بادام ایرانی

باراز و رمز کاشت بادام ایرانی ببیشتر آشنا شوید؟

توسط

پرورش بادام از زمان های قدیم در ایران مرسوم بوده است. یکی از دلایل اصلی توسعه این محصول در ایران، مقاومت این گیاه به شرایط نیمه خشک است. حدود 200 هزار هکتار از باغات کشور، زیر کشت این محصول است و همین امر باعث شده است که ایران سومین تولید کننده برتر بادام جهان با 843/147 تن تولید در سال 2018  باشد. از جمله مزایای دیگری که به ترغیب باغداران جهت پرورش این محصول پرداخته، امکان انبارداری طولانی مدت و حمل و نقل آسان این محصول است.

بادام، با نام علمی (prunus dulcis) به صورت شیرین (قابل خوردن) و تلخ (برای تهیه اسانس ها) شناخته شده است. خاستگاه بادام مناطق کوهستانی آسیای مرکزی است. در قرن هفدهم میلادی، اسپانیایی ها بادام را به آمریکا برده و در طول قرن هجدهم و نوزدهم میلادی کشت بادام به صورت محدود در آنجا صورت گرفت اما به تدریج به حدی کشت بادام در این کشور توسعه یافت که در حال حاضر آمریکا بزرگترین تولید کننده بادام در دنیاست.

کشت بادام در ایران

 از آنجایی که کشور ایران جزء مناطق خشک و نیمه خشک در دنیاست و درصد بسیار بالایی از مصرف آب در بخش کشاورزی به مصرف می رسد، کاشت درختانی مانند بادام که نیاز به آب زیاد ندارد و در شرایط کم آبی نیز به خوبی رشد می کند، بسیار پر بازده و سود آور است. درخت بادام در برابر سرما، کم آبی و خشکی مقاومت بالایی دارد. این درخت در آب و هوای شرجی نیز به خوبی رشد می کند. همچنین با گذشت زمان و هرساله به محصول آن اضافه می شود.

سندبادسِل، پلتفرمی مطمئن برای خرید و فروش محصولات

انواع بادام ایرانی

بهترین انواع بادام در ایران عبارتند از:

 • مامایی
 • پوست کاغذی
 • یلدا
 • فرانیس
 • آذر
 • شکوفه
 • پسته ای

موارد استفاده بادام

بادام، از مغز تا پوسته آن کاربردهای فراوانی دارد. موارد مصرف بادام عبارتند از:

 1. روغن معطر بادام: این روغن ها از ضایعات بادام تلخ فشرده بدست می آیند که یا بصورت ناکامل چربی آنها گرفته شده یا از طریق تقطیر بدست آمده است.
 2. ضایعات مغز بادام: بعد از روغن گیری از مغز بادام، باقیمانده آن که حاوی پروتئین، چربی، آب، مواد قندی، فیبر و ویتامین ها می باشد به عنوان مکمل غذایی به غذای دام افزوده می شود.
 3. آرد بادام: از اسیاب کردن مغزهای شکسته و صدمه دیده بدست می آید. مکمل آرد گندم در نانوایی ها است و برای تهیه شیرینی یا مواد غذایی رژیمی کاربرد دارد.
 4. پوسته سبز میوه: پوسته سبز بادام نیز به عنوان مکمل غذایی دام ها استفاده می شود.
 5. پوسته چوبی بادام: از این قسمت بادام در تهیه فورفورال، کود، زغال چوب، کربن فعال، سوخت، زایلوز و زایلیتول استفاده می شود.

“در پلتفرم عمده فروشی آنلاین سندباسل از یک کیلو تا یک کشتی را به راحتی بفروش!!!”

میزان تولید بادام در کدام کشور ها بیشتر است؟

آمریکا بزرگترین تولید کننده بادام است و با تولید 94/1 میلیون تن در سال 2019 و سطح زیر کشت یک میلیون و نود هزار هکتار، مقام اول در تولید بادام را از آن خود کرده است. پس از آن اسپانیا، ایران و مراکش بیشترین تولید بادام را در جهان دارند. بر اساس پیش‌بینی دپارتمان کشاورزی ایالات ‌متحده USDA، در سال 2021 سطح زیر کشت بادام در آمریکا به یک میلیون و 330 هزار هکتار افزایش یافته و به تبع آن تولید بادام به 2.4 میلیون تن می رسد.

جدول تولید بادام در جهان

تولید بادام در ایران

همانطور که از آمار و ارقام نیز پیداست، ایران بعد از آمریکا و اسپانیا یکی از تولید کنندگان مهم بادام در جهان است. در ایران حدود 150 هزار هکتار باغ بادام آبی و 76 هزار هکتار باغ بادام دیم زیر کشت این محصول است که در سال 1399 حدود 200 هزار تن بادام از این باغات تولید شده است.

بادام سبز ایرانی

 

اگر می خواهید اطلاعات بیشتر درباره نهال بادام به دست آورید شما را به خواندن مقاله نهال های پرسود دعوت می کنیم.

صادرات بادام ایرانی

 سخنگوی گمرک ایران میزان صادرات خشکبار در هشت ماهه نخست سال 1399 را، 133 هزار و700 تن، به ارزش 835 میلیون دلار عنوان کرد که ازین مقدار 33,249,000 هزار دلار صادرات بادام بوده است.

 

“رایگان و بدون کارمزد، از یک کلیو تا یک کشتی از محصولات غذایی،آرایشی بهداشتی و صنایع دستی رو در سایت سندبادسل بفروش. کافیه فقط ثبت نام کنی!!!!  “

صادرات بادام به کدام کشور ها انجام می شود؟

     بادام از ایران به کشور های حوزه خلیج فارس از جمله قطر، امارات، کویت و عمان صادر می شود. اما بیشترین درصد صادرات بادام از ایران به هندوستان صورت می گیرد به طوری که میتوان گفت هندوستان متقاضی اصلی بادام ایرانی است. روسیه و آلمان نیز بازار خوبی برای صادرات بادام دارند.

بزرگترین صادرکننده های بادام در جهان عبارتند از: ( با میزان درصد از کل صادرات در جهان)

 • آمریکا: 1/61%
 • اسپانیا: 7/9%
 • استرالیا: 3/6%
 • هنگ کنگ: 7/2%
 • آلمان: 8/1%

از بزرگترین وارد کننده های بادام نیز میتوان کشور های زیر را نام برد: (با ارزش میلیون دلار)

 • هند: 802 میلیون دلار
 • چین و هنگ کنگ: 115 میلیون دلار
 • ترکیه: 4/42 میلیون دلار
 • ایتالیا: 26/12 میلیون دلار
 • آلمان: 85/8 میلیون دلار
 • آمریکا: 39/7 میلیون دلار
 • کانادا: 36/6 میلیون دلار

فرآوری مغز بادام

  صنایع تبدیلی و فرآوری برای استفاده بهتر و سودمندتر از محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از محصولات کشاورزی دارای زمان مصرف کوتاهی هستند، به همین دلیل صنایع تبدیلی می توانند با تغییر در آنها امکان مصرف آن‌ها را در طی سال فراهم آورند. از جمله مزایای دیگر صنایع تبدیلی می توان به ایجاد ارزش افزوده، ایجاد درآمدهای ارزی و جلوگیری از اتلاف و ضایع شدن محصولات اشاره کرد. در ادامه مراحل فرآوری بادام ایرانی آمده است. 

فرآوری بادام ایرانی

تمیز کردن و سورتینگ

 برای فرآوری بادام باید ابتدا بر اساس اندازه آنها را درجه بندی کرد. تمیز کردن مغز ها نیز در طول درجه بندی انجام می شود و بر اساس وزن مخصوص در دستگاه های جداگانه صورت می گیرد. دستگاه های سورتینگ لیزری که در یک ساعت حدود 7 تن را سورت می کنند، سنگ، پلاستیک، شیشه و فلز را جداسازی می کنند و نیاز به سورتینگ دستی را به حداقل می رسانند.

بلانچینگ

 ابتدا پوست بادام از طریق فرآیند آب پز کردن حذف می شود. پس از جدا شدن پوست رویی بادام، به خشک کن فرستاده میشود تا رطوبت آن گرفته شده و کاملا خشک شود. پس از آن دستگاه بلانچر بادام ها را به صورت خلال شده، دو نیم شده، خرد شده یا آسیاب شده توسط سورتر الکترونیکی خود در می آورد.

عملیات بسته بندی

پس از بلانچینگ بادام باید آنها را در بسته‌های مختلف و مناسب بسته بندی کرد. می توان از بسته های پلاستیکی، مقوایی، فلزی و پلاستیکی استفاده کرد. به صرفه ترین بسته بندی، پلاستیکی است. با توجه به شکنندگی خلال بادام باید در بسته بندی هایی با وزن مشخص و مجاز بسته بندی شود (حداکثر 2 کیلوگرم).

در صورت صادرات برچسب بسته بندی حاوی چه مشخصاتی باید باشد:

 • به زبان کشور خریدار یا به زبان انگلیسی باشد.
 • نام کالا به صورت مشخص نوشته شود.
 • وزن خالص نوشته شود.
 • نام صادر کننده یا علامت تجاری شرکت بر روی برچسب مشخص باشد.
 • عبارت محصول ایران نوشته شده باشد.

پس از بسته بندی باید در انبارهایی بهداشتی، خشک و خنک، و مقاوم در برابر آفات نگهداری شوند.

سندبادسل بزرگترین بستر عمده فروشی آنلاین ، سریع ترین راه پیدا کردن تولید کننده ها و تامین‌کننده های کالاهای عمده فقط تو سندبادسل ممکنه!!  “

ممکن است دوست داشته باشید