lies

نکات مهم زبان بدن در مصاحبه شغلی

توسط

زبان بدن در مصاحبه شغلی اهمیت زیادی دارد. در طول مصاحبه شغلی نحوه معرفی به اندازه صحبت هایی که می کنید اهمیت دارد. زبان بدن در مصاحبه شغلی می تواند نشان دهنده میزان اعتماد به نفس، راحتی و یا علاقه شما به فرد مصاحبه کننده باشد.

بنابراین مراقب زبان بدن در مصاحبه شغلی آینده خود باشید. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که چرا زبان بدن در مصاحبه شغلی اهمیت دارد و چطور می توانید با رعایت برخی نکات ظریف تاثیر بیشتری در مصاحبه شغلی داشته باشید.  

 زبان بدن چیست؟

 زبان بدن روشی است که به وسیله آن می توانید احساسات خود را به کمک ژست، حالت صورت و حرکات بدن بیان کنید. زبان بدن معمولاً امری ناخودآگاه است، اما با تمرین می توانید زبان بدن خود را کنترل کنید و  اعتماد به نفس خود را به دیگران نشان دهید.

 چرا زبان بدن در مصاحبه شغلی اهمیت دارد؟ 

 زبان بدن در مصاحبه شغلی احساس شما را برای فرد مصاحبه کننده آشکار می سازد. در این میان برخی حرکات و موقعیت های بدنی خاص می تواند نشان دهنده احساسات منفی از جمله عصبی بودن، اضطراب یا استرس فرد باشد.

اما زبان بدن مثبت به مصاحبه کننده امکان می دهد که به جای تمرکز بر حالات، بر سخنان شما تمرکز کند. هنگامی که او بتواند سخنان شما را به راحتی پردازش کند احتمال اینکه شما را برای شغل مورد نظر انتخاب کند افزایش می یابد. بنابراین حتی زبان بدن ممکن است باعث شود شما در یک مصاحبه شغلی رد شوید و یا قضاوت درستی از توانایی های شما به عمل نیاید.

charisma2

چگونه می توانیم از زبان بدن برای نشان دادن میزان اعتماد به نفس خود در مصاحبه شغلی بعدی استفاده کنیم:

 1. در مکان خصوصی آماده شوید
 2. در اتاق انتظار هوشیار باشید
 3. وضعیت بدنی خود را متعادل و ثابت نگه دارید
 4. کف دست خود را باز نگه دارید
 5. از تماس چشمی موثر استفاده کنید
 6. واکنش گرا باشید

“در پلتفرم عمده فروشی آنلاین سندباسل از یک کیلو تا یک کشتی را به راحتی بفروش!!!”

 1. در مکان خصوصی آماده شوید

افراد با اعتماد به نفس آماده هستند. هنگامی که در اتاق انتظار منتظر ورود هستید زمانی را برای جمع و جور کردن اسناد خود در نظر بگیرید. همینطور گوشی خود را در حالت سکوت قرار داده و پیش از ورود به اتاق هر نوع اطلاعاتی را مرور کنید. شما با ورود به اتاق مصاحبه باید اعتماد به نفس خود را از همان ابتدا نشان دهید. بنابراین در یک مکان خصوصی افکار و لوازم مورد نیاز خود را جمع و جور کنید.

 1. در اتاق انتظار هوشیار باشید

 ممکن است انتظار در اتاق انتظار زمان خوبی برای ارسال یک ایمیل و یا نوشتن پیامک باشد، اما بهتر است زمان خود را صرف معرفی به مسئول پذیرش کنید و صبورانه منتظر بمانید.  

 1. وضعیت بدنی خود را متعادل و صاف نگه دارید

در هنگام ورود به اتاق مصاحبه وضعیت بدنی خود را صاف و ایستاده نگه دارید. شانه‌ها را ثابت نگه داشته و چانه خود را به سمت بالا حفظ کنید. همچنین از یک صندلی استفاده کنید که پشت شما را صاف نگه دارد. وضعیت بدنی عالی نشان دهنده اعتماد به نفس است.

 1. کف دست خود را باز نگه دارید

استفاده از دستان در هنگام صحبت کردن امری طبیعی است. اما مطمئن شوید که در حین انجام این کار کف دست خود را باز نگه می دارید. کف دست باز و رو به بالا نشان می‌دهد که شما چیزی برای پنهان کردن ندارید و به آنچه می گویید اطمینان دارید.  

همچنین دست ها را در یکدیگر گره نکنید، زیرا نشان می دهد که شما مضطرب هستید و یا چیزی را پنهان می کنید. بهترین حالت این است که دست ها را صاف نگه داشته و بر روی پاها قرار دهید. این حرکت نشان دهنده این است که شما برای هر نوع پرسش و یا اتفاقی آماده هستید.

 1. از تماس چشمی موثر استفاده کنید

از نظر ارتباط چشمی، با فرد مصاحبه کننده مانند یک دوست قدیمی رفتار کنید. به طور مرتب با آنها تماس چشمی برقرار کنید. اما گاهی هم لازم است که برای طبیعی بودن این نوع نگاه کمی به اطراف خود نگاه کنید. هنگام دست دادن همیشه تماس چشمی را حفظ کنید، زیرا تماس چشمی مناسب نشان می دهد که شما به صحبت های طرف مقابلتان به اندازه کافی توجه دارید.

 1. واکنش گرا باشید

سر تکان دادن یا لبخند زدن نشان می دهد که به صحبت های فرد مصاحبه کننده علاقه مند هستید و با اظهارات وی موافقت می‌کنید.

نکاتی برای حفظ زبان بدن در مصاحبه شغلی

دست دادن

ممکن است مایل باشید با مصاحبه کننده دست دهید. در این صورت باید به صورت محکم دست دهید و به مدت ۱ الی ۲ ثانیه آن نگه دارید. فراموش نکنید که در هنگام دست دادن ارتباط چشمی را حفظ کنید و لبخند بر لب داشته باشید.

 وضعیت بدن

 همیشه مراقب وضعیت بدنی خود باشید. شانه های خود را صاف و چانه را به سمت بالا نگه دارید. قوز نکنید. این وضعیت را از پیش تمرین کنید تا برای شما راحت باشد.

سندبادسل، بازاربزرگ عمده فروشی کالا با تنوعی بالا از محصولات به قیمت عمده، مرجع خرید تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی و مرجع محصولات عمده ایرانی”

 موقعیت پاها

در صورت امکان پاهای شما باید صاف و بدون حالت ضربدر باشد. ممکن است با روی هم قرار دادن پاها کمی احساس ناراحتی کنید و بخواهید آنها را در طول مصاحبه دراز کنید. این عدم راحتی ممکن است بی علاقگی شما در مصاحبه تعبیر شود.

 بی قراری

اگر عاداتی مانند ضربه زدن بر روی میز و یا تکان دادن پا دارید آن را ترک کنید. عادت های بیقرار می تواند حواستان را پرت کند و مضطرب بودن یا بی علاقگی شما را برای مصاحبه‌کننده تعبیر کند. اگر بر پشت میز مصاحبه می نشینید دستان خود را در معرض دید قرار دهید. این امر نشان می‌دهد که شما چیزی برای پنهان کردن ندارید. اگر بر روی یک صندلی می نشینید چیزی جلوی پای خود قرار ندهید. دستان خود را روی پاهایتان بگذارید، به طوری که کف دست ها قابل مشاهده باشد.

محل نشستن

هنگامی که در اتاق انتظار منتظر هستید صندلی را طوری انتخاب کنید که بهترین دید را از رفت و آمد افراد به اتاق مصاحبه بدهد. در هنگام مصاحبه به دنبال آن صندلی باشید که حالت بدنی شما را حفظ کند و بتوانید آزادانه و راحت با افراد داخل اتاق تماس چشمی داشته باشید.

وسایل شخصی

 اگر کیف و یا جزوه به همراه دارید آن را روی زمین کنار خود قرار دهید تا بتوانید پس از پایان مصاحبه آن را راحت از زمین برداشته و خارج شوید. اگر قصد دارید سند و یادداشتی ارائه دهید به محض ورود به اتاق آنرا از کیف خارج کنید تا در جریان گفتگو اختلال ایجاد نکنید.

حالت آیینه ای

ما به طور طبیعی تمایل داریم مانند طرف مقابلمان بنشینیم. این نشستن نشان دهنده موافقت و علاقه مندی شما در طول مصاحبه است و می تواند بر نظر مصاحبه کننده تاثیر مثبتی بگذارد.

 حالت راه رفتن

 بین اتاق انتظار و اتاق مصاحبه با اعتماد به نفس و آرام قدم بردارید. در هنگام راه رفتن صاف بایستید و وسایل خود را محکم در دست نگه دارید تا چیزی بر روی زمین نیفتد. قدم های خود را منظم بردارید و شانه و سر خود را صاف نگه دارید.

بهینه سازی سرویس های ادواری خودروهای میتسوبیشی

 نفس عمیق

 نفس عمیق کشیدن به شما آرامش می دهد و از انجام اعمال مضطرب مانند پا کوبیدن و یا تکان دادن زیاد سر جلوگیری می کند.

 واکنش نشان دادن

 با لبخند زدن، تکان دادن سر و یا خم شدن به جلو در هنگام صحبت به فرد مصاحبه شونده نشان دهید که به صحبت با او علاقه مند هستید.

 

زبان بدن در مصاحبه شغلی اهمیت زیادی دارد. در طول مصاحبه شغلی نحوه معرفی به اندازه صحبت هایی که می کنید اهمیت دارد. زبان بدن در مصاحبه شغلی می تواند نشان دهنده میزان اعتماد به نفس، راحتی و یا علاقه شما به فرد مصاحبه کننده باشد. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که چطور می توانید با رعایت برخی نکات ظریف تاثیر بیشتری در مصاحبه شغلی داشته باشید.  

“رایگان و بدون کارمزد، از یک کلیو تا یک کشتی از محصولات غذایی،آرایشی بهداشتی و صنایع دستی رو در سایت سندبادسل بفروش. کافیه فقط ثبت نام کنی!!!!  “

ممکن است دوست داشته باشید