه که می‌گویید را به یاد نمی‌آورند، بلکه تنها احساسی که در آن‌ها ایجاد می‌کنید را به یاد می‌آورند. افراد کاریزماتیک با روحیه مثبت خود دیگران را جذب می‌کنند.

آن‌ها هرگز از شکست ناامید نمی‌شوند. بلکه با اراده پولادینی که دارند به پیش ‌می‌روند و همیشه دید مثبتی به آینده دارند و این حس را نیز در دیگران تقویت می‌کنند. آن‌ها با اعمالشان تأثیر قوی بر دیگران می‌گذارند. افراد عادی با دیدن تلاش و انگیزه آن‌ها قوت می‌گیرند و خیلی زود از شکست دلسرد نمی‌شوند.

charisma

نتیجه‌گیری

هر کسی می‌تواند کاریزماتیک باشد. ما با کاریزما به دنیا نیامده‌ایم، بلکه می‌توانیم آن را از طریق مختلف پرورش دهیم. یکی از این روش‌ها مشاهده و یادگیری از افرادی است که از نظر شما کاریزماتیک هستند. لازم نیست از آن‌ها کپی‌برداری کنید. اما اسرار آن‌ها را بیاموزید، ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها را تا زمانی که به این ویژگی‌ها دست یابید تمرین کنید. این یک فرایند آزمون و خطا است. خبر بد این است زمانی که به وضعیت کاریزماتیک رسیدید می‌توانید از آن خارج شوید. خبر خوب این است که اگر آن را از دست بدهید مجدداً می‌توانید با خودآگاهی و تلاش به آن برسید.

 

“خرید و فروش عمده محصولات صنایع دستی به راحتی چند کلیک ! سندبادسل بزرگترین پلتفرم آنلاین خرید و فروش عمده

برچسب ها: کاریزما

ممکن است دوست داشته باشید