فوت‌و‌فن‌های استفاده از زبان بدن در فروش

فوت‌و‌فن‌های استفاده از زبان بدن در فروش

توسط

یکی از مشکلاتی که بسیاری از تاجران با آن برخورد می‌کنند ناآگاهی از اصول تجاری می‌باشد. مثلاً بسیاری از آن‌ها در مورد فوت و فن زبان بدن در فروش اطلاعات کافی ندارند و همین موضوع سبب می‌شود بسیاری از مذاکرات تجاری خودشان را با عدم موفقیت پشت سر بگذارند. در این مطلب قصد داریم در مورد فوت و فن زبان بدن در فروش مواردی را خدمت شما بیان کنیم.

اگر به دنبال این هستید که در تجارت خودتان موفق شوید باید روش‌های موفقیت را قبل از ورود به دنیای تجارت یاد بگیرید. بسیاری از مردم عقیده دارند در زمینه فروش و تجارت فردی موفق‌تر است که فن بیان قوی‌تری داشته باشد اما حقیقتی که دنیای تجارت به ما می‌گوید این است که زبان بدن در فروش اهمیت بیشتری دارد.

طبق تحقیقات صورت گرفته ۵۵% پیام تجاری شما در مذاکرات فروش از طریق زبان بدن انتقال پیدا می‌کند و فن بیان شما تنها ۷ درصد در این زمینه ایفای نقش می‌کند. ۳۸ درصد دیگر موفقیت شما در فروش تجاری هم مربوط به لحن صدا در هنگام انتقال پیام است.

پس بیش از هر چیز دیگری شما باید فوت و فن‌های زبان بدن در فروش را یاد بگیرید. برخی از این تکنیک‌های مهم تجاری را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

فوت‌و‌فن‌های استفافوت‌و‌فن‌های استفاده از زبان بدن در فروشده از زبان بدن در فروش

محکم و با اقتدار قدم بزنید

نحوه قدم زدن شما در هنگام مذاکره تجاری تأثیر زیادی بر طرف مقابل می‌گذارد. شما باید از طریق راه رفتن اعتماد به نفس خودتان را نشان دهید. برای این کار بهتر است، هنگام راه رفتن مستقیم به جلو نگاه کنید و سر و‌شانه خودتان را بالا نگه دارید. حفظ قامت راست در هنگام راه رفتن تأثیر زیادی روی طرف مقابل شما دارد.

قدم زدن شما باید سریع باشد تا نشان دهد شما فردی فعال و پرمشغله هستید و هر ثانیه زندگی شما ارزش زیادی دارد. معمولاً در مذاکرات تجاری افرادی که خریدار هستند در مقابل اقتدار فروشنده خیلی سریع پا پس می‌کشند و با شرایط شما برای فروش محصولات موافقت می‌کند. به جرات می‌توان گفت نحوه‌ایستادن و قدم زدن یکی از مهمترین اصول زبان بدن در فروش است.

گربه را دم حجله بکشید!

برخورد قاطع و تأثیرگذار شما در همان دیدار اول تأثیر زیادی در آینده مذاکرات تجاری شما خواهد داشت. در دیدار اول زمانی که قرار است با طرف مقابل دست دهید، مستقیم به چشم او نگاه کنید و سلام و احوالپرسی‌های معمول را انجام دهید.

این نحوه برخورد در گام اول اگر به شکل محترمانه و مناسب انجام شود می‌تواند نتیجه مذاکره را به گونه‌ای رقم بزند که شما به اهداف خودتان از فروش محصولات برسید. به نوعی می‌توان گفت با استفاده از تکنیک دست دادن زبان بدن در فروش شما باید گربه را دم حجله بکشید.

فوت‌و‌فن‌های استفاده از زبان بدن در فروش

تأثیر نشستن روی زبان بدن در فروش محصولات

نحوه نشستن شما در هنگام مذاکره به شدت تأثیرگذار است. زمانی که در جلسه مذاکره حاضر می‌شوید همیشه سعی کنید رو به طرف مقابل خودتان باشید. در جلسه مذاکره به هیچ وجه به دنبال نشستن راحت روی صندلی نباشید و اصلاً روی صندلی لم ندهید. راحتی شما روی صندلی به طرف مقابل این موضوع را القا می‌کند که شما انسانی بیخیال هستید و هدف خاصی از مذاکره ندارید.

برای این که نتیجه مناسبی از مذاکره بگیرید بهتر است که روی صندلی بنشینید و بدن خودتان را متمایل به جلو قرار دهید. حواس خودتان را به صورت کامل بر روند مذاکره متمرکز کنید و به مسائل حاشیه‌ای توجه نداشته باشید.

نحوه نشستن شما روی زبان بدن در فروش تأثیر زیادی دارد و طرف مقابل را به این نتیجه می‌رساند که با علاقه بیشتری مذاکره را دنبال کند. علاقه بیشتر او سبب می‌شود به حرف‌های شما با دقت گوش دهد و راحت‌تر امکان مذاکره با او برقرار شود.

احترام به صحبت‌های طرف مقابل با تکان دادن سر 

یکی از مهمترین تکنیک‌های زبان بدن در فروش، تکان دادن سر هنگام صحبت طرف مقابل است. در حقیقت شما با تکان دادن سر خودتان به طرف مقابل نشان می‌دهید که به حرف‌های او توجه دارید و مشتاق صحبت‌های او هستید. البته میزان تکان دادن سر خودتان را هم باید مدیریت کنید. اگر پشت سر هم و به سرعت سرتان را تکان دهید ممکن است مشتری تحلیل غلطی روی رفتار شما داشته باشد. احتمالاً یا تصور می‌کند شما به دنبال این هستید که صحبت‌های او سریعتر تمام شود یا اینکه هیچ دقتی روی صحبت‌های او ندارید و صرفاً برای عدم بی‌احترامی سر تکان می‌دهید. این موارد سبب می‌شود مشتری حس خوبی از خرید محصولات شما نداشته باشد، پس روی آن‌ها دقت داشته باشید.

فوت‌و‌فن‌های استفاده از زبان بدن در فروش

ظاهر آراسته؛ یکی از مهمترین تکنیک‌های زبان بدن در فروش

برای مشتری خیلی مهم است که ظاهر شما چگونه باشد. شما باید لباس‌های مرتب و زیبا بپوشید تا طرف مقابل متوجه شود که شما انسان منظمی هستید و برای زیبایی ارزش قائل می‌شوید.

تلاش کنید تا جایی که می‌شود لباس‌های خودتان را معطر کنید که در هنگام مذاکره طرف مقابل احساس بدی نسبت به شما نداشته باشد.

بوی خوش از طرف شما روی ناخودآگاه مشتری اثر می‌گذارد و می‌تواند روی تمایل او برای خرید و همکاری اثرگذار باشد. سعی کنید قبل از ملاقات با مشتری دندان‌های خودتان را تمیز کرده و آن‌ها را سفید نشان دهید.

ناخن‌های مرتب شما هم اثر زیادی بر مشتری دارد پس حتماً به آن توجه داشته باشید. رعایت این موارد در کنار هم برای مشتری این پیام را دارد که شما به او احترام می‌گذارید و برای لحظاتی که قرار است با او مذاکره کنید ارزش قائل می‌شوید.

 

مجسمه نباشید!!

چند خط بالاتر این نکته را خدمت شما بیان کردیم که روی صندلی حالت راحتی و لم دادن نداشته باشید و صاف بنشینید. اما این صاف نشستن یا صاف‌ایستادن نباید بیش از حد باشد و حالت مجسمه به بدن شما بدهد.

در واقع‌ایستادن بیش از حد روی زبان بدن در فروش تأثیر منفی می‌گذارد چرا که برای مشتری حالت وحشت زدگی ایجاد می‌کند. شما باید در مواقعی کمی انعطاف هم به بدن خودتان بدهید تا مشتری هنگام صحبت با شما احساس راحتی داشته باشد و از همان ابتدای صحبت سعی نکند سریع جلسه را به پایان رسانده و دفتر شما را ترک کند.

رعایت تمامی فوت و فن‌هایی که برای زبان بدن در فروش خدمت شما بیان کردیم می‌توانند موفقیت شما را تضمین کنند، پس حتماً روی آن‌ها دقت داشته باشید.

 

ممکن است دوست داشته باشید