برنج طارم

افزایش قیمت برنج در راه است!!

توسط

تاکنون 400 هزار تن برنج وارد کشور شده است

دبیر انجمن واردکنندگان برنج  تصریح کرد: در سال گذشته 870 هزار تن برنج وارد کشور شد ولی در 4 ماه نخست سال جاری با توجه به خشکسالی و کاهش تولید برنج، حدود یک میلیون تن برنج خارجی ثبت سفارش شده است که از این میزان ۴۰۰ هزار تن وارد کشور شده است ولی برنامه داریم تا پایان سال برای تنظیم بازار این محصول در مجموع یک میلیون و 500 هزار تن برنج وارد کنیم.

کشاورز گفت: در حال حاضر فصل برداشت برنج ایرانی آغاز شده و اگر با برنامه جلو نرویم بدون تردید شاهد احتکار و گرانفروشی این محصول در بازار داخلی خواهیم بود.
 

دلالان؛ عامل افزایش قیمت برنج

این مقام صنفی خاطرنشان کرد: در سال گذشته واسطه‌گران از شرایط به وجود آمده سوء استفاده کردند و قیمت پایه برنج ایرانی را بالا بردند؛ از این رو امیدواریم که این تجربه امسال تکرار نشود.

وی با بیان اینکه اخذ پروانه استاندارد ۱۲۷ برای برنج ایرانی الزامی شود، گفت: برنج ایرانی باید شناسنامه‌دار شود در این شرایط نحوه توزیع آن قابل رصد می‌شود و بنابراین احتمال احتکار وجود ندارد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در ادامه درخصوص راهکارهای گران نشدن برنج ایرانی نیز تصریح کرد: سازمان حمایت می‌‌تواند قیمت برنج ایرانی را با توجه به هزینه‌ها از این ماه محاسبه و قیمت را به طور رسمی اعلام کند و اجازه ندهد بالاتر از این نرخ برنج داخلی عرضه شود، همچنین وزارت جهاد کشاورزی کشت قراردادی برنج ایرانی را اجرا کرده و بهتر است برای کنترل این بازار پیش از سایر کشاورزان اقدام به توزیع برنج کند تا این‌گونه بازار برنج مهار شود.

واردات برنج هندی مقرون‌به‌صرفه نیست

کشاورز در ادامه گفت: اخیراً به منابع تأمین برنج کشورمان از خارج از کشور، برنج تایلندی را اضافه کردیم و در حال حاضر برنج سفید  مرغوب را هم از تایلند و هم پاکستان وارد می‌کنیم.

این مقام صنفی در مورد واردات برنج هندی نیز خاطرنشان کرد: بیش از ۳۰ هزار تن برنج در حال ترخیص است و به صورت کلی 70 درصد از واردات برنج هرساله از مبدأ هند به کشور صورت می‌گیرد، به همین دلیل در حال حاضر برنج خارجی از مبادی پاکستان، هند و تایلند به کشور وارد می‌شود تا مصرف‌کنندگان مشکلی در تأمین برنج مورد نیاز خود نداشته باشند.

وی عنوان کرد: سال قبل به دلیل وضعیت آب و هوایی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج تولید شد، اما امسال با توجه به شرایط آب و هوایی کشور این عدد ممکن است مقداری کاهشی باشد. از سوی دیگر تمایل مردم به مصرف برنج خارجی افزایش یافته است. 

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پایان اظهار کرد: مصرف سالانه برنج در کشور حدود سه و نیم میلیون تن است که باید برای تأمین این میزان برنامه‌ریزی کنیم تا مشکلی در تأمین امنیت غذایی کشور به وجود نیاید.

گفتنی است میزان مصرف برنج در کشورمان سالانه حدود 3 میلیون و 200 هزار تن است که به طور میانگین یک میلیون تن آن از طریق واردات و 2 میلیون و 200 هزار تن آن در کشور تولید می‌‌شود.

ممکن است دوست داشته باشید