مدیرعامل شرکت ملی نفت
توسط

شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه تفاهم‌نامه‌ای امضاء کردند. معاون وزیر نفت آن را تاریخی توصیف کرده است. این تفاهم‌نامه به صورت آنلاین و در آستانه پنجمین سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به ایران امضاء شد.

شبکه اطلاع‌رسانی نفت و انرژی (شانا) از امضای یک “تفاهم‌نامه همکاری راهبردی” میان شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه گزارش داد که ارزش آن حدود ۴۰ میلیارد دلار اعلام شده است.

بنابر این گزارش، این تفاهم‌نامه صبح دیروز سه‌شنبه، ۲۸ تیر به صورت آنلاین به امضای محسن خجسته‌مهر، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و ویتالی مارکلوف، قائم مقام مدیرعامل شرکت گازپروم رسید.

این تفاهم‌نامه در روزی امضاء شده که قرار است ولادیمیر پوتین وارد تهران شود. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز روز گذشته به ایران آمد. سه کشور قصد دارند در اجلاس “روند آستانه” از جمله درباره وضعیت سوریه رایزنی کنند.

شانا به نقل از خجسته‌مهر مهم‌ترین محورهای تفاه‌نامه دو شرکت ایرانی و روسی را “توسعه میدان‌های گازی کیش و پارس شمالی، فشارافزایی میدان پارس جنوبی، توسعه ۶ میدان نفتی، سوآپ گاز و فرآورده، تکمیل طرح‌های ال‌ان‌جی، احداث خطوط لوله صادرات گاز و دیگر همکاری‌های علمی و فناورانه” عنوان کرد.

پخش عمده کالا در دنیایی از خریدار عمده فقط فقط در سایت سندبادسل ممکنه “

“تفاهم‌نامه تاریخی” با جزئیات مبهم

معاون وزیر نفت می‌گوید، این تفاهم‌نامه پس از مذاکرات اخیر او با مدیران ارشد شرکت گازپروم در سن‌پترزبورگ و حضور آنها در تهران در هفته گذشته حاصل شده است.

او افزود، تفاهم میان دو شرکت ایرانی و روسی “با وجود زمان کوتاه و فشرده مذاکرات” دارای محورهای مهمی است. به گفته خجسته‌مهر، این تفاهم‌نامه “جزو بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در تاریخ صنعت نفت ایران” است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت به جزئیات بیشتری، از جمله زمان احتمالی تبدیل این تفاهم به توافق‌نامه و قرارداد و اولویت‌های اجرایی شدن آن اشاره‌ای نکرد.

شرکت گازپروم پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ کاملا دولتی بود و سه سال بعد در جریان خصوصی‌سازی به شرکت سهامی عام تبدیل شد.

با این حال دولت روسیه با در اختیار داشتن ۵۰ درصد سهام این شرکت، در عمل تعیین‌کننده اصلی برنامه‌ها و سیسات‌های این غول انرژی است.

سندبادسل، بازاربزرگ عمده فروشی کالا با تنوعی بالا از محصولات به قیمت عمده، مرجع خرید تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی و مرجع محصولات عمده ایرانی”

ممکن است دوست داشته باشید