برنج ایرانی

راهنمای خرید برنج ایرانی

توسط

نحوه انتخاب و خرید برنج ایرانی با کمک راهنمای خرید برنج ایرانی

تنوع انواع برنج در بازار این کالا بسیار زیاد است. بنابراین برای خرید خوب و با کیفیت حتما به راهنمای خرید برنج ایرانی نیاز پیدا خواهید کرد. برنج های ایرانی نیز از نظر طعم، بو و مزه با یکدیگر متفاوت هستند. برخی افراد تمایل دارند هر بار یک نوع از برنج را امتحان کنند و از تنوع در بازار برنج ایرانی و خارجی استفاده میکنند. ولی در مقابل برخی فقط از یک نوع برنج مخصوص برای مصرف سالانه خود و خانواده استفاده میکنند.

با توجه به گرانی های چند سال اخیر، قدرت خرید خانواده ها بسیار کمتر شده است. در چند سال گذشته کیسه های برنج را 40 یا 50 کیلویی پر میکردند و برای فروش به مشتریان عرضه می شدند. ولی در حال حاضر برنج ها همه در بسته های 10 کیلویی یا به شکل فله ایی و کیلویی به فروش می رسند.

خرید برنج ایرانی کاملا سلیقه ایی است و به ذائقه افراد خانواده ارتباط مستقیم دارد. تعدادی عطر برنج ایرانی برایشان ملاک برتری برنج است. برخی دیگر نوع پخت برنج نزد آنها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 با توجه به تفاوت مرغوبیت انواع برنج ایرانی که در شالیزارها کشت می شوند. قیمت برنج ها نیز در بازار کالا با یکدیگر بسیار متفاوت است. بنابراین برای خرید خوب و مطمئن هر نوع از برنج ایرانی که در بازار وجود دارد. نیاز به کمک گرفتن از راهنمای خرید برنج ایرانی ضروری به نظر میرسد. تا بتوان بهترین و با کیفیت ترین برنج مرغوب ایرانی را برای مصرف خانواده خریداری کرد.

برنج ایرانی

انواع برنج ایرانی

اگر قصد دارید برنج ایرانی بخرید. ابتدا باید راهنمای خرید برنج ایرانی را به خوبی مطالعه کنید تا با انواع برنج و قیمت های آن در بازار کالا آشنا شوید. بعد از به دست آوردن اطلاعات لازم، اقدام به خرید کنید تا هزینه ایی که برای خرید می پردازید بیهوده به هدر نرود. برنج ایرانی انواع مختلف دارد شناخته شده ترین و پر مصرف ترین برنج های ایرانی در نزد خانواده ها عبارتند از:

 • برنج دم سیاه
 • برنج طارم
 • برنج هاشمی
 • برنج صدری
 • برنج دودی

محصول برنج در بیشتر نقاط ایران کشت می شود و هر کدام نیز از مرغوبیت بالایی برخوردار هستند. خریداران برنج مرغوب ایرانی، نسبت به ذائقه خود و خانواده و طعمی که از برنج انتظار دارند نوع برنج مصرفی خود را انتخاب می کنند. ولی در مجموع برنج های زیر کشت شمال از مرغوبیت و عطر بیشتری برخوردار هستند و بیشتر از انواع دیگر برنج از طرف مشتریان متقاضی خرید دارند.

 

خرید عمده برنج ایرانی از بزرگترین بازار آنلاین عمده فروشی ایران در سایت سندبادسل

برنج های شمال مخصوصا برنج هایی که در گیلان کشت می شوند با کیفیت تر از باقی برنج ها هستند و طعم و عطر بیشتری نیز دارند. برنج های شمال را به دو دسته گرم و سرد تقسیم بندی میکنند. برنج صدری، هاشمی و دم سیاه جزو دسته برنج های گرم و برنج طارم جزو دسته برنج های سرد رده بندی می شوند.

بهترین برنج مرغوب شمال

لازم به ذکر است برنج گرم از کیفیت بیشتری نسبت به نوع سرد برخوردار است. برنج طارم در منطقه مازندران کشت می شود و طرفداران خاص خود را در بین مصرف کنندگان برنج ایرانی دارد.

روش نگهداری برنج ایرانی پس از خرید و کمک گرفتن از راهنمای خرید برنج ایرانی چگونه است؟

پس از خرید برنج ایرانی از فروشگاه، می بایست برنج را در مکان مناسبی قرار دهید تا از کیفیت آن کاسته نشود و یا حشره و کرم نزند. بهترین روش برای نگهداری برنج ایرانی عبارتند از:

 • بهتر است برنج در کیسه های نخی نگهداری شود تا اگر مقدار کمی نم در برنج وجود داشت توسط کیسه نخی جذب و برنج به مرور زمان خشک شود.
 • محیطی که برنج را در آن نگهداری می کنید باید عاری از نم و رطوبت باشد.
 • برنج باید در هوای خشک و خنک نگهداری شود تا آفت نزند.
 • بین کیسه های برنج از دیوار و کف زمین فاصله بگذارید تا از زمین و دیوار نم وارد کیسه ها نشود و هوا به خوبی در اطراف کیسه برنج در جریان باشد.
 • اگر مقدار زیادی برنج خریده اید بهتر است از جذب کننده اکسیژن استفاده کنید تا از بروز آفت و تخم گذاری حشرات در برنج جلوگیری شود.
 • از روش های سنتی برای جلوگیری از شپشک و حشره های برنج استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید.
 • کیسه های برنج را هیچ گاه روی هم قرار ندهید.

استفاده از راهنمای خرید برنج ایرانی به شما کمک میکند تا بدانید با توجه به ظاهر و شکل برنج و حتی خشک و یا تری محصول، برنج مصرفی خود را انتخاب و برای خرید اقدام کنید. هنگامی که برنج را برداشت میکنند هنوز مقداری نم دار است و می بایست با کمک دستگاه های مخصوص، برنج را خشک کنند. اگر برنج خوب خشک و سفت نشده باشد پخت خوبی نخواهد داشت.

برنج مرغوب ایرانی در دست زن ایرانی

پروسه خشک کردن برنج مرغوب ایرانی دوره مشخص دارد. باید به شکل اصولی مراحل خشک کردن برنج انجام شود تا مواد مغذی داخل برنج کاملا حفظ شود. در زمان پخت با جذب بالای آب به داخل دانه های برنج به اصطلاح برنج قد می کشد و روند پخت به خوبی انجام می شود. در هنگام خرید یک دانه برنج را زیر دندان خود قرار دهید و به آن فشار وارد کنید. اگر دانه برنج به سختی شکست، این برنج به خوبی خشک شده و مرغوبیت بیشتری نسبت به برنجی که به آسانی بین دندانها خرد می شود دارد.

شکل ظاهری برنج ایرانی در انواع مختلف برنج ایرانی چگونه است؟

با توجه به انواع مختلف برنج ایرانی و مکان های متفاوتی که کشت می شوند از نظر ظاهری نیز با یکدیگر متفاوت هستند. تشخیص تفاوت ظاهری برنج ها برای همه افراد آسان نیست. توصیه میکنم مقداری از برنج را کف دست خود بریزید و با دقت به آن نگاه کنید. برنج ها باید یکدست و یکرنگ باشند و شکستگی نیز در دانه های برنج وجود نداشته باشد.

نمونه برنج خوب با توجه به توصیه های راهنمای خرید برنج ایرانی

هر قدمی که برای خرید برنج برداشته می شود نیاز به راهنمای خرید برنج ایرانی برای همه خریداران این خوراک محبوب ایرانی بیشتر حس می شود. خوشبختانه میتوان با مطالعه مطالب خوب راهنمای خرید برنج ایرانی از خرید برنج مصرفی خانوار مطمئن و آسوده بود. شما میتوانید نوع مرغوب و باکیفیت برنج را با کمک راهنمایی های درج شده تهیه کنید.

برنج مرغوب ایرانی ظاهری مات دارد و رنگ آن متمایل به کرم است.  یا به تعبیری رنگ بلوری و عاج مانند دارد ولی برنج های خارجی بسیار شفاف و شیشه ایی هستند.

برنج ایرانی

برنج ها کلا به دودسته تقسیم می شوند:

 1. برنج کشت اول
 2. برنج کشت دوم

در نوع برنج کشت اول که در اوایل بهار کاشته و در مرداد ماه محصول برداشت می شوند. این برنج قیمت کمتری نسبت به برنج نوع دوم دارد. کاشت دوم در اوایل ماه مرداد کاشته و در پاییز برداشت می شود. حتما در نظر داشته باشید که در کشت دوم، برنج مرغوبیت بیشتری نسبت به برنج کشت اول دارد. خواص دانه های برنج نیز در کشت دوم بیشتر است و به نسبت گرانتر نیز هست.

بهترین فصل برای خرید برنج ایرانی اواخر فصل تابستان است. در این زمان تمام کشاورزان محصول خود را برداشت و خشک کرده اند و برای فروش، محصولات خود را به فروشگاه ها و مغازه ها ارسال میکنند.

برای مشاهده لینک لطفا اینجا کلیک کنید

 

ممکن است دوست داشته باشید