صادرات گاز قطر به آلمان

صادرات گاز قطر به آلمان

توسط

امیر قطر در چارچوب سفر اروپایی خود وارد برلین شد. او با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان دیدار می‌کند. آلمان قصد دارد وابستگی گازی خود به روسیه را کاهش دهد. قطرقول داده است از اوایل سال ۲۰۲۴ بخشی از گاز آلمان را تامین کند.

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در ادامه سفر اروپایی خود پس از اسپانیا و اسلوونی وارد برلین پایتخت آلمان شد تا با اولاف شولتس صدراعظم آلمان ملاقات ‌کند. محور اصلی مذاکرات قطر و آلمان فروش گاز طبیعی مایع “ال‌ان‌جی” این کشور به آلمان است.

محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر در مصاحبه با روزنامه اقتصادی هاندلزبلات گفت: «تأسیسات گاز مایع آمریکایی Golden Pass در تگزاس، که قطر ۷۰ درصد آن را در اختیار دارد، تا سال ۲۰۲۴ آماده می‌شود تا بتوانیم به آلمان گاز تحویل دهیم.» 

“در پلتفرم عمده فروشی آنلاین سندباسل از یک کیلو تا یک کشتی را به راحتی بفروش!!!”

معاون نخست‌وزیر قطر افزود حجمی اضافی از گاز نیز بعدا از طریق توسعه میدان گازی “گنبد شمالی” در خلیج فارس به آن افزوده می‌شود. 

میدان گازی پارس جنوبی که بخش شمالی آن با نام “گنبد شمالی” متعلق به قطر است بزرگ‌ترین میدان گازی جهان در خلیج فارس است و به‌طور مشترک، در آب‌های سرزمینی ایران و قطر واقع شده‌ است.

ایران و قطر از ابتدای برای برتری در میزان بهره‌برداری از منابع هیدروکربنی این میدان همواره در رقابت بودند.

برداشت قطر از این میدان گازی از ۷۷ میلیون تن گاز مایع به ۱۲۰ میلیون تن گاز در سال ۲۰۲۶ می‌رسد. قطر گفته است تنها در صورتی می‌تواند مقادیر زیاد گاز طبیعی مایع را به آلمان عرضه کند که شرکت دولتی “قطر انرژی” تولید سالانه خود را به ۱۲۶  میلیون تن گاز مایع برساند.

روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان ماه مارس برای کاهش وابستگی گازی آلمان و پیدا کردن جایگزینی برای گاز روسیه به همراه یک هیئت تجاری از جمله مدیران اجرایی کنسرن انرژی RWE، زیمنس انرژی و توسن کروپ به قطر سفر کرد.

در آلمان، پایانه‌های ال‌ان‌جی نیز قرار است در بندر ویلهلمس‌هافن و بروتسبوتل ساخته شود. هدف از احداث این پایانه‌ها نیز کاهش وابستگی گازی آلمان به روسیه است.

گاز وارداتی از روسیه سال گذشته ۵۵ درصد کل واردات گاز آلمان را تشکیل داده است. در پی بروز جنگ روسیه علیه اوکراین و تلاش آلمان برای کاهش وابستگی به گاز روسیه این میزان اینک به ۳۰ درصد رسیده است.

“خرید و فروش عمده مواد غذایی به راحتی چند کلیک ! سندبادسل بزرگترین پلتفرم آنلاین خرید و فروش عمده

 

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در ملاقات با اولاف شولتس  صدراعظم آلمان درباره سرمایه‌گذاری میلیاردی این کشور در شرکت‌های آلمانی نیز مذاکره خواهد کرد. قطر تا کنون در فولکس‌واگن، دویچه‌بانک، زیمنس انرژی و هاپاگ-لوید، سرمایه‌گذاری کرده و به عنوان برزگ‌ترین سرمایه‌گذار کشورهای حوزه خلیج فارس در آلمان شمرده می‌شود.

تمیم بن حمد قرار است در ادامه سفر اروپایی خود پس از آلمان به بریتانیا و فرانسه سفر کند.

https://www.sandbadcell.com/

ممکن است دوست داشته باشید