انتشار یک آمار عجیب از فعالیت بنگاه های مسکن

توسط

مقایسه آمار 135 هزار بنگاه املاک مجوز دار در کشور و آمار معاملات مرتبط با ملک نشان می دهد که هر بنگاه به طور متوسط ماهی فقط یک معامله مرتبط با مسکن انجام می دهد، چه چیزی صرفه اقتصادی چنین فعالیتی را رقم می زند؟

اعلام آمارهای جدید از تعداد بنگاه های املاک فعال در سطح کشور، همزمان با تغییر مبنای محاسبه حق کمیسیون این بنگاه ها، نشان می دهد که حجم بنگاه های املاک فعال در سطح کشور چه مقدار به نسبت حجم معاملات مسکن زیاد است و نشان می دهد صرفه اقتصادی فعالیت بنگاه ها با وجود حجم پایین معاملات مرتبط با مسکن در مقایسه با تعداد بنگاه ها، چه مقدار بالاست.

به گزارش سندبادسل نیوز، روز گذشته دو آمار جدید از فعالیت بنگاه های مسکن در کشور منتشر شد. عبدا.. اوتادی، عضو هیئت مدیره اتحادیه املاک در گفت و گو با تسنیم اعلام کرد: هم‌اکنون حدود 12 هزار مشاور املاک در تهران داریم که به‌طور میانگین حدود 10 نفر در آن ها مشغول ‌کار هستند، یعنی حدود 120 هزار نفر. در کشور نیز حدود پنج میلیون نفر به همراه اعضای خانواده در بخش مشاور املاک فعالیت دارند که رقم قابل توجهی است.

 
 

 نیز در گزارشی اعلام کرد: حدود ۱۳۵ هزار مشاور املاک دارای مجوز در سطح کشور فعالیت می‌کنند که با کارکنان خود جمعیتی ۷۰۰ هزار نفری را تشکیل می‌دهند.

به گزارش خراسان، اگر آمار 135 هزار بنگاه مشاور املاک دارای مجوز در کل کشور را مبنای تحلیل خود قرار دهیم از مقایسه این آمار، با آمار سالیانه معاملات مرتبط با مسکن، اطلاعات جالبی به دست می آید. مرکز آمار در گزارش های فصلی با عنوان «اطلاعات قیمت و اجاره مسکن در نقاط شهری کشور» به بررسی قیمت زمین و مسکن، اجاره بها و آمار معاملات مربوط به این بخش ها می پردازد.

آخرین آمار مرکز آمار مربوط به بهار و تابستان سال گذشته است. در شش ماه نخست سال گذشته در مجموع بیش از 32 هزار معامله مربوط به خرید و فروش زمین، 122 هزار معامله مربوط به خرید و فروش مسکن و 696 هزار معامله مربوط به ثبت اجاره بها صورت گرفته و در مجموع، کل معاملات ثبت شده مرتبط با مسکن 850 هزار مورد بوده است. با تقسیم این عدد به 135 هزار بنگاه معاملات دارای مجوز، سهم هر بنگاه املاک در سال از معاملات مرتبط با ملک، کمی بیش از شش مورد است. به عبارتی در نیمه نخست سال گذشته به طور متوسط هر ماه یک مورد معامله مسکن در بنگاه های املاک کشور صورت گرفته است.

به گزارش خراسان، اگرچه معاملات غیررسمی مسکن و همچنین بنگاه های غیرمجاز در این تحلیل دیده نشده است، اما در نهایت می توان نتیجه گرفت که بنگاه های املاک با وجود حداقل فعالیت و معامله ملک، به دلیل سود بسیار بالای فعالیت خود حتی با معدود معاملات در طول سال نیز درآمد بالایی دارند. به عنوان مثال در شرایطی که بسیاری از بنگاه ها در عمل یک درصد ارزش معامله ملک را از خریدار و فروشنده (از هر کدام نیم درصد و در مجموع یک درصد) دریافت می کنند، برای معامله یک ملک 5 میلیارد تومانی در تهران، 50 میلیون تومان حق کمیسیون به بنگاه املاک می رسد که رقم چشمگیری است و نشان می دهد که چرا تغییر کمیسیون بنگاه های املاک که در روزهای اخیر محقق شده ، ضروری است و می تواند فعالیت بیش از حد قارچ گونه بنگاه های املاک در کشور را سر و سامان دهد.

https://www.sandbadcell.com/

ممکن است دوست داشته باشید