لباس محلی مردم کرد

راهنمای خرید و فروش لباس محلی به صورت آنلاین

توسط

لباس محلی چیست؟

لباس محلی را فقط بومیان منطقه خاصی می‌پوشند و متناسب با فرهنگ و آداب و رسوم هر منطقه متفاوت است و در شهر‌ها و روستا‌های نزدیک بهم شبیه بهم بوده و چندان تفاوتی با یکدیگر ندارد.

لباس محلی ایرانی

لباس محلی مردم آذری

از دوران قدیم بیانگر فرهنگ و تمدن آذری بوده و با آب و هوای منطقه هم سازگاری دارد و روستائیان، لباس‌های محلی را در مراسم سنتی خود به تن می‌کنند و مردان و زنان حتی با این لباس می‌رقصند، اسم کلاه سنتی آذری برک است و زنان روستایی مسن‌تر، روسری به سر می‌کنند که به آن یایلیق می‌گویند. لباس سنتی مردان هم نشانگر اصیل بودن آن‌ها است.

لباس محلی مردم کرد

لباس محلی این خطه از ایران، متناسب با جشن‌ها، مراسم، کار و معیشت مردم متفاوت است، اگرچه لباس مناطق مختلف کردستان متفاوت بوده ولی از جهاتی شبیه بهم هستند و نشانگر اصالت مردمان کردی است. پاتول شلوار گشاد مردانه بوده و پارچه‌ای بنام دستار بر سر خود می‌پیچند، کلاه زیبای کردی با نقش و نگار‌های زیبا، پیچ وکولاو نام دارد.

به شلوار سنتی زنان کردی جافی می‌گویند و نیم تنه آن‌ها نیز کلنجه نام دارد. روسری بلندی بنام کلکه یا کلاهی بنام کلاو بر سر می‌کنند. پولک‌هایی رنگی از روسری زنان کردی آویزان است. لباس‌هایی با رنگ‌های شاد و جذاب مهم‌ترین ویژگی زنان لباس‌های سنتی است.

“خرید و فروش عمده محصولات صنایع دستی به راحتی چند کلیک ! سندبادسل بزرگترین پلتفرم آنلاین خرید و فروش عمده

لباس محلی مردم

لباس محلی مردم گیلان

لباس محلی مردم گیلان در سه منطقه غرب، شرق و مرکز متفاوت است، لباس محلی زنانه غرب گیلان بنام تالشی، شرق بنام قاسم آبادی، و مرکز، رسوخی نام دارد که از میان لباس قاسم آبادی کهن‌ترین و اصیل‌ترین لباس سنتی محلی ایرانی است.

این لباس محلی از قسمت‌های مختلفی درست شده که روسری زیرین بنام‌مندیل نام دارد که بجای کلاه استفاده می‌شود که قسمت پیشانی و، جلیقه آن هم مانند با سکه‌هایی تزیین شده است. دامن این لباس هم نواردوزی شده است.

لباس‌های سنتی زنانه گیلان فقط قاسم آبادی نیست و لچک روسری محلی دیگری است که زنان گیلان به سر می‌کنند، الجاقبا همان پارچه چادر شب است که زنان در کوهستان‌های شرقی و قاسم آباد می‌پوشند. دامنه کوتاه و پرچین زنان، شلیته نام دارد و به آن گرد تومان هم می‌گویند. شلار دامن چین دار مرکز و شرق گیلان است.

لباس محلی مردم

لباس محلی مردم خراسان بزرگ

از آن جایی که این استان بزرگ و وسیع بوده به همین دلیل لباس‌های محلی آن هم متنوع است، لباس‌های محلی کرمانج، تربت جام و ترکمن از مهم‌ترین لباس‌ها بوده و بیشتر به لباس‌های مردم کرد شبیه است.

لباس‌های محلی مردم خراسان شمالی برگرفته از زیبایی‌های طبیعت و رنگ‌های شاد و جذاب آن است، لباس زنان استان خراسان شمالی، از پنج قسمت بنام یاشار یا چارقد، جلیقه، شلیته، شیلوار یا دامن، کراس یا بلوز درست شده است.

لاو و لچک عرق چین مردم کرمانج بوده که لباس محلی زنانه بوده که شهرنشینان این نوع لباس را کمتر به تن می‌کنند، لباس محلی مردم ترکمن سلمقان و‌مانه نسبت به سایر لباس‌ها متفاوت بوده و حتی از پشم و ابریشم گوسفند، درست می‌شود و چاوک، یلت، چلپی و کولته نام دارد، دون هم لباس محلی مردان ترکمن است که به رنگ قرمز تیره بوده با کناره‌های آن با سوزن دوخته شده است.

لباس محلی مردم

لباس محلی مردم سیستان

پیراهن برچاک

پیراهن بلند و گشاد و بدون سردست است و یقه گردی دارد که چاک آن روی‌شانه چپ با دکمه بسته می‌شود.

پیراهن چل تریز

پیراهنی گشاد که تا زانو می‌رسد و آستین آن دو تکه و مچ دار است و با پارچه سفیدی به طول ۸ تا ۱۰ متر دوخته شده و از ۴۰ تکه لباس درست شده است.

لباس محلی زنان سیستان هم متنوع و رنگارنگ است که به پیراهن تاجیک، دو گریبانه، جلیقه، لچک، چارقد، روبند، تنبون اشاره کرد.

لباس محلی مردم

لباس محلی مردم همدان

لباس محلی زنان و مردان این خطه از ایران پهناور مشابه هم بوده و چندان تفاوتی نسبت به هم ندارد، کفش محلی، گیوه نام دارد که هنوز هم از آن استفاده می‌شود.

چارقد، تن پوش و پاپوش مهم‌ترین لباس‌های محلی همدانی است که در مناطق کردنشین استان که به آن سرکی می‌گویند. اسم تن پوش زنان، پاتول بوده که آن را در زیر دامنهای کوتاهی بنام قرقره تونبان می‌پوشند.

البته تنوع لباس محلی ایران آن قدر زیاد است که به همین موارد بسنده کردیم.

“رایگان و بدون کارمزد، از یک کلیو تا یک کشتی از محصولات غذایی،آرایشی بهداشتی و صنایع دستی رو در سایت سندبادسل بفروش. کافیه فقط ثبت نام کنی!!!!  “

لباس محلی مردم

از کجا لباس محلی بخریم

امروزه علاوه بر فروشگاه‌ها فیزیکی، وب سایت‌ها و فروشگاه‌های آنلاینی وجود دارد که لباس‌های محلی متنوع و مختلفی را عرضه می‌کنند. در همه فروشگاه‌ها برای همه سنین لباس محلی وجود دارد و مشتریان می‌توانند از  انواع و اقسام لباس‌های سنتی گیلان، لرستان، کردستان و آذربایجان دیدن کرده و در نهایت لباس مورد علاقه خود را می‌خرند. شما می‌توانید لباس محلی را از پیج‌های مختلف فروشگاهی در اینستاگرام و کانال‌های تلگرام بخرید.

نتیجه‌گیری

عشایر و روستاییان مناطق مختلف ایران لباس محلی می‌پوشند و متناسب با آب و هوا و فرهنگ هر منطقه متفاوت است. این لباس‌ها به قدری زیبا و جذاب است که گردشگرانی داخلی و خارجی دوست دارند که آن‌ها را بخرند.

سندبادسل بزرگترین بستر عمده فروشی آنلاین ، سریع ترین راه پیدا کردن تولید کننده ها و تامین‌کننده های کالاهای عمده فقط تو سندبادسل ممکنه!!”

ممکن است دوست داشته باشید