نقش پیشبرد هوش مصنوعی در بخش لجستیک

نقش پیشبرد هوش مصنوعی در بخش لجستیک

توسط

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که هر محصولی که شما در اختیار دارید، فرآیندی به نام زنجیره تامین را طی کرده است. به مانند اکثر صنایع در جهان، امروزه هوش مصنوعی در بخش لجستیک توانسته انقلابی در خود ایجاد نماید. امروزه کسب و کارها به شکل دیجیتال این امکان را فراهم می ‌کنند که بسیاری از شرکت ها با هدف افزایش بهره وری خود، با کمک هوش مصنوعی بتوانند ضمن کاهش هزینه های زنجیره تامین، در سریعترین زمان به سودآوری مناسبی دست پیدا نمایند. تکنولوژی مدرن هوش مصنوعی و همچنین یادگیری ماشین این امکان را فراهم کرده ‌اند که برنامه های سازماندهی نشده و پراکنده صنعت لجستیک را به بهترین شکل متمرکز نموده و با یکپارچه سازی مدیریت زنجیره تامین، در این حوزه عملکرد چشمگیری داشته است.

نقش پیشبرد هوش مصنوعی در بخش لجستیک

این رویکرد موجب شده که امروزه با بهینه سازی فرآیندها بتوان ضمن صرفه جویی در زمان، با کاهش خطاهای انسانی مواجه شده و چالش ها و فرصت های پیش رو را به راحتی بتوان پیش بینی نمود. با ما در مجموعه سندبادسل همراه باشید تا به شما اطلاعات کافی در این زمینه ارائه دهیم.

زنجیره تامین چیست؟

تمام کالاها باید یک فرآیند را جهت تولید، حمل و نقل و توزیع طی کرده تا به دست مصرف کننده نهایی برسند. این سیکل را زنجیره تامین می نامند. در بسیاری از شرکت ها، زنجیره تامین به صورت ناکارآمد و با ایجاد هزینه های اضافی همراه است. شرایطی که می تواند موجب ایجاد مشکلاتی مانند ناکارآمدی در حمل و نقل، ایجاد تنگناهای تولید و در نتیجه نارضایتی مشتری شود. در کنار این موارد گاهی اوقات تولید بیش از حد محصول این مشکل را به وجود می ‌آورد که با رکود مواجه شده و عملاً نتوانید بازدهی مناسبی دریافت کنید. شرایطی که منجر به پرداخت هزینه هایی برای ذخیره سازی نیز خواهد شد.

مزایای مهم هوش مصنوعی در بخش لجستیک

در چند سال اخیر یکی از ترندهای لجستیکی، بهره مندی از تکنولوژی هوش مصنوعی به شمار می رود. بررسی آماری نشان می دهد که با استفاده از این تکنولوژی به خوبی می توانید بهره ‌وری لجستیک را تا ۵۰ درصد افزایش دهید. پیشرفت در زمینه هوش مصنوعی موجب شده که بسیاری از مراحل لجستیکی را شما به شکل مکانیزه و بدون دخالت نیروی انسانی بتوانید انجام دهید.

کاهش هزینه ها

بدون شک نقش موثر هوش مصنوعی در بخش لجستیکی این امکان را فراهم کرده که شما بدون نیاز به منابع انسانی بتوانید فعالیت های خود را انجام دهید. شرایطی که موجب کاهش هزینه ها و افزایش سود دهی خواهد شد.

انبارداری سودمند

امروزه برای انبارداری محصولات، دسته بندی آن ها و همچنین ارسال برای مشتری، شما می ‌توانید به شکل هوشمند و با استفاده از ابزاری خاص، جهت انبارداری مکانیزه خدمات خود را ارائه دهید. استفاده از هوش مصنوعی و اینترنت اشیا می تواند به شما کمک کند که فرآیند انبارداری را در گام آخر، جهت تحویل کار به بهترین شکل بهبود بخشید.

کاهش آلودگی محیطی و صوتی

یکی دیگر از مزایای استفاده از هوش مصنوعی در بخش لجستیک، کاهش آلودگی محیطی و صوتی به شمار می رود. امروزه کمپانی های خودروسازی سعی کرده‌ اند در زمینه تحقیق و توسعه برای خودروهای برقی فعالیت ‌های گسترده ‌ای انجام دهند. خودروهای برقی در حوزه انبارداری و حمل و نقل می توانند کمک کنند تا با کاهش آلودگی صوتی و آلودگی هوا، فعالیت های خود را انجام دهید. شرایطی که در حالت کلی موجب رفع مشکل ترافیکی و مسیرشناسی هوشمند نیز خواهد شد.

افزایش امنیت

استفاده از هوش مصنوعی می تواند موارد مختلفی را در مبحث امنیت برای شما ایجاد نماید. امنیت در بسته بندی محصول و همچنین ایجاد امنیت ناوگان سواری در کنار بهبود فرآیند پشتیبانی به شما کمک می کند تا در این زمینه یک گام جلوتر از روش‌ های سنتی باشید. به عنوان مثال امروزه با طراحی سنسورها و سخت افزارهای کاربردی می توانید رفتار راننده را در حین رانندگی مشاهده کرده و با کنترل آن، خطرات ناشی در این زمینه را به پایین ‌ترین حد برسانید.

پیش نیازها و چالش های آینده

امروزه شرایط به گونه ‌ای است که پیش بینی نیازهای آینده از دشوارترین و مهمترین اموری است که شما در شرکت های دولتی باید با دقت بالا و به شکل صحیح انجام دهید. ماشین ها می توانند به شرکت ها کمک کنند تا نیازهای آینده و چالش ‌های پیش رو را پیش ‌بینی کرده و بر اساس پیش بینی موجود بتوانند تقاضای بازار مصرف را بررسی نمایند. شرایطی که موجب می شود شما از یک فناوری و تکنولوژی بسیار کارآمد و قدرتمند بهره مند بوده و بدون دغدغه های موجود، فعالیت های خود را انجام دهید.

تاثیر هوش مصنوعی در بخش لجستیک و صنایع

کاربردهای فوق العاده ای که هوش مصنوعی در صنعت لجستیک دارد موجب شده که امروزه به شکل گسترده از این تکنولوژی استفاده شود. یکی از مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی در صنعت لجستیک، قابلیت استفاده از آن در تمام بخش های زنجیره تامین به شمار می ‌رود. تحقیقاتی در این زمینه نشان می دهد که زنجیره تامین فرآیندهای حمل و نقل، تدارکات موجود در شرکت ها و همچنین تولید محصولات وارد یک دوره رنسانس خواهند شد. علاوه بر این کارشناسان معتقدند که زنجیره تامین هوشمند در سال ‌های آینده به عنوان یک تحول عظیم می تواند حمل و نقل را با انقلابی جدید مواجه کند.

مشکلات زنجیره تامین و راه حل های ارائه شده توسط هوش مصنوعی

هر اندازه که تقاضا برای خرید محصولات بیشتر شود، شرکت های حمل و نقل نیز با دریافت تقاضای بیشتر نیاز به ارائه خدمات خواهند داشت. در این شرایط کاربرد هوش مصنوعی نیز بیش از پیش به چشم خواهد آمد. امروزه هوشمندسازی حمل و نقل می تواند به شما کمک کند تا بسیاری از مشکلات این حوزه را برطرف نمایید. راه حل هایی مانند مدیریت منابع و ارائه خدمات بهتر به مشتری، بهینه سازی مسیرهای حمل و نقل، پیش بینی نوسانات در حمل و نقل های جهانی و همچنین توانایی نظارت بر پارامترهایی مانند آب و هوا، ترافیک و مسائل اقتصادی _ اجتماعی که کمک می کند که قیمت گذاری دقیق تری بتوانید برای بار انجام دهید. در حالت کلی این تکنولوژی به شما کمک می کند تا به خوبی بتوانید از مشکلات این حوزه دوری کنید.

جالب ترین کاربرد هوش مصنوعی در بخش لجستیک

بدون شک کاربردهای مختلفی که شما با استفاده از هوش مصنوعی می توانید در بخش زنجیره تامین و لجستیک دریافت کنید می توانند شما را مجاب کنند که از این تکنولوژی بهره ببرید. با این حال ایجاد تحولات در زمینه حمل و نقل، افزایش سرعت کار و همچنین یافتن راه حل ها برای برون رفت از مشکلات توسط کمپانی ها، هوشمندسازی جاده‌ها و حفظ زیرساخت ‌ها و همچنین پیش بینی بهتر برای تقاضا از جمله مهمترین کاربردهای هوش مصنوعی در بخش لجستیک به شمار می روند.

جمع بندی

آشنایی شما با کاربردهای هوش مصنوعی در بخش لجستیک و زنجیره تامین می تواند کمک کند تا با دید کافی نسبت به این تکنولوژی و مزایایی که در صنعت لجستیک دارد بتوانید از آن در موارد مختلف بهره مند شوید. با وجود این که بسیاری از مشاغل سعی بر این دارند که اهمیت هوش مصنوعی را نفی کنند. با این وجود بررسی این تکنولوژی نشان می دهد که استفاده از آن می تواند کمک کند که شرکت های مختلف از رقبای خود پیشی بگیرند. بسیاری از اساتید و کارشناسان این حوزه بر این باورند که پذیرش فناوری و تکنولوژی مدرن به بهترین شکل می تواند به عنوان راهکاری جهت بهبود زنجیره تامین توسط شما شناخته شود. ما در مجموعه سندبادسل تجارت خود را بر این اساس انجام داده و به خوبی از اهمیت هوش مصنوعی در بخش لجستیک و زنجیره تامین آگاهی داریم

 

ممکن است دوست داشته باشید